Prava i obaveze osoba s invaliditetom

VARAŽDIN, 15. 12. 2022.
Dana 15. prosinca 2022., u župi sv. Josipa u Varaždinu, održan je još jedan katehetski susret članova zajednice „Bartimej“. Unatoč hladnoći i snijegu, okupilo se tridesetak sudionika koji su u obiteljskoj atmosferi promišljali o svojim pravima, ali i izrazili negodovanje zbog čestih nepravdi koje doživljavaju kad pokušaju ostvariti ta ista prava.
Na samom početku susreta, sve okupljene je pozdravio povjerenik Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije te župnik župe sv. Josipa, vlč. Leonardo Šardi. Nakon nezaobilazne "vremenske prognoze", na kojoj sudionici rado i iskreno dijele svoje životne događaje od posljednjeg susreta, volonter i član zajednice „Bartimej“ Hrvoje Kesić, progovorio je o pravima i obavezama osoba s invaliditetom.

Između ostalog naglašeno je kako se 15. siječnja 2023. godine mijenja Zakon o pravima i obavezama osoba s invaliditetom te je stoga potrebno do 31. 12. 2022.godine podnijeti potrebne zahtjeve za određena prava koje osobe s invaliditetom mogu ostvariti. Veliku pomoć kod isticanja određenih zakona i prava pružila je gospođa Iva Dvorski iz Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida grada Varaždina. Ovom prilikom sudionicima su ponuđeni zahtjevi koje valja popuniti i dostaviti određenom uredu.

Tokom izlaganja sudionici su imali potrebu aktivno se uključiti i istaknuti koliko je sve to što je nabrojeno zapravo neizvedivo. Ističe se borba s birokracijom i brojne prepreke u ostvarivanju prava. Tako je jednom sudioniku zamalo uskraćena potrebna skrb roditelja njegovatelja samo zato što ima završenu srednju školu, a boluje od cerebralne paralize i cijeli je život u invalidskim kolicima. Netko drugi pak ističe kako ima dijete s intelektualnim teškoćama koje je ovisno o pomoći roditelja, ali nažalost, ne ostvaruje nikakva prava jer je dijete pokretno. Jedna majka razočarano ističe: „Mi nemamo nikoga. Za nas se nitko ne brine i nitko se ne bori za naša prava. Kad pokušamo ostvariti svoja prava samo nailazimo na probleme.“

Nakon upoznavanja s pravima i obavezama osoba s invaliditetom, izlagač teme je sa članovima zajednice „Bartimej“ želio podijeliti svoje svjedočanstvo. Hrvoje je osoba s invaliditetom, dijagnoza je paraplegija spastica - ukočenost donjih dijelova ekstremiteta i konvulzije koje kasnije prelaze u epileptične napadaje. Nakon niza operacija i terapija danas se samostalno kreće, a posljednje dvije godine epilepsija se potpuno povukla. Uspješno završava osnovnu i srednju školu. Aktivan je član Društva distrofičara invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida grada Varaždina te vrijedan član i volonter Povjerenstva. Između ostalog ističe kako je njegovo istinsko obraćenje započelo zapravo ovo ljeto na Duhovno-ljetnom susretu osoba s invaliditetom u Ludbregu gdje se nakon dugog niza godina ispovjedio i pričestio. Nakon toga odlučuje doista promijeniti svoj život i želi spoznati drugi i bolji put od onog kojim je do tog trena išao. Nije lako, ali napominje kako se trudi i uči biti bolji čovjek, a to može samo ako je iskren prema Bogu, sebi i svakom čovjeku. Za kraj svog izlaganja Hrvoje naglašava: „Želim svima zahvaliti što ste tu uvijek za mene, vi ste svi moja druga obitelj i od srca vam hvala na tome!“

U grupnom radu sudionici su promišljali o tome kako se osjećaju u vlastitoj situaciji, kako se nose s nepravdama u životu, gdje nalaze utjehu te ima li smisla opraštati. Većina se u svojoj situaciji osjeća dosta teško i neshvaćeno, ali ustraju u tome da se ne opterećuju svojim dijagnozama i trenutnim nepravdama, nastoje prihvaćati poteškoće i nepravde jer i one mogu biti poučne. Utjehu pronalaze u Bogu, obitelji i glazbi. Svi su naglasili kako je važno i potrebno opraštati jer je to čin milosrđa: oprostiti znači oprostiti sebi i drugome.
Idući susret zajednice „Bartimej“ održat će se 22. prosinca 2022. od 16 do 19 sati u župi sv. Josipa u Varaždinu. Citirajući riječi nepoznatog autora, pozivamo sve ljude dobre volje na naš idući susret: „Svi su narodi svijeta očekivali da im Bog bude blizu. Krist rođenjem postaje jedan od nas. I hodom i suzom i svakodnevnim životom. Gdje Bog stanuje? Gdje je nebo? Ako nije u tebi, nećeš ga doživjeti, ni naći. Bog stanuje jedino u dobroti čovjeka prema čovjeku, u praštanju, u pomirenju, u uzajamnom razumijevanju, u srdačnosti i blagosti.“

Anika Sačić