Trajno euharistijsko klanjanjeDuhovni centar Varaždinske biskupije VeternicaPastoralni centar Varaždinske biskupije LudbregLudbreško svetišteSamostan sestara Klanjateljica Krvi Kristove, IvanecLiturgija danaNedjeljna poruka

Trajno euharistijsko klanjanje

NAČELA EUHARISTIJSKOG TRAJNOG KLANJANJA

1. Danonoćno euharistijsko klanjanje ostvaruju većinom vjernici laici koji se klanjaju Presvetom Oltarskom Sakramentu izloženom u pokaznici, dan i noć, sve dane u godini bez prekida (osim na Veliki petak i Veliku subotu).

2. Danonoćno euharistijsko klanjanje je dar Božji za Crkvu i za naše vrijeme. Dar, kada je prihvaćen, donosi velika dobra Zajednici te postaje nepresušni izvor milosti i duhovnih plodova. Budući da se klanjatelji obvezuju klanjati u kontinuitetu, klanjanje se ne smije shvaćati kao neka od privatnih pobožnosti već „kao molitva koja obuhvaća čitavi svijet, izuzetno dobro za čovječanstvo“ (msgr. Alberto Houssiau).

3. Danonoćno euharistijsko klanjanje nije pokret, već djelovanje Crkve, traženo i preporučeno od Učiteljstva Crkve (Kongregacija za kler).

4. Euharistijsko klanjanje zato pripada čitavoj Crkvi od koje nastaju svi pokreti i crkvene stvarnosti.

5. Danonoćno euharistijsko klanjanje može biti ustanovljeno u jednoj biskupiji kada se to čini na zahtjev samog biskupa ili u jednoj župi kada to ustanovljuje župnik (Kongregacija za kler 11, 28).

6. Danonoćno euharistijsko klanjanje ne zamjenjuje druge načine klanjanja, niti ukida klanjanje na drugim mjestima. Naprotiv, iskustvo pokazuje, kad se obavlja Danonoćno klanjanje povećava se kult klanjanja Presvetom Sakramentu i na drugim mjestima.

7. Kapela euharistijskog danonoćnog klanjanja je oaza mira u koju ljudi dolaze da bi primili snagu i odgovore na poziv: „Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti“ (Mt 11, 28), te da bi se stvorila mogućnost da se usred dnevne užurbanosti nađe mir i spokoj koji dolazi od božanske Prisutnosti. „Stani i priznaj da sam ja Bog“ (Ps 46.11).

8. Klanjatelji su pozvani obvezati se klanjati jedan sat u tjednu. Zahvaljujući toj Stalnoj obvezi, kapela danonoćnog klanjanja otvorena je svim ljudima u svakom trenutku. Klanjatelji, kao revni čuvari Euharistije, osiguravaju da Presveti Oltarski Sakrament nikad ne bude sam.

9. Gospodin preko danonoćnog klanjanja sa svog euharistijskog boravišta poziva sve ljude bez iznimke.

10. Ljudi su pozvani biti dio euharistijskog danonoćnog klanjanja odgovarajući slobodno na prvu Božju zapovijed: „Gospodinu, Bogu svom se klanjaj i njemu jedinom služi!“ (Mt 4,10). Također je dokazano da klanjanje izvan Svete Mise nastavlja i pojačava ono što se događa u samom liturgijskom slavlju (Redemptionis Sacramentum Sacramentum Caritatis).

11. Neprekidan lanac klanjanja ima samo jednu svrhu i razlog postojanja, a to je danonoćno klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu. Kroz danonoćno euharistijsko klanjanje dajemo veliku čast i slavu Gospodinu, jer „dostojan je zaklani Jaganjac primiti moć, i bogatstvo, i mudrost i snagu, i čast, i slavu, i blagoslov“ (Otk 5,12), te mu se bez prestanka klanjamo kao zahvalu za sve što je učinio za naše spasenje (Otk 5,9).

12. Iako su osobe pojedinačno pozvane klanjati se, svrha je svega postati euharistijska zajednica i tako stvarati zajednicu vjere i ljubavi oko euharistijskog Isusa.

13. Klanjanje je u šutnji, koja ističe veličanstvo Božje prisutnosti (shekina) te  omogućuje ozračje razmišljanja i štovanja klanjatelja. Šutnja također pomaže privatnosti u osluškivanju Gospodina.

14. Osobe koje prihvate službu koordinatora uvijek su u službi Crkve. One paze na uspješno djelovanje euharistijskog danonoćnog klanjanja, brinući se da se klanjanje nikada ne prekida, a u isto vrijeme pomažu svećeniku u formiranju druge braće klanjatelja.

PLODOVI TRAJNOG EUHARISTIJSKOG KLANJANJA

Plodovi klanjanja su veliki. Najveći plod koji vjernici primaju u kapeli klanjanja je mir. To je Gospodinov mir, mir koji nije od ovoga svijeta, zatim brojna obraćenja, izmoljena zvanja, dar roditeljstva, financijski blagoslovi, smanjenje stope kriminala te brojna ozdravljenja i pomirenja.