Svečanom procesijom započelo euharistijsko slavlje biskupskog ređenja mons. Bože RadošaVARAŽDIN, 24. 11. 2019.
Dugotrajan i radostan zvuk zvona varaždinske katedrale na svetkovinu Krista Kralja, u nedjelju 24. studenoga, svečano je označio početak liturgije biskupskog ređenja novog varaždinskog biskupa mons. Bože Radoša.

U tim je trenucima iz Biskupskog ordinarijata krenuo ulazni ophod prema glavnim vratima varaždinske katedrale. Iza dvojice đakona, Lovre Biškupa i Filipa Jakupeca, u procesiji su slijedili kanonici Stolnog kaptola Blažene Djevice Marije na nebo uznesene; mons. Antun Perčić, preč. Mirko Horvatić, preč. Josip Kopre i preč. Damir Bobovec, zatim provincijalni poglavari; fra Željko Železnjak, delegat fra Ilije Vrdoljaka, provincijalnog ministra Hrvatske franjevačke provincije svetih Ćirila i Metoda, fra Josip Blažević, provincijal Hrvatske provincije svetog Jeronima franjevaca konventualaca, fra Ivo Marinović, provincijal franjevaca trećoredaca glagoljaša, Jure Šarčević, provincijal Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića, fra Miljenko Šteko, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije i o. Slavko Slišković, provincijal Hrvatske dominikanske provincije, a iza njih izabranik - mons. Bože Radoš uz kojega su bila dvojica prezbitera pratitelja, vlč. Marko Đurin, svećenik Varaždinske biskupije i vicerektor Papinskog hrvatskog zavoda svetog Jeronima u Rimu, i fra Branko Radoš, voditelj Hrvatske katoličke misije u švicarskom Luzernu, ujedno rođak mons. Bože Radoša.

Slijedili su ostali nadbiskupi i biskupi koncelebranti, zatim biskupi suzareditelji: apostolski administrator Varaždinske biskupije mons. Josip Mrzljak i đakovačko-osječki nadbiskup metropolit mons. Đuro Hranić, te na kraju glavni zareditelj, zagrebački nadbiskup metropolit, Josip kardinal Bozanić. Ceremonijar, odnosno ravnatelj obreda, je preč. dr. sc. Mario Kopjar, kanonik Stolnog kaptola te predstojnik Ureda za liturgijski pastoral i sakralnu arhitekturu Varaždinske biskupije.

Dok je procesija svečano ulazila u katedralu, veliki zbor sačinjen samo za ovu veličanstvenu prigodu koji čine: Katedralni zbor „Chorus Dominicalis“, Katedralni zbor „Chorus Liturgicus“, Zbor mladih Varaždinske biskupije s pridruženim članovima župnih zborova, a pod dirigentskom palicom Mislava Lucića i orguljaškom pratnjom mo Višeslava Jaklina, radosno je, uz ostali vjerni puk koji se sabrao u i ispred katedrale, pjevao skladbu “Ecce sacerdos Magnus” austrijskog majstora Antona Brucknera.

Nakon što su prezbiteri i biskupi došli do oltara i iskazali mu poštovanje, svi sudionici slavlja zauzeli su mjesta koja su im određena, a nakon kađenja oltara kardinal Josip Bozanić došao je do sjedišta te znamenujući se znakom križa započeo svečano euharistijsko slavlje.

Spomenimo svakako da su svetoj misi biskupskog ređenja novog varaždinskog biskupa Bože Radoša prisustvovali predstavnici državne i lokalne vlasti te diplomacije. Među predstavnicima civilne vlasti bili su Renata Margetić Urlić, izaslanica Predsjednice republike Hrvatske, saborski zastupnik Anđelko Stričak, izaslanik Predsjednika Hrvatskog sabora, izaslanici predsjednika Vlade Republike Hrvatske: Nina Obuljen Kožinek, ministrica kulture, Neven Pelicarić, veleposlanik RH pri Svetoj Stolici, Ive Livljanić, prvi veleposlanik RH pri Svetoj Stolici, Emilio Marin, prorektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta i delegat rektora Željka Tanjića, zatim Ivan Čehok, gradonačelnik Grada Varaždina, Radimir Čačić, župan Varaždinske županije, Matija Posavec, župan Međimurske županije, Darko Koren, župan Koprivničko-križevačke županije, Damir Habijan, predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina, Alen Runac, predsjednik Županijske skupštine Varaždinske županije, te drugi gradonačelnici gradova u Varaždinskoj biskupiji.

Svetoj misi su prisustvovali i Marin Mandarić, gradonačelnik Đakova koje je središte Đakovačko – osječke nadbiskupije odakle dolazi novi biskup Bože Radoš, kao i Ivan Vukadin, načelnik Općine Tomislavgrad pod koji administrativno spadaju Crvenice, rodno mjesto novog varaždinskog biskupa. Delegaciju hrvatskih članova Suverenog viteškog malteškog reda činili su na svetoj misi biskupskog ređenja: grof Georg Cyprian Eltz Vukovarski, grof Nikola Drašković, grof Nikola Jelačić, barun Nikola Adamović i Branimir Iveković.

Povijesne postrojbe s područja Varaždinske biskupije činili su: Varaždinska građanska garda, Husarska garda Varaždinske županije, Zrinska garda Čakovec, Rudarska četa Ivanec i Koprivničke haramije – Udruga Anno Domini.

Goran Damjanić