Sestre uršulinke svečanim misnim slavljem proslavile blagdan Majke Milosti

Sestre uršulinke svečanim misnim slavljem proslavile blagdan Majke MilostiVARAŽDIN, 8. 5. 2017.
U ponedjeljak 8. svibnja 2017. u Uršulinskoj crkvi Rođenja Isusovoga u Varaždinu slavljena je sveta misa povodom blagdana Majke Milosti. Svečano misno slavlje predvodio je varaždinski biskup Josip Mrzljak. Uz biskupa suslavio je, između ostalih, duhovnik sestara uršulnki u Varaždinu preč. Franjo Biškup, a na slavlju je prisustvovao i velik broj sestara uršulinki te vjernika među kojima su bila i djeca iz Katoličke osnovne škole “Sveta Uršula”. Biskup je na početku slavlja zahvalio što možemo biti u ovoj crkvi i na ovaj veliki dan slaviti našu nebesku Majku.

- Mi na zemlji imamo svoje majke koje su nas rodile, ali imamo i zajedničku majku Mariju na Nebu. Kada je Isus umirao na križu, rekao je Ivanu: “Evo ti majke”. Na taj način On je svima nama dao Mariju za majku. Tako da i mi koji nemamo više živu majku ovdje na zemlji, imamo majku na Nebu, a nadamo se i da su naše pokojne majke zajedno s Marijom na Nebu - kazao je mons. Mrzljak.

U svojoj propovijedi biskup Mrzljak je naglasio da je glavna karakteristika nas kršćanskih vjernika da možemo moliti.

- Molitva je preispitivanje onoga što nam Bog govori. Imamo razne molitve, a jedna od njih je i euharistija, koja je vrhunac našeg kršćanskog života. Kada smo na svetoj misi, slušamo Riječ Božju, razmišljamo i sudjelujemo u Isusovoj muci, smrti i uskrsnuću. No, osim onih službenih, imamo i privatne molitve. Jedna od najraširenijih je molitva krunice koja može nadomjestiti psalme. Ljudi nisu nekada bili toliko pismeni da nauče moliti psalme, ali su znali moliti “Zdravo Marijo” i druge molitve i mogli su se spominjati važnih otajstava naše vjere - poručio je biskup.

Biskup se osvrnuo i na odlomak iz Evanđelja u kojem je Isus na svadbi u Kani Galilejskoj, pretvorivši vodu u vino, napravio svoje prvo čudo.

- Isus je odabrao jednu svadbu kako bi objavio svoju Božansku moć i predstavio se kao Bog. Marija vidi tjeskobu domaćina kojem je ponestalo vina i zagovora za one koji su u potrebi. Isto tako kaže poslužiteljima: “Što god vam rekne, učinite”. Što vam god moj sin kaže, vi to učinite, kaže Marija. To je glavna Marijina poruka svima nama. Slušajte Njegove riječi, razmišljajte o Njegovom životu, idite za Njime. Jer ako slušamo Isusa, mogu se dogoditi velike stvari - kazao je biskup Mrzljak.

Božje kraljevstvo se događa u čovjeku, ali tek kada stvara ozračje dobrote, ljubavi i istine te se odriče svakoga zla, dodao je mons. Mrzljak te podsjetio kako je pred nama blagdan Majke Božje Fatimske, odnosno 100 godina od Marijinog ukazanja u Fatimi.

- Događaj je to koji se zbio u jeku Prvog svjetskog rata kada je Marija pozvala na molitvu krunice. Krunica doista može učiniti velike stvari i kada gledamo kroz povijest ljudi su u situacijama kada se nad njima nadvilo veliko zlo u krunici pronašli spas i pomoć. Stoga kada slavimo 100. obljetnicu u Fatimi, pozvani smo na molitvu i čašćenje Blažene Djevice Marije, Majke milosti i milosrđa, što je itekako potrebno u ovom našem vremenu kada su se ponovno nad čovječanstvom nadvila velika zla. Na to nas opominje i papa Franjo pa vjerujem da će upravo iz Fatime ponovno poslati jednu veliku poruku da molimo zajedno krunicu i da tako iskazujemo svoju vjeru, ali i molimo za učvršćenje vjere, za našu djecu i roditelje. Molitva ima veliku snagu koja može preobraziti pojedinca, obitelji, ali i čitave narode - zaključio je otac biskup.

Inače, kip Majke Božje s Djetetom Isusom pod nazivom Majka Milosti u samostanu sestara uršulinki u Varaždinu štuje se već jako dugo. Kip potječe iz 15. stoljeća, a pronašao ga je jedan seljak kod oranja na svojoj njivi. On ga je odnio župniku koji ga je pak povjerio redovnicama u uršulinskom samostanu. Varaždinske uršulinke vrlo su ga častile i s velikim se pouzdanjem utjecale Marijinom majčinskom zagovoru. Naslov Majka Milosti dobio je u 20. st. kada je njegova velika štovateljica, uršulinka s. Evanđelista Muršić, zamolila Majku Božju da joj pokaže kojim imenom da je naziva. Odgovor je dobila u snu u kojem su s kipa padali papirići s natpisom: “Mater Gratiae” - Majka Milosti. Prema odluci prvog varaždinskog biskupa, mons. Marka Culeja, iz 1999. godine, kip je blagoslovljen i iz samostanske klauzure postavljen u samostansku crkvu.

Goran Damjanić