Čestitka predsjednika Hrvatske biskupske konferencije mons. Želimira Puljića novom varaždinskom biskupuVARAŽDIN, 24. 11. 2019.
Nakon svete pričesti i popričesne molitve koju je predvodio zagrebački nadbiskup metropolit kardinal Josip Bozanić, pozdravnu je riječ novozaređenom varaždinskom biskupu mons. Boži Radošu najprije je, uime svih biskupa, uputio mons. Želimir Puljić, zadarski nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije.

Dragi brate u biskupstvu, Bože!

Kad sam Vam nakon imenovanja Varaždinskim biskupom uputio svoju čestitku za ukazano povjerenje (l. 08. 2019.) koje Vam je očitovao papa Franjo, napisao sam „neka bude blagoslovljeno Vaše služenje i djelovanja u Varaždinskoj biskupiji“. Obred ređenja je, evo, završen, a Vi polaganjem ruku i svetim pomazanjem osposobljeni preuzeti dužnost  koju Vam je Providnost odvijeka odredila. Još od krila Vaše pokojne majke Matije i otca Ivana Radoša, u Crvenicama na istočnom rubu Duvanjskoga polja, u župi Seonice u Mostarsko-Duvanjskoj biskupiji, koja je zadnjih desetljeća darovala Crkvi u Hrvata nekoliko biskupa.

Uz Vašu bližu i daljnju rodbinu koji su danas ovdje nazočni, uz brojne biskupe i svećenike, bogoslove i sjemeništarce ovom današnjem svetom činu osobito se raduje Božji puk Varaždinske biskupije koji Vam je povjeren, svećenici i redovnici na koje ćete se oslanjati, te skupa s njima Riječ Božju naviještati i vjernike svetim sakramentima i euharistijom hraniti. Svi su oni osobito radosni i zahvalni što su u ovoj katedrali prvi put mogli pratiti sveti čin ređenja svoga novoga pastira. Njihovu radost dijelimo i mi, biskupi Hrvatske biskupske konferencije, s kojima ćete se odsada družiti, planirati i zajednički nositi križ odgovornosti za povjereno stado vjernika Varaždinske biskupije.

Istina, Vaše će se služenje prvenstveno ostvarivati u ovoj biskupiji. No, ono je na otajstven način uvezano i umreženo u zajedništvo Zagrebačke metropolije i drugih biskupija našega naroda; a i šire. A znamo da to zajedništvo apostolskih nasljednika nije obično, već otajstveno i sakramentalno. Neka Vam svijest o tom sakramentalnom zajedništvu dadne dostatnu snagu i hrabrost u vršenju odgovorne službe koja Vam se povjerava. Ne bojte se, niste sami. Pratit će Vas svojim molitvama Vaši svećenici, Bogu posvećene osobe i zauzeti vjernici laici.

Uz riječ pozdrava i ohrabrenja Vama, dragi biskupe Bože, želim danas zahvaliti i Vašem predšasniku mons. Josipu Mrzljaku za sve dobro što je učinio u biskupiji i u Biskupskoj konferenciji, posebice višegodišnjim vodstvom Hrvatskoga Caritasa, u duhu svoga gesla „činiti dobro“ (bonum facere). Ne zaboravljamo ulogu caritasa u teškim danima stradanja ljudi i njihove imovine u Domovinskom ratu.
Tada nam je veliku utjehu pružala eksplozija dobrote i solidarnosti naših ljudi u Domovini i u inozemstvu. Zapravo stradalnici su u to doba preživjeli zahvaljujući karitativnoj djelatnosti pojedinaca i organizacija. Dok Vam, dragi Josipe, na tomu od srca zahvaljujem, želim neka Vam i tijekom umirovljeničkih dana ne dojadi i dalje činiti dobro!

Vama, preuzvišeni biskupe Radoš, još jednom čestitam što ste prihvatili kao biskup služiti Bogu, Crkvi i narodu u ovoj mladoj Varaždinskoj biskupiji. Vaš pastirski rad i služenje preporučujemo zagovoru i pomoći BDM, naslovnice ove divne barokne katedrale, te mučeniku i neustrašivom Božjem vitezu svetom Marku Križevčaninu i suzaštitniku biskupije blaženom Alojziju Stepincu. Izričem Vam srdačnu dobrodošlicu u zbor Hrvatske biskupske konferencije sa željom da u zajedništvu ostvarujemo ono što u ovom vremenu Gospodin od nas očekuje.

Neka Vam nitko i ništa „ne ukrade misijski zanos i radost evangelizacije“ (RE 80; 83), kao ni „zajedništvo i ideal bratske ljubavi“ (92; 101) kako je napisao Papa Franjo u svojoj pobudnici Radost evanđelja. Vaše biskupsko geslo „Služiti radosno Gospodinu“ u skladu je s tim Papinim programom.

Neka Vam je sretno i blagoslovljeno, dragi biskupe Bože! Gospodin, koji Vas je odabrao u časnu službu episkopata, neka Vas blagoslovi i neka Vas čuva. Živjeli!