Treća obljetnica smrti biskupa Marka Culeja

VARAŽDIN, 19. 8. 2009.

U povodu treće obljetnice smrti prvog varaždinskog biskupa mons. Marka Culeja, u srijedu 19. kolovoza u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu misu zadušnicu predvodio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u zajedništvu s pomoćnim zagrebačkim biskupom mons. Vladom Košićem i još tridesetak svećenika koji su životom ili službom vezani uz Varaždinsku biskupiju i njezinog prvog biskupa, koji je preminuo u Varaždinu 19. kolovoza 2006. godine nakon duge i teške bolesti u 69. godini života, 43. godini svećeništva i 15. godini biskupstva.

U misi su sudjelovali rodbina i prijatelji pokojnog biskupa, veći broj redovnica iz više zajednica te vjernici iz svih krajeva Varaždinske biskupije koji su se došli prisjetiti biskupa Marka i pomoliti na njegovu grobu koji se nalazi u grobnici katedrale, ispod pokrajnje kapele Svetoga Križa.

Pozdravljajući okupljene, biskup Mrzljak kazao je kako se navršila treća godišnjica otkako se biskup Marko iz vremenitog života preselio u vječnost, dodavši da su se sabrali na euharistiji koja je susret cijele Crkve, i putnika na zemlji, duša u čistilištu i onih proslavljenih na nebu, među kojima je, vjerujemo, i biskup Marko. U propovijedi biskup Mrzljak naglasio je kako se Crkva nalazi u Svećeničkoj godini, koju je otvorio papa Benedikt XVI zaželjevši da to bude godina u kojoj će se promišljati i o kraljevskom svećeništvu, ali osobito o ministerijalnom svećeništvu onih koji su primili sakrament svetog reda. Dodao je pritom kako je svećeništvo toliko velik dar da ga čovjek nije ni svjestan i, po riječima svetog Arškog župnika sv. Ivana Vianneya, bit će ga svjestan tek u vječnosti. Kazao je kako Sveti Otac Crkvi za primjer daje svete svećenike poput župnika Arškog i današnjeg sveca Ivana Eudesa, odgojitelja svećenika, koji su se posebno istaknuli u svojoj svećeničkoj službi, ali kao poticajne uzore daje i druge svećenike koji nisu proglašeni svetima, ali su na osobit način izvršavali tu službu. Stoga je biskup Mrzljak istaknuo da je to poticaj za prisjećanje na mnoge dobre svećenike i župnike kao primjerene uzore povezanosti s Isusom iz koje je slijedilo njihovo darivanje Božjem narodu. Pozvao je okupljene da u Svećeničkoj godini mole za postojeća i nova svećenička zvanja te da se prisjećaju onih koji su tu službu obavljali i živjeli na uzoran način čime su često privlačili i poticali mlade da idu tim putem. U sjećanju na takve svećenike, ne možemo ne sjetiti se našeg biskupa Marka, naglasio je biskup Mrzljak koji ga je naslijedio u službi varaždinskog biskupa. Osvrčući se na njegov svećenički život, kazao je kako ga je uzorno živio kao kapelan, župnik, odgojitelj novih svećenika i rektor bogoslovije, biskup u Zagrebu i zatim kao prvi biskup novoosnovane Varaždinske biskupije. Čitav njegov život je jedan uzoran svećenički život, ustvrdio je biskup Mrzljak dodavši da se mjesna Crkva zasigurno često sjeća njegovih propovijedi, nagovora, susretanja s raznim ljudima i njegovih odnosa punih blagosti. Kazao je kako se na poseban način prisjećaju oni koji su potaknuti njegovim svećeničkim primjerom života krenuli na put svećeništva i ustrajali na tome putu uvijek se oslanjajući na njegove poticajne i ohrabrujuće riječi. Pritom je istaknuo da je prema svećenicima uvijek bio prijatelj svjestan da su svi zajedno u službi Božjem narodu. U službi biskupa uistinu je bio dobar pastir koji je rado i vrlo često obilazio župe u čemu je vidio značenje svojeg služenja kojim je želio biti ljudima blizak, rekao je biskup Mrzljak naglasivši da biskup Marko ne ostaje samo kao uspomena, nego njegov život i djela ostaju neprestani poticaj i ohrabrenje za svećeničku i biskupsku službu, ali i za ustrajan i vjeran život svakom kršćaninu. Ostavio je neizbrisiv trag čitavim svojim služenjem i životom, a osobito kao prvi biskup Varaždinske biskupije, čime nam ostaje kao trajan putokaz i orijentir na putu koji vodi prema konačnom cilju svakog kršćanina, proslavi u nebu, zaključio je biskup Mrzljak u propovijedi.

Na kraju mise biskup Mrzljak istaknuo je kako su se okupili da bi Bogu zahvalili za život biskupa Marka i sve što je učinio u svojoj svećeničkoj i biskupskoj službi. Zahvalio je svima koji su sudjelovali u misnom slavlju, svećenicima, redovnicama i vjernicima. Posebno je zahvalio suslaviteljima: domaćim sinovima biskupu Vladi Košiću i generalnom tajniku Hrvatske biskupske konferencije mons. Vjekoslavu Huzjaku, novom tajniku Apostolske nuncijature Mauru Lalliu, glavnom uredniku Glasa Koncila preč. Ivanu Mikleniću koji je na put svećeništva bio potaknut primjerom svog dugogodišnjeg župnika, Marka Culeja u Desiniću, te svećenicima kolegama pokojnoga biskupa.

Nakon mise, kao i tijekom čitavog dana, brojni vjernici zadržali su se u molitvi kod pokrajnje katedralne kapele Svetoga Križa, gdje se u grobnici nalaze zemni ostaci biskupa Culeja. U kapeli su Varaždinska biskupija, obitelj, te razne crkvene udruge i pojedinci položili cvijeće i svijeće.

Biskup Marko Culej, koji je za geslo svog biskupskog služenja uzeo riječi "Vita et Pax" (Život i mir), pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji obnašao je različite službe: bio je predsjednik Vijeća za ustanove posvećenoga života i udruge apostolskog života, predsjednik Odbora za sredstva javnog priopćavanja HBK te Komisije "Justitia et Pax". Prigodom prvog posjeta pape Ivana Pavla II Hrvatskoj 1994. godine bio je predsjednik crkvenog Odbora za pripremu posjeta. Smrt ga je zatekla na mjestu predsjednika Odbora Hrvatske biskupske konferencije za pastoral Roma i predsjednika Odbora HBK za pastoral osoba lišenih slobode, a ujedno je bio i predsjednik Hrvatskog ogranka Svjetske konferencije religija za mir.

Jasminka Bakoš-Kocijan