Susret volontera "socioMovens Hrvatska"

VARAŽDIN, 25. 2. 2021.
          Dana 25. veljače 2022. godine, u organizaciji Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, održan je susret za volontere koji su u razdoblju od 2016. do 2021. godine postali dio međunardone socioMovens mreže. Podsjećamo, u organizaciji Povjerenstva i, sada već zaklade, socioMovens. Giving Europe a Soul, koja djeluje unutar socijalnog instituta Kommende Dortmund nadbiskupije Paderborn, održavani su tzv. projektni tjedni čiji je cilj bio mlade senzbilizirati za rad s osobama s invaliditetom te ostalim ranjivim skupinama društva. Susret se odvijao u prostorima Župe svetog Josipa na Banfici, a nazočili su povjerenik za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji vlč. Leonardo Šardi, članovi Povjerenstva Krunoslav Šardi, Ivana Peček, Anika Sačić te prof. Saša Josip Milec čiji su vjeroučenici većinski sudjelovali u projektnim tjednima. Poziv upućen mladim volonterima bio je otvorenog tipa te su bili pozvani i oni koji nisu sudjelovali u projektnim tjednima, a u cilju međusobnog upoznavanja i edukacije o volontiranju.
          Susret je započeo molitvom i tzv. „vremenskom prognozom” gdje su se svi sudionici predstavili i malo bolje upoznali. Potom se vlč. Leonardo osvrnuo na važnost motiva u volontiranju davši nam za uzor služenja Dobrog Pastira koji se daje do kraja, beskompromisno, do posljednje kapi krvi. Između ostalog naglasio je kako evanđelje govori o ovcama koje poznaju Isusov glas, čule su ga već, poznat im je i one idu za njim (usp. Iv 10, 4): tako smo i mi u svom služenju pozvani slušati Njegov glas jer će nas poučiti kako služiti. Jasno da smo slabi i nesavršeni te često padamo, no ako se zagledamo u ideal Isusa kao Dobrog Pastira i od Njega tražimo snagu za svoje poslanje, tada ćemo ona bivati kvalitetnije.
          U nastavku susreta, stručna suradnica Povjerenstva Anika Sačić, približila je sudionicima sve aktivnosti koje Povjerenstvo provodi, kako bi i sami prepoznali moguće područje svog budućeg djelovanja. Nakon kratkog filmića o važnosti inkluzije osoba s invaliditetom u društvo s naglaskom na služenje sa srcem, sudionici su upoznati s motivima volontiranja kao i vrstama volontera. Pozornost je skrenuta na to kako valja biti oprezan u tome zašto i kako služimo, služimo li radi pohvale, zato da budemo viđeni i prepoznati kao važni ili pak služimo jer želimo svijet učiniti boljim mjestom za život. Nakon upoznavanja s motivima volontiranja mladi su po grupama razmišljali o tome zašto volontiraju, što im to znači u životu i mijenja li se što njihovim volontiranjem.
          Zaključci grupnog rada su bili prekrasni: kroz volontiranje izgrađuju sami sebe da postanu bolji, nije važna pohvala već davanje sebe drugima. Zatim je navedeno kako im je projekt „Bartimej” bio važna prekretnica u životu, neke je čak taj projekt usmjerio da odaberu fakultet i usmjerenje za budućnost te probudio u njima zahvalnost. Između ostalog, zaključeno je i kako je važno dati sebe, ne očekivati pohvalu, iako je lijepo biti pohvaljen. No, važniji je taj pogled koji nam uputi osoba kojoj smo pomogli.
          Susret je završen kreativnom radionicom koju je vodila suradnica Povjerenstva Ivana Peček. Sudionici su izrađivali uspomene u Pick point tehnici koje će biti predane prvopričesnicima i krizmanicima centra „Tomislav Špoljar” prilikom primanja sakramenata. Mladi su pozvani na euharistijsko slavlje da osobno uruče izrađene uspomene prvopričesnicima i kasnije se zadrže na druženju s roditeljima. Cilj je da obitelji prvopričesnika i krizmanika dožive kako nisu zaboravljeni i da su na srcu Crkvi i ovim divnim mladim ljudima koji su usred studentskih, školskih i drugih obaveza odvojili svoje vrijeme kako bi naučili više o volontiranju, ali i dali sebe u izradi čestitaka.
          Mladi su upoznati s terminima budućih projekata i akcija u organizaciji Povjerenstva, a gdje je potreban i gdje se očekuje njihov angažman. Susret je završen sa svetom misom i druženjem nakon mise. Ovim susretom, doživjeli smo ljepotu duša naših mladih volontera i uvjerili se u istinitost riječi esejista i filozofa Kahlila Gibrana: „Ima ljudi koji imaju malo, a daju sve što imaju. Takvi ljudi vjeruju u život i životno blago i njihove škrinje nikada nisu prazne.”

Anika Sačić