Bulu pape Franje o imenovanju mons. Bože Radoša varaždinskim biskupom pročitao Apostolski nuncij u RH, mons. Giorgio LinguaVARAŽDIN, 24. 11. 2019.
Nakon što je zagrebački nadbiskup metropolit kardinal Josip Bozanić započeo sa slavljem, a biskup Josip Mrzljak u prigodnom govoru pozdravio sve okupljene u Kristu u varaždinskoj katedrali, sveta je misa nastavljena pokajničkim činom i Službom riječi.

Prvo čitanje iz Druge knjige o Samuelu „Pomazaše Davida za kralja nad Izraelom” čitala je Nada Vugrinec, otpjevni psalam (PS 122) “U dom ćemo Gospodnji radosni ići“ otpjevali su Antonija Švogor i Ivan Topić, dok je drugo čitanje, Poslanicu svetoga Pavla apostola Kološanima, čitao Josip Pokorny. Evanđelje po Luki (Lk 23, 35-43 ) čija je središnja misao uz svetkovinu Krista Kralja „Gospodine, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje!“ svečano je otpjevao vlč. đakon Lovro Biškup.

Nakon riječi svetog Evanđelja uslijedila je liturgija biskupskog ređenja. Prezbiteri pratitelji, vlč. Marko Đurin i fra Branko Radoš, dopratili su biskupskog izabranika mons. Božu Radoša, pred sjedalo kardinala Josipa Bozanića, na što se vlč. Đurin obratio kardinalu riječima: „Prečasni Oče, Crkva varaždinska ište da prezbitera Božu zarediš za odgovornu službu biskupstva“. Kardinal je potom pitao: „Imate li apostolski nalog?“, na što je prezbiter pratitelj odgovorio potvrdno: „Imamo!“

Apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua potom je pročitao Apostolski nalog, odnosno bulu Svetog Oca pape Franje, o biskupskome imenovanju. Podsjetimo, Apostolska nuncijatura u Zagrebu 1. kolovoza točno u podne službeno je objavila kako je Sveti Otac Franjo prihvatio odreknuće preuzvišenoga mons. Josipa Mrzljaka na pastoralnom služenju Varaždinskoj biskupiji u skladu s kanonom 401 članak 1 Zakonika kanonskoga prava te je imenovao biskupom iste crkvene pokrajine mons. Bože Radoša, svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije i dosadašnjega rektora Papinskoga hrvatskoga Zavoda sv. Jeronima u Rimu.

Tom je prilikom Sveti Otac mons. Radošu napisao i dodijelio bulu o imenovanju varaždinskim biskupom, u kojoj stoji:

Franjo biskup Sluga Slugu Božjih

ljubljenomu sinu Boži Radošu, svećeniku Đakovačko-osječke nadbiskupije, sadašnjemu rektoru Papinskog hrvatskog Zavoda svetoga Jeronima u Rimu, imenovanome varaždinskome biskupu, pozdrav i Apostolski blagoslov. Kralj i Otkupitelj naš, Krist Gospodin, vezovima je ljubavi obavio Petra, da kao Apostolski Prvak preuzme brigu za cjelokupno kršćansko stado. Tako i Mi, koji vršimo službu Nasljednika blaženoga Petra te istom ljubavlju potaknuti, ne usuđujemo se propustiti ono što privodi vječnome spasenju ljudi. Zbog toga misli naše sada svraćamo na „grad baroka, glazbe i cvijeća“, koji je ostao bez pastira po odreknuću njegovog posljednjeg biskupa, časnoga brata Josipa Mrzljaka, te tražimo drugoga muža koji će djelovati u jednostavnosti srca i snazi duha da, služeći Gospodinu u veselju, sebe samoga ondje prinese za Boga i Crkvu. Držimo stoga, ljubljeni sine, da si upravo ti takav svećenik. Rođen u drevnome duvanjskome kraju, kao svećenik Đakovačko-osječke nadbiskupije različite si službe vršio, osobito djelujući kao dugogodišnji otac duhovnik u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu. Svoje si vrline zatim u Rimu potvrdio, gdje si službu Rektora Papinskog hrvatskog Zavoda marljivo obavljao. Sada ti pak odlučujemo povjeriti dužnost od velike važnosti. Mi dakle, čuvši savjet Kongregacije za Biskupe, Našom Apostolskom vlašću i autoritetom, imenujemo te Varaždinskim biskupom, sa svim dodijeljenim pravima i obvezama kanonskim zakonom određenima. Rado ti dopuštamo da biskupsko ređenje primiš od katoličkog biskupa izvan Rima, služeći se liturgijskim propisima. Tvoja je obveza da prije toga položiš ispovijest vjere te prisegu vjernosti Nama i Našim Nasljednicima, po odredbama crkvenoga zakona. Osim toga, nalažemo da ovaj Naš dekret upoznaju kler i narod tvoje biskupije i da te radosno prihvate kao svojega pastira. Potičemo te da, pun pouzdanja u Vječnog Oca, nastojiš predano izvršavati Njegovu volju kao ponizan i dobar upravitelj te ljubiti sve one koje u svojemu služenju susrećeš, ne kao gospodar vjere, nego za svoj narod kao suradnik njegove radosti. Naposljetku ljubljeni sine, sigurni smo da Blažena Djevica Marija na nebo Uznesena, tebe, koji ćeš otići u onaj divan sjeverni kraj Hrvatske, svojim dobrostivim pogledom prati, uz zagovor svetih Jeronima i Marka Križevčanina te blaženoga Alojzija Stepinca. Dano u Rimu, kod sv. Petra, prvoga dana mjeseca kolovoza, godine Gospodnje dvije tisuće devetnaeste, sedme Našega pontifikata.

FRANJO, PAPA