Papin državni tajnik Pietro Parolin u posjetu Hrvatskoj

Papin državni tajnik Pietro Parolin u posjetu HrvatskojZAGREB, 29. - 31. 10. 2017.
Državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin, boravio je u posjetu Hrvatskoj od 29. do 31. listopada.

Najprije je 30. listopada predvodio svečani čin blagoslova Velike dvorane Hrvatskoga katoličkog sveučilišta čime je započela i  proslava Dana HKS-a.

Premda je njegov raspored boravka u Zagrebu vrlo gust, kardinal Parolin želio je susresti predstavnike medija, stoga je nakon svečanosti na HKS-u održao i konferenciju za novinare. Između ostalog, odgovarao je na pitanja o proglašenju svetim bl. Alojzija Stepinca, dolasku pape Franje u Hrvatsku, o Međugorju te na pitanje vezano uz ugovore Svete Stolice i Republike Hrvatske.

Istoga dana kardinal Parolin susreo se i s biskupima članovima Hrvatske biskupske konferencije. U svom obraćanju biskupima rekao je kako hrvatska ima kršćanski identitet čiji korijeni sežu duboko u prošlost. Taj identitet ima ne samo prošlost i sadašnjost, već i budućnost. Kršćanstvo je strukturni element hrvatskog društva u njegovoj ne samo vjerskoj, već i odgojnoj i kulturnoj dimenziji, gdje je Crkva pronašla značajno područje evangelizacije, rekao je državni tajnik Svete Stolice istaknuvši kako „živa, konkretna situacija ljudi je polazište i bitno uporište svakog pastoralnog djelovanja". Spomenuo je i „herojsko svjedočanstvo" blaženog kardinala Alojzija Stepinca, „ekumenski poduhvat približavanja i združivanja" dviju tradicija, katoličke i pravoslavne, te izazove sekularizacije i ravnodušnosti.

Kardinala Parolina u ime svih biskupa članova HBK pozdravio je predsjednik HBK zadarski nadbiskup Želimir Puljić koji je kardinalu Parolinu zaželio "plodan i blagoslovljen boravak među nama u poslanju koje Vam je dodijelio Sveti Otac Papa Franjo i Sveta Stolica".

U tijeku svoga posjeta Hrvatskoj, Papin državni tajnik kardinal Pietro Parolin susreo se u ponedjeljak 30. listopada u Apostolskoj nuncijaturi u Zagrebu i s predstavnicima vjerskih zajednica u Republici Hrvatskoj.

Na kraju dana, s početkom u 18 sati, kardinal Parolin predvodio je euharistijsko slavlje u zagrebačkoj prvostolnici.

Sve je pozdravio domaćin kardinal Bozanić, istaknuvši zahvalnost Papinu državnom tajniku za taj pohod i „zajedništvo što nam ga je ovime iskazao". Kardinal Parolin sada u našoj sredini na najviši način predstavlja Svetog Oca i Apostolsku Stolicu. U njemu prepoznajemo posebnu blizinu pape Franje, jer on je prvi suradnik Vrhovnog svećenika u brizi za sve Crkve", istaknuo je kardinal Bozanić i zamolio kardinala Parolina da „Svetom Ocu posvjedoči našu vjerničku odanost, crkveno zajedništvo i ljubav u kojoj molitvom pratimo Papin neumorni apostolski rad u naviještanju radosti Evanđelja".

Na početku homilije kardinal Parolin je rekao da je za njega „poseban dar biti na svetome mjestu koje čuva ne samo grob blaženoga Alojzija Stepinca, nego i živi spomen njegova svjedočanstva vjere, njegova služenja istini, njegova sebedarja sve do mučeništva za evanđelje i za Crkvu.

Primjećujući veliki broj mladih, kardinal Parolin u svojoj je propovjedi na poseban način obratio upravo njima naglasivši kako je ovolika prisutnost mladih ohrabrujuća, te dodao: „Želio bih zahvaliti Gospodinu i moliti ga da svatko od vas može u Njemu pronaći smisao dostojnoga i ispunjenoga postojanja. U vama, mladi, Crkva u Hrvatskoj ima vrijednu baštinu, koja zahtijeva da se njome dobro upravlja. Vi ste i nositelji očekivanja ovoga naroda kao i težnja koje u njemu trebaju zaživjeti". Podsjećajući kako je papa Franjo sljedeću Opću sinodu biskupa posvetio mladima, naglasio je: „Sveopća Crkva, izražavajući svoju pastoralnu brižnost za vas mlade, od svojih pastira traži da vam budu blizu i da zajedno s vama kroče putom istine i slobode, dovodeći vas Kristu".

U nastavku homilije kardinal Parolin osvrnuo se na misno evanđelje, a završio ju je riječima: „Povjeravam sve vas i Crkvu u Hrvatskoj moćnomu zagovoru Blažene Djevice Marije, ponizne Službenice Gospodnje, Navjestiteljice velikih Božjih djela u njezinu životu, kako bi svi ljudi imali život u izobilju.“

Prije blagoslova, kardinal Parolin okupljenim vjernicima još je jednom potvrdio radost radi ovoga slavlja i zajedničke molitve. „Dirnula me brojnost biskupa i svećenika i zajednice koja je tako brojna i tako pozorna. Kao i zbor koji nam je pomogao da zajedno slavimo Gospodina. Hvala svima i hvala od srca. Sada kad se malo bolje poznajemo, želim da budemo u molitvi jedni s drugima. Ja ću moliti za svakoga od vas, za vaše obitelji. A vi se spomenite i mene. Molit ću za Hrvatsku, a vi u svoje molitve uključite i moju službu i papu Franju".

IZVOR: ika.hr