Misionari i misije

VARAŽDIN, 21. 10. 2021.
U četvrtak, 21. listopada 2021. godine, održan je katehetski susret osoba s invaliditetom i njihovih prijatelja koje organizira Povjerenstvo za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji. Na susretu u župi svetog Josipa u Varaždinu okupilo se 25 sudionika koji su razmišljali o nadolazećoj misijskoj nedjelji.

Na početku ovog susreta, ukratko se predstavila gošća Marta Klemenčić koja je progovorila i posvjedočila o svom misionarskom iskustvu i djelovanju u Boliviji. Marta je tamo provela godinu dana te nam je približila kulturu i uvjete života ljudi među kojima je djelovala. Sudionici su imali priliku postavljati pitanja, a gošća nam je ostavila album kako bismo si mogli i vizualno dočarati njezino mjesto djelovanja. Prije nego je gošća otišla, naučila nas je i jednu pjesmu koju su rado pjevali i plesali u njezinoj misiji.

Nakon ovog susreta, uslijedila je vremenska prognoza kako bi sudionici podijelili period koji je iza njih. U trećem dijelu susreta, vratili smo se na promišljanje o misionarima i misijama. Povjerenik, vlč. Šardi, održao je kratko uvodno predavanje o tome što su misije, gdje se sve nalaze misijska područja te koje je djelovanje misionara i misionarki na tim područjima. Budući da je mnogima bio nepoznat pojam misija u crkvenom kontekstu, mnogi su se iznenadili kada su čuli o velikom i širokom djelovanju Crkve u siromašnim krajevima. Vlč. Šardi je naglasio kako su misionari potaknuti Kristovim riječima: „Idite po svem svijetu, propovijedajte Evanđelje!” te im je to unutarnji poziv koji ih potiče da ostave sve i idu na mjesta gdje ljudi još nisu upoznali Krista, ili na mjesta gdje je potrebno produbljivati dar vjere. Istaknuto je i djelovanje Papinskih misijskih djela te aktivnosti koje se provode uz misijsku nedjelju.

Na upit poznaje li tko nekog misionara osobno ili preko medija, čula su se imena: fra Ivica Vrbić, fra Miro Babić, sv. Majka Terezija... Pojedini sudionici imali su priliku upoznati neke od ovih misionara te su posvjedočili o susretu s njima. Pri kraju katehetskog dijela, vlč. Šardi progovorio je o djelovanju sv. Majke Terezije i pozvao sve prisutne da budu misionari i u svojim obiteljima.

Prije odlaska na euharistijsko slavlje, sudionici su u grupama pričali kamo bi oni otišli na misijsko putovanje, što bi ponijeli sa sobom i što bi donijeli ljudima u tim zemljama. Uz kratku okrepu, najavljen je idući susret za četvrtak, 28. listopada.

Krunoslav Šardi