Uloga ambona

Mjesto navještaja Božje riječi mora vjernike spontano poticati na pažnju te stoga mora biti smješten na dostojanstveno mjesto. Na taj način i čitaći mogu biti dobro vidljivi i da se čuju, jer se s njega naviješta Riječ Božja – čitanja, psalmi, evanđelje, uskrsni hvalospjev, propovijed, sveopća molitva ili molitva vjernika. Ambon svakako nije mjesto na koji se penje kako bi se nešto komentiralo ili dirigiralo tijekom pjevanja. Takvo mjesto mora biti nepomičan element, a ne tek običan stalak jer ukazuje na dostojanstvo Riječi koja se s njega navješćuje. Uzevši u obzir raspored svake crkve, ambon treba biti postavljen ondje gdje će vjernici moći dobro vidjeti i čuti zaređene služitelje i čitače. Stoga se zahtjeva da mjesto navještaja Riječi bude uzdignut, stabilan i dekoriran na način da odgovora na dostojanstvo Božje riječi te arhitektonski i prostorno harmoniziran s oltarom.