Uoči Cvjetnice biskup predvodio svetu misu u Domu za starije i nemoćne u VaraždinuVARAŽDIN, 13. 4. 2019.
Varaždinski biskup Josip Mrzljak predslavio je  misno slavlje u Domu za starije i nemoćne osobe u Varaždinu u subotu 13. travnja uoči Cvjetnice – Nedjelje Muke Gospodnje.

S biskupom Mrzljakom suslavili su fra Ivan Miklenić, gvardijan Franjevačkog samostana u Varaždinu koji s braćom franjevcima redovito duhovno skrbi  za korisnike ovog varaždinskog doma, te vlč. Marko Domiter, tajnik varaždinskog biskupa.

Prije početka slavlja sve je pozdravio fra Ivan koji je kazao okupljenim korisnicima doma kako su oni srce ovoga grada te da im zato dolazi naš pastir koji želi s njima slaviti svete blagdane kako ne bi pomislili da su zaboravljeni, već da znaju kako Crkva želi biti s njima.

Na početku euharistije biskup Mrzljak je rekao kako se od početka korizme pokorom i djelima ljubavi pripremamo za Vazam.

- Isus je unišao u svoj grad Jeruzalem, htio je trpjeti i umrijeti, ali i od mrtvih ustati. I mi smo cvijećem i grančicama izvršili spomen tog ulaska u Jeruzalem, živom vjerom i pobožnošću. Zato slijedimo Gospodina na križnom putu da imamo djela u njegovu uskrsnuću - kazao je uvodno biskup.

“Muku Gospodina našega Isusa Krista po Luki” čitali su biskup Mrzljak (Isus), fra Ivan (evanđelist) te mladi iz varaždinske Frame koji su tradicionalno animirali sviranje i pjevanje na svetoj misi u varaždinskom Domu za starije i nemoćne.

U svojoj homiliji korisnicima i djelatnicima doma, mons. Mrzljak je razmatrao posljednje sate Isusova života, kako ih je zapisao evanđelist Luka. Posebnu je pažnju biskup usmjerio na način na koji su židovski svećenici i poglavari Isusa ispitivali.

- Isus je šutio. Šutio je jer je znao što će poglavari, Pilat i drugi suci ionako učiniti. Pilat nije na njemu vidio krivice, ali nije imao snage pustiti ga. To otajstvo se događa kroz čitavu povijest. Taj križni put je zato događaj koji se neprestano događa. On se ponavlja svaki puta kada se nevini osuđuju te se po svijetu događa zlo. Ali Isus nam pokazuje što činiti. Može li se na zlo uzvratiti zlom? Ako ćemo tako, vrlo brzo će se ljudi iskorijeniti. Lanac zla treba prekinuti, ali ne mržnjom i osvetom, već onime što Isus pokazuje u molitvi: “Oče, oprosti im jer ne znaju što čine”. Često mi ljudi ne znamo i nismo svjesni što činimo kada griješimo i činimo zlo. Upravo zato Isus odlazi na križ kako bi sve nas oprao od grijeha, ali i kako bismo ga nakon toga mogli slijediti. Ako nam Kristov život postane nadahnuće, moći ćemo odgovoriti na pitanja koja upravo njemu postavljaju poglavari i svećenici kada ga ispituju. Isusova šutnja je vrlo glasni govor. Tako nam se i danas ponekad čini da Bog šuti. Ali čovjek može čuti Božji govor u svojoj duši kada postane otvoren za ono što mu Bog govori. Kao Crkva moramo čuvati nepromijenjene Isusove riječi. Zato Cvjetnicom ulazimo u Veliki tjedan i slavimo velika otajstva naše vjere. Želimo proslaviti onu novost kojoj se radujemo na Uskrs. Radujemo se nadi da čovjek ne odlazi u ništavilo, već da postoji smisao nakon ovozemaljskog života. To je radost Uskrsa kojeg očekujemo, ali prije moramo, zajedno s Isusom, proći kroz njegov križni put - poručio je u propovijedi uoči Cvjetnice u Domu za starije i nemoćne biskup Josip Mrzljak.

Fotografije: Mirjam Nižetić