Predstavljena uskrsna poruka varaždinskog biskupa Josipa Mrzljaka

Predstavljena uskrsna poruka varaždinskog biskupa Josipa MrzljakaVARAŽDIN, 11. 4. 2019.
Ovogodišnja uskrsna poruka mons. Josipa Mrzljaka, varaždinskog biskupa, predstavljena je na susretu biskupa s djelatnicima javnih medija u četvrtak 11. travnja u Biskupskom ordinarijatu.

Na početku susreta sve je okupljene novinare i druge medijske djelatnike srdačno pozdravila gđa Anita Treščec, voditeljica Ureda za pastoral u medijima Varaždinske biskupije, nakon čega je predstavljen ranije snimljen video uskrsne poruke varaždinskog biskupa.

Po predstavljanju poruke, okupljenima se obratio i biskup Mrzljak koji je podsjetio novinare na slavlja; svete mise i obrede, koji su pred nama u Velikom tjednu kada ćemo proslaviti velika otajstva naše vjere; proslavu Cvjetnice kojom ulazimo u Veliki tjedan, zatim Misu posvete ulja i Misu večere Gospodnje na Veliki četvrtak, Obred Muke Gospodnje na Veliki petak, Vazmeno bdjenje na Veliku subotu te svečano uskrsno euharistijsko slavlje. Pozvao je biskup sve vjernike da pohode Isusov grob na Veliku subotu u crkvama i katedralama.

Biskup se u svom izlaganju osvrnuo i na neke društveno-političke aktualnosti. Podsjetio je kako se uskoro održavaju izbori za Europski parlament te je tom prilikom pozvao sve građane da se odazovu i izađu na birališta.

- Potrebno je preuzeti odgovornost u društvu. Zato i Crkva potiče kršćane da se angažiraju u politici. Mi svećenici se ne angažiramo u političkim strankama, ali itekako smo angažirani oko toga da nam u društvu bude dobro te da formiramo dobre ljude, jer politika je upravo to; zauzimanje za opće dobro, a to svi želimo. Pozivam stoga sve da izađu na izbore i pokažu svoju društvenu odgovornost. Crkva želi pridonijeti boljitku društva te u njega donijeti dobro i mir. Isus je taj mir, a na nama je koliko ćemo ga prepoznati - kazao je biskup prilikom predstavljanja svoje uskrsne poruke te uz poziv na mir i zajedništvo zaželio svima radostan Uskrs.

U osvrtu na aktualne teme biskup je podsjetio i na slučaj dvojice svećenika Varaždinske biskupije koji su radi bolesti ovih dana razriješena svojih službi. Naime, vlč. Siniša Preiner je radi privremene odsutnosti župnika vlč. Nikole Benka, zbog bolesti, imenovan župnim upraviteljem u Župi Presvetog Trojstva u Ždali, dok je vlč. Marinko Prstec, također zbog bolesti, razriješen službe župnika u Župi Sedam Žalosti BDM i Svetoga Križa u Kotoribi. U spomenutoj je župi upraviteljem do daljnjega imenovan vlč. Ivan Kljunić.

Goran Damjanić

Uskrsna poruka mons. Josipa Mrzljaka, varaždinskog biskupa

Draga braćo i sestre!

Pripravu za proslavu vazmenog otajstva započeli smo na Pepelnicu riječima: „Obratite se i vjerujte evanđelju!“ Razmislimo što znači riječ obraćenje, obratiti se. Da bismo je bolje razumjeli, zavirimo u Stari zavjet gdje, posebno u korizmenom vremenu, pratimo putovanje izabranoga Božjeg naroda iz egipatskog ropstva u obećanu zemlju. To je, zapravo, slika putovanja čovjeka i čovječanstva iz ropstva zla i grijeha u slobodu djece Božje.

U povijesti izabranog naroda možemo pratiti kako su ljudi napuštali Boga i odlazili nekim svojim putem, klanjali se krivim bogovima i ponovno se vraćali jedinom pravom Bogu koji ih vjerno čeka. Obraćenje je, zapravo, vraćanje, povratak. To je preokret, odvraćanje od nekoga ili nečega i priklanjanje nekome ili nečemu. Mogli bismo pojednostaviti i reći: Čovječe, okreni se! Okreni se od svih zemaljskih briga, okreni se od svih poziva koji se čine tako primamljivim i pogledaj na drugu stranu. Okreni se od vremenitog i zemaljskog i upravi svoj pogled prema vječnosti. Živiš li samo ovdje na zemlji u vremenu ili si stvoren za vječnost?! Takvo razmišljanje mnogima je teško i gotovo nepotrebno ili, kako će mnogi reći u ovom našem vremenu, konzervativno i zaostalo. Ipak smo ljudi 21. stoljeća, ljudi silnog napretka, bogati mnogim novim saznanjima i dostignućima, okrenuti prema budućnosti. Silno vjerujemo u čovjeka, njegove sposobnosti i njegov napredak. Obraćenje zahtjeva u čovjeku napor i traži od njega da ostavi svoj vlastiti životni smjer i okrene se prema Onome koji kaže: „Ne boj se!  Samo vjeruj!“ (Mk 5, 36)

U mnoštvu pitanja, koja se postavljaju u ovom našem običnom životu, ističe se pitanje: Kome vjerovati? Tko je dostojan našeg povjerenja? Tko je vjerodostojan? Vjerujte evanđelju, vjerujte radosnoj vijesti koju nam je donio Krist Gospodin. Prihvatiti i vjerovati evanđelju nije nipošto poput pristajanja uz neku ideologiju. Prihvatiti evanđelju znači živjeti evanđelje, prakticirati evanđelje. To znači odgovoriti na Isusov poziv: „Pođi za mnom!“ (Mk 2, 14)

U korizmi smo razmatrali Isusove posljednje dane u vremenitom zemaljskom životu. Išli smo zajedno s njim njegovim križnim putem i nadahnjivali se za naš vlastiti križni put, bilo osobni, bilo obiteljski, bilo narodni. Čak smo i pojedine tragedije cijelog naroda, a posebno našeg hrvatskog, nazvali križni put. Razmišljali smo o smislu žrtve koju prihvaćamo za dobrobit čovjeka. Bez prihvaćanja žrtve nema prave ljubavi i mira, a to je ono za čim čovjek najviše čezne. Isus nam je pokazao put i valja ga slijediti. I zato radosno pođimo s njim križnim putem jer nas na kraju čeka život, čeka nas punina života. U vazmenom otajstvu Isusove muke i smrti vrhunac je Uskrs kojega rado slavimo i čestitamo jedni drugima. Svim vjernicima, ali i onima, koji ponekad poput apostola Tome posumnjaju ili koji posustaju na križnom putu, želim Uskrs prožet čvrstom vjerom, pouzdanom nadom i ljubavlju ispunjeni život. To je siguran put prema vječnom Uskrsu. Neka nam je sretan i blagoslovljen ovogodišnji Uskrs, ali i onaj u vječnom životu zajedno s uskrslim Gospodinom. Aleluja!

Preuzmite poruku u mp3 obliku.