Na misi biskupskog ređenja koncelebrirat će četrdesetak biskupa i više od dvije stotine svećenikaVARAŽDIN, 23. 11. 2019.
Biskupsko ređenje mons. Bože Radoša okupit će u varaždinskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo na Nedjelju Krista Kralja, 24. studenoga, brojne crkvene uzvanike.

Među njima će biti četrdesetak biskupa te više od dvije stotine drugih svećenika i redovnika. Uz glavnog zareditelja, zagrebačkog nadbiskupa metropolita kardinala Josipa Bozanića, te suzareditelje: apostolskog administratora Varaždinske biskupije mons. Josipa Mrzljaka, kao biskupa domaćina, i đakovačko-osječkog nadbiskupa mons. Đuru Hranića, kao nadbiskupa iz nadbiskupije mons. Bože Radoša, svečanoj će euharistiji koncelebrirati brojni nadbiskupi, biskupi te svećenici i redovnici iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije i Srbije.

Na misi biskupskog ređenja, uz spomenute crkvene poglavare, najavljeno je kako će koncelebrirati: kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup metropolit, predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, mons. Želimir Puljić, zadarski nadbiskup, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, mons. Marin Barišić, splitski nadbiskup metropolit, mons. Ivan Devčić, riječki nadbiskup metropolit, mons. Alojzij Cvikl, mariborski nadbiskup metropolit, mons. Stanislav Hočevar, beogradski nadbiskup metropolit, mons. Rrok Gjonlleshaj, barski nadbiskup, mons. Martin Vidović, apostolski nuncij, mons. Marin Srakić, đakovačko-osječki nadbiskup u miru, mons. Antun Škvorčević, požeški biskup, mons. Vlado Košić, sisački biskup, mons. Vjekoslav Huzjak, bjelovarsko-križevački biskup, mons. Dražen Kutleša, porečki i pulski biskup, mons. Mate Uzinić, dubrovački biskup, mons. Ivica Petanjak, krčki biskup, mons. Zdenko Križić, gospićko-senjski biskup, mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup, mons. Jure Bogdan, vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj, mons. Ivan Penzeš, subotički biskup, mons. Đuro Gašparović, srijemski biskup, mons. Tomo Vukšić, vojni ordinarij u Bosni i Hercegovini, mons. Ratko Perić, mostarsko-duvanjski biskup, ap. upr. trebinjsko-mrkanski, mons. Franjo Komarica, banjolučki biskup, mons. Egidije Živković, željezanski biskup, mons. Peter Štumpf, soboški biskup, mons. Đuro Džudžar, apostolski egzarh Srbije i Crne Gore, mons. Franc Šuštar, ljubljanski pomoćni biskup, delegat mons. Stanislava Zorea, ljubljanskog nadbiskupa i predsjednika Slovenske biskupske konferencije, mons. Ivan Šaško, zagrebački pomoćni biskup, mons. Mijo Gorski, zagrebački pomoćni biskup, mons. Ivan Ćurić, đakovačko-osječki pomoćni biskup, mons. Ivan Milovan, porečki i pulski biskup u miru, mons. Ante Ivas, šibenski biskup u miru, mons. Ilija Janjić, kotorski biskup u miru, mons. Juraj Jezerinac, vojni ordinarij u RH u miru, mons. Nikola Kekić, križevački vladika u miru, mons. Stanislav Lipovšek, celjski biskup u miru, mons. Milan Stipić, apostolski administrator Križevačke eparhije, mons. Janusz Stanislaw Blachowiak, tajnik nuncijature u Republici Hrvatskoj, fra Željko Železnjak, delegat fra Ilije Vrdoljaka, provincijalnog ministra Hrvatske franjevačke provincije svetih Ćirila i Metoda, fra Josip Blažević, provincijal Hrvatske provincije svetog Jeronima franjevaca konventualaca, fra Ivo Marinović, provincijal franjevaca trećoredaca glagoljaša, fra Jure Šarčević, provincijal Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića, fra Miljenko Šteko, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije i o. Slavko Slišković, provincijal Hrvatske dominikanske provincije.

Osim njih, očekuje se dolazak generalnih i biskupskih vikara, a koncelebrirat će i kanonici varaždinskog Stolnog kaptola Marije na Nebo uznesene, kanonici Čazmansko-varaždinskog Zbornog kaptola Duha Svetoga, župnici i župni vikari župâ na području grada Varaždina i Varaždinske biskupije te svećenici iz drugih biskupija iz Hrvatske i inozemstva. Svečanost će uveličati i đakoni, vrhovne i provincijalne poglavarice i njihove izaslanice, redovnici i redovnice, te naravno rodbina, obitelj i prijatelji mons. Bože Radoša, kao i brojni drugi vjernici koji će sasvim sigurno, a koliko će to uvjeti dozvoljavati, ispuniti prostor u i oko same katedrale.

Goran Damjanić