"First Generation Meeting" polaznika projekata socioMovens-a

VARAŽDIN, 25. 9. 2021.
Dana, 25. rujna 2021. godine, u prostorima župe svetog Josipa na Banfici u Varaždinu, održan je tzv. First Generation Meeting. Unatrag godinu dana, međunarodna udruga socioMovens iz Dortmunda, organizira po zemljama srednje i istočne Europe susrete za sve mlade koji su bili sudionici tzv. projektnih tjedana. Cilj tih susreta je vidjeti gdje su mladi koji su postali dio socioMovensa danas, kako žive i gdje su se angažirali nakon završenog projektnog tjedna, te koji su načini da se ponovo uspostavi međusobni kontakt i nastavi graditi zajedništvo.

Predviđeno je bilo da ovaj susret bude održan tri dana zajedno s gostima iz Dortmunda, no zbog njihovog oboljenja, otkazan je taj duži oblik susreta. No, kako je ljubav uvijek domišljata i nalazi put do srca ljudi, susret je ipak održan, ali u malo drukčijoj formi. Ovu subotu, na poziv vlč. Leonarda Šardija, povjerenika za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji, odazvalo se desetak mladih koji su bili polaznici projektnih tjedana od 2016. - 2021. godine. Na samom početku, vlč. Leonardo nas je podsjetio na održane projektne tjedne, na ustroj socioMovensa kao i pobliže upoznavanje sa samim projektom „Bartimej“. Između ostalog, naglasio je kako je važno da u središtu naših projekata bude uvijek čovjek bez obzira na vrstu invaliditeta. Tako su naglašena i tri stupa socioMovensa: zajedništvo, duhovnost i socijalni angažman. Zajedništvo je bilo ostvarivano kroz zajednički život koji smo živjeli tih pet dana za vrijeme trajanja projektnog tjedna. Zatim duhovnost, za koju su bili zaduženi članovi Fazende da Esperanza, čijim se duhovnim poticajima redovito započinjao dan, te socijalni angažman koji je ostvaren posjetima raznim udrugama, centrima, staračkim domovima...

Nakon uvodni riječi mladi su se predstavili, a neki su posebno naglasili kako im je kod odluke oko studiranja, od velike važnosti bio upravo projektni tjedan jer su tamo prepoznali važnost pomaganja ljudima. Pročitan je i moto za mjesec rujan u kojem je naglašen poticaj i važnost toga da budemo tu jedni za druge i da prepoznamo potrebe bližnjega, koji napose u ovo vrijeme raznih strahova, često vapije za blizinom i susretom.

U radionicama mladi su odgovarali na pitanja gdje su se više osvrnuli na svoj doživljaj projektnog tjedna uz naglasak na to što se kod njih osobno promijenilo nakon sudjelovanja na projektnom tjednu, gdje su se angažirali i koje ideje imaju za budućnost. Neki su tako spomenuli kako su im prije projektnog tjedna u životu bile bitne nevažne stvari, npr. da imaju najnoviji mobitel, određenu marku odjeće, mislili su da ih svi promatraju, bili su nesigurni, a onda su već prvi dan „dobili šamar“ (doslovno citirano) jer su progledali i shvatili koliko su nezahvalni. Počeli su si posvješćivati što je to doista važno u životu, ali stekli su i dragocjena prijateljstva u kojima sami rastu, ali rastu i ljudi oko njih. Mladi su napomenuli kako je važno rušiti prepreke u sebi, pomagati drugima jer pomaganjem zapravo radimo na sebi i tako postajemo bolji ljudi. Nakon grupnog rada, sudionici su zamoljeni da se izjasne oko prijedloga za nastavak ovakvih susreta, što učiniti kako bi više ljudi doznalo sa socioMovens i projekt „Bartimej“, te kako bi se drugi uključili i postali dio ove velike, međunarodne obitelji. Mladi su slobodno i iskreno iznijeli svoje prijedloge i mišljenja; spomenuto je kako bi bilo važno da se o tome više progovori u našim župama i pokrene ljude na akciju, neki su rekli da je važno govoriti o toj tematici i na susretima različitih župnih zajednica, ali i na školama, fakultetima koje mladi polaze. Za kraj je vlč. Leonardo naglasio kako je lijepo vidjeti da geslo socioMovensa „Giving Eurpe a Soul” - „Dati dušu Europi“ i dalje živi među nama, ali da je isto tako važno i biti u kontaktu i nastaviti graditi zajedništvo.

Susret je bio i više nego uspješan jer je donijeto više odluka. Između ostalog, dogovoreno je kako će se krenuti s redovitim jednomjesečnim susretima na kojima će se obrađivati stručne teme, iznositi osobna svjedočanstva, ali i moguće kreativne radionice. Neka bude „sve na veću slavu Božju”, kako reče sv. Ignacije Loyolski.