Ciljevi Kursilja:

· Posvjestiti kršćaninu značenje njegova krštenja - nastanjenje Boga u čovjeku
· Dozvati ga k sebi kako bi prihvatio sebe, drugoga i Boga
· Povesti ga u euharistijsko zajedništvo (u pravo crkveno zajedništvo)
· Biti doživljaj bitnoga u kršćanstvu s ciljem da kršćaninu dade kralježnicu
· Dati priliku da se nađe rješenje za probleme našega vremena
· Uvesti ga u radostan i hrabar apostolat
· Posvjedočiti mu kako se može radosno, odgovorno i zauzeto živjeti svakidašnjicu.
· Predočiti mu i uvesti ga u male krugove prijateljskih skupina kao model kršćanskog života u župi

Program

Kursiljo svoje ciljeve ostvaruje kroz trodnevni program sličan intenzivnim duhovnim vježbama ali s originalnom metodom zbog čega se koristi naziv Mali tečaj kršćanstva ili prema izvornom španjolskom Kursiljo.

Organizacija

Kursiljo je najbolje organizirati u odvojenom prostoru sa zajedničkom prehranom i noćenjem. Dobar uspjeh pokazao se i u onim župama gdje sudionici odlaze kući na noćenje. Ručak je uvijek zajedno, u organizaciji domaćina.
Strukturu sudionika po dobi, stručnosti ili kojem drugom kriteriju ne treba ali je moguće unaprijed utvrditi. Tako imamo tečajeve za pojedine skupine studenata, starijih srednjoškolaca, krizmanika i za pojedine staleške ili profesionalne skupine iz prosvjete, zdravstva, ... Također su jako uspješni tečajevi za članove župnog zbora, pastoralnog vijeća, karitativnih djelatnika i drugih već angažiranih vjernika.

Metoda

Okupljeni na jednom mjestu kroz tri puna dana, u ozračju srdačnog zajedništva, sudionici (njih 25-35) slušaju nagovore laika-suradnika (4-5) i svećenika (1-2) koje možemo usporediti sa zajedničkim razmatranjima. Teme se izlažu prvenstveno svjedočenjima iz vlastitog života. Nakon svakog nagovora slijedi razgovor za stolovima na temu u manjim grupama (5-6 sudionika). Svakodnevno se moli, pjeva i slavi Euharistija a svakom se sudioniku pruža prilika ne samo da se pomiri s Bogom nego da otvoreno razgovara s dušobrižnikom. Dok traje Kursiljo, bivši polaznici kao i mnogi samostani, osobito oni kontemplativnog načina života, mole za milosni uspjeh svakog pojedinog Kursilja.

Evangelizacija u srcu Crkve

Stvaranje i doživljaj zajedništva je praktički za sve sudionike događaj koji ostavlja najdublji dojam. Kursiljo ne želi izdvajati vjernike iz župe već ih pobuditi da se angažiraju u župi. Sudionicima Kursilja pomaže se doći do vjerskog stava iz kojeg slijedi zauzetost za Crkvu kao "svoju stvar". Iz zajedničke brige za nju pozvani su da prema svojim mogućnostima surađuju u župi, različitim apostolskim grupama i organizacijama. Različiti susreti nakon Malog tečaja kršćanstva, kao što su susreti prijateljske zajednice ili jednodnevne obnove, trebaju pomoći održati budnim duh odlučne vjere te podržati pojedinca u zajednici istomišljenika. Najveće značenje Kursilja je u stvaranju "malih prijateljskih skupina" ili kako dokumenat o župnoj katehezi naziva: krugovi; koje osobito potiče papa Ivan Pavao II kao i u zaživljavanju i čvršćem povezivanju zajednica unutar župne zajednice što je poseban cilj u obnovi naše Crkve prema direktoriju o župnoj katehezi. Upravo zbog poticanja i njegovanja vjerske prakse u malim prijateljskim skupinama unutar župne zajednice, Kursiljo će pomoći onima koji dođu s ruba i koje treba pomagati, pratiti kao i onima koji su već dovoljno poučeni ali trebaju zajedništvo da bi donosili plodove.
Budući da je Mali tečaj kršćanstva prvenstveno doživljaj bitnoga u kršćanstvu, doživljaj susreta sa živim Isusom Kristom kroz ljubav, radost i slobodu djeteta Božjeg, svima koji žele znati što je to Mali tečaj kršćanstva ili Kursiljo, upućujemo riječi jednostavnog apostola Filipa: "Dođi i vidi."