Iz Hrvatske u Ukrajinu krenule dvije nove pošiljke humanitarne pomoći

ZAGREB, 29. 9. 2022.
Nakon što je u srijedu 28. rujna prema Ukrajini krenuo 26. tegljač humanitarne pomoći što ga je od početka rata za potrebe stradaloga stanovništva uputio Hrvatski Caritas, dan kasnije, u četvrtak 29. rujna 2022. je u suradnji sa Župom sv. Antuna Padovanskog iz Zagreba krenula i pošiljka smrznute ribe koju je donirao zadarski „Cromaris“.

Jučerašnja pošiljka sastoji se od 5 paleta proizvoda koje su donirale hrvatske tvrtke „Dukat“, „Vindija“ i „VM2“, koje su se već u više navrata uključivale u ovaj oblik pomaganja Ukrajini, te 26 paleta koje je Hrvatski Caritas kupio novčanim darovima hrvatskih građana i tvrtki. U ovoj pošiljci pretežu proizvodi bez glutena i laktoze, pelene za djecu i odrasle, dječa hrana, gotova konzervirana jela i sredstva za čišćenje u kućanstvu – koja su ciljano nabavljena na zamolbu Caritasa „Spes“. Vrijednost jučerašnje pošiljke je 317.570 kuna.

„Cromarisova“ donacija 23 palete ili 8,5 t nekoliko vrsta smrznute ribe vrijedna gotovo 500.000 kuna upućena je danas prema glavnom ulaznom distribucijskom čvorištu Caritasa „Spes“ u Lavovu, odakle će je on usmjeravati prema istoku i jugu zemlje u skladu s potrebama Caritasovih kolektivnih smještaja odnosno pučkih kuhinja, sigurnosnim prilikama i vlastitim logističkim mogućnostima.

Nastavljajući slati materijalnu humanitarnu pomoć izravno u Ukrajinu, Hrvatski Caritas nastoji odgovoriti na činjenicu da je potreba za humanitarnom pomoći u Ukrajini, prema riječima projektne menadžerice ukrajinskoga nacionalnog Caritasa „Spes“, „danas veća nego na početku ratnog sukoba kada su im dnevno stizala 2–3 tegljača pomoći iz inozemstva, dok danas stižu tek 1-2 tjedno“. Istodobno, u humanitarnoj opasnosti je gotovo 16 milijuna ljudi a Caritas „Spes“ u 15 000 naselja u 23 ukrajinske regije dosad je različitim oblicima pomoći dosegnuo gotovo 2 milijuna ljudi u potrebi.

Fra Tomislav Glavnik, ravnatelj Hrvatskog Caritasa, zahvaljuje tvrtkama i pojedincima koji prepoznaju čovjeka u potrebi i nesebično stavljaju svoje vrijeme, materijalna i financijska sredstva na raspolaganje i pokazuju brigu za bližnje u ratom pogođenoj Ukrajini. Hrvatski Caritas sa svim svojim sastavnicama bit će i nadalje pouzdan sugovornik u humanitarnim akcijama kao i čvrst jamac upućivanja humanitarne pomoći do krajnjih korisnika.
Hrvatski Caritas

Slika Iz Hrvatske u Ukrajinu krenule dvije nove pošiljke humanitarne pomoći