Sveti Antun Padovanski

VARAŽDIN, 9. 6. 2022.
Ciklus katehetskih susreta zajednice „Bartimej“, koje okuplja i provodi Povjerenstvo za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, nastavljeni su u četvrtak, 9. lipnja 2022. godine. Na susretu koji je održan uoči blagdana svetog Antuna Padovanskog, a kojega Crkva slavi 13. lipnja, bila je prilika da članica Povjerenstva, gospođa Rahela Buterin, upozna 40-ak sudionika sa životom ovog skromnog čovjeka kojega narod od milja naziva „svecem svega svijeta.“

Podijeljeni u tri grupe prošli kroz najzanimljivije događaje od prošlog susreta u „vremenskoj prognozi“. Ovoga puta u njoj su ponajviše isticani dojmovi s veličanstvenog koncerta „Progledaj srcem“, održanog uoči rođendana Crkve, odnosno svetkovine Duhova, kojemu je protekle subote, u Zagrebu, prisustvovao dio članova ove Zajednice. Prije katehetskog dijela, otpjevali smo nekoliko dobro nam znanih duhovnih pjesma poput „Gradimo prijateljstvo“, „Isuse, volim te“, „Duše Sveti, dobrodošao“.

Sada pak upoznajmo život „sveca svega svijeta.“ Sveti Antun Padovanski rođen je u plemićkoj obitelji u Portugalu. Iako su članovi njegove obitelji željeli i nadali se da će Ante jednog dana biti veliki i poznati svećenik, pa i biskup, svojom poniznošću i skromnošću sa samo 15 godina ovaj mladić odlučuje pristupiti franjevačkom redu, ostavivši za sobom svo materijalno bogatstvo te živi skromno i siromašno, s jednim jedinim ciljem: živjeti i umrijeti za Krista. Kako bi to mogao postići, otvorio je srce prema Božjem djelovanju i pomažući čovjeku u potrebi. Uz tu jednostavnost i skromnost Antuna je krasila i učenost. Zbog toga je u narodu bio prepoznat kao omiljeni propovjednik koji je učio ljude da istinske vjere nema bez ljubavi i da je vjera bez ljubavi zapravo mrtva. Isto tako poticao ih je da uvijek budu otvoreni za pomaganje bližnjemu. Nažalost, sveti Ante je bio dosta boležljiv te umire vrlo mlad u dobi od samo 36 godina.

Svetom Antunu ljudi se mole i zagovaraju u raznim životnim prilikama. Poznat je i po zagovoru kod pronalaženja izgubljenih stvari. Na tome tragu od samih sudionika čuli smo i za koga se najčešće oni mole? U odgovorima je tako ponajviše isticana molitva za zdravlje, mir, obitelj, zajedništvo te ljubav. „Svetac svega svijeta“ poznat je i po brojnim čudima. Kroz kreativni dio susreta tako smo doznali za tri primjera čuda iz života svetog Antuna. Prvo od njih dogodilo se u Riminiju kamo je sveti Ante došao propovijedati, no umjesto ljudi slušale su ga ribe. Zatim je tu drugo čudo u kojem jedan čovjek izaziva Antu da se njegova mazga pokloni hostiji. Sveti Ante pristaje na to. Kada joj čovjek donese sijeno mazga ga odbija, ali zato se pred hostijom klanja. Treće pak čudo svetog Ante govori nam o tome kako se on prilikom šetnje šumom popeo na jedno stablo da bi tamo u miru mogao razmišljati. U jednom trenutku šumom je prolazio slučajni prolaznik, kojemu se učinilo da vidi požar, jer je šumu obasjala svjetlost. Međutim kada se čovjek približio tome mjestu, vidio je kako sveti Ante drži Isusa u naručju.

U nastavku susreta sudionici su razmišljali o receptu za svetost i o tome je li teško postati svecem. Za svetost nam je prije svega potrebna ustrajna i iskrena molitva, zatim poniznost, jednostavnost i skromnost te žrtva, kao što nam to svojim primjerom pokazuje i sveti Antun. No ipak, u korijenu poziva na svetost koji je upućen baš svakome od nas, leži beskompromisna, čista i iskrena ljubav prema Bogu, ali i bližnjemu. Kako bi svakodnevno mogli rasti i napredovati u svojoj vjeri pomažu nam primjeri iz života svetaca, ali u tome nam za našeg života svakako mogu pomoći i ljudi koji nas okružuju, pomažući nam svladati svakodnevne izazove života.

Naš katehetski susret okrunili smo euharistijskim slavljem u zajedništvu s našim domaćinima iz župe svetog Josipa u Varaždinu. Novi pak susret članova ove radosne obitelji zajednice „Bartimej“, zakazujemo za četvrtak, 23. lipnja - u redovitom terminu od 16 sati.

Krunoslav Šardi