Susret svećenika rodom iz Krašića i 54. obljetnica smrti župnika Josipa Vranekovića

Susret svećenika rodom iz Krašića i  54. obljetnica smrti župnika Josipa VranekovićaKRAŠIĆ, 25. 7. 2018.
U srijedu, 25. srpnja 2018. god. susreli su se u Župi Presvetog Trojstva u Krašiću, biskupi i svećenici koji su rodom iz Krašića.

Kao i svake godine oko godišnjice smrti župnika Josipa Vranekovića, u Krašiću se okupe svećenici te prikažu svetu misu za župnika koji je služio u župi Krašić za vrijeme boravka zasužnjenog nadbiskupa i kardinala Alojzija Stepinca.

Župnik Josip Vraneković nastupio je u službu u ožujku 1950. god., svega godinu dana prije nego li je Alojzije Stepinac premješten iz zatvora u Lepoglavi u Krašić u kućni pritvor. Župnik Vraneković kroz cijelo vrijeme boravka kardinala Alojzija Stepinca upravljao je župom Krašić i Jastrebarskim dekanatom te bio velika pomoć bl. Alojziju. Možemo slobodno biblijski reći te nazvati župnika Josipa Vranekovića da je bio „Šimun Cirenac“ koji je pomogao nositi križ bl. Alojziju Stepincu u dane njegova uzništva.
Župnik Vraneković umire svega četiri godine nakon smrti bl. Alojzija, 26. srpnja 1964. godine, kao i sam Nadbiskup prolazio je razne torture tadašnjeg komunističkog sustava te nije ni čudno da potrošen i izmučen umire već sa 43 godine života.

Najvrijedniji „biser“ kojega nam je ostavio župnik Vraneković zasigurno su njegovi „DNEVNICI“ koje je počeo pisati od prvog dana dolaska nadbiskupa Stepinca u Župu Krašić do njegove svete smrti. (5.12.1951.- 10.2.1960.)

Svečanu svetu misu predslavio je mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski, u koncelebraciji s mons. Jurjem Jezerincem, umirovljenim vojnim ordinarijem te ostalim svećenicima.

Svećenici koji su rodom iz župe Krašić;
1. mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski
2. mons. Franjo Ćuk, župnik župe sv. Marije Magdalene, Donja Kupčina
3. vlč. Alojz Burja, umirovljeni svećenik
4. vlč. Gojislav Kovačić, župnik župe sv. Petra ap. – Petrovina
5. preč. Zlatko Golubić, župnik župe sv. Marije na Dolcu u Zagrebu
6. vlč. Ivan Torbar, župnik župe sv. Tri Kralja, Donja Lomnica
7. vlč. Darko Pužin, župnik župe sv. Klare u Zagrebu
8. vlč. Marko Torbar, župni vikar župe sv. Nikole Tavelića u Zagrebu-Kustošija
9. vlč. Josip Blažotić, župnik župe BDM u Velikom Brgudu
te vlč. Stjepan Penić, voditelj Hrvatske Katoličke Misije u Essenu koji se ispričao zbog nemogućnosti dolaska.
Ovom prigodom, izrađeno je poprsje župnika Josipa Vranekovića koji je izradio akademski kipar Vid Vučak te se nadamo da će bista uskoro biti izlivena u broncu te krasiti prostor ispred starog župnog dvora u Krašiću.

Katarina Stepinac, župna medijska suradnica