Vlč. Šardi: „Našom prisutnošću, našom vjerom, našom radošću, našim opredjeljenjem za Krista i mi smo lijek ovoga svijeta.“ČAKOVEC, 3.12.2022.
U povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, u subotu 3. 12. 2022. godine u 10 sati, u župnoj crkvi svetog Nikole biskupa u Čakovcu, vlč. Leonardo Šardi, povjerenik za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije predslavio je svetu misu.

Na početku misnog slavlja pozvao je okupljene da Gospodinu u ovom misnom slavlju predaju svoje radosti, nadanja, čežnje, različite nakane koje nose u srcu bilo za sebe, za svoje bližnje, za svoje udruge i zajednice. No tražite od Gospodina i utjehu u poteškoćama, osamljenostima, bolestima pozvao je vlč. Šardi.

U svojoj je homiliji najprije istaknuo svetački lik Franje Ksaverskog kojeg se Crkva spominje upravo na Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Ovaj svećenik, isusovac koji je živio u 16. stoljeću poznat je kao misionar Dalekog Istoka, zemalja Indije i Japana. Riječ Božja toliko je odjeknula u njegovom srcu da je nije mogao zadržati za sebe, otisnuo se u nepoznato s jasnim poslanjem da svi ljudi moraju upoznati Evanđelje. Njegov lik poziva nas da i mi danas promišljamo na koji način možemo pronositi Radosnu vijest jer to je zadatak svih kršćana, rekao je vlč. Šardi te osvrnuvši se na naviješteno Evanđelje progovorio o besplatnosti dara vjere, milosti krštenja i Isusove otkupiteljske žrtve koja nam otvara mogućnost da u svom životu ostvarimo život vječni.

To što smo besplatno primili pozvani smo i besplatno davati drugima jer nismo spašeni smo kao pojedinci nego kao zajednica, Crkva, pojasnio je propovjednik istaknuvši kako u toj Crkvi svatko od nas ima svoju ulogu kao što apostol Pavao pojašnjava kada Crkvu, mistično Tijelo Kristovo uspoređuje s tijelom koje ima mnogo udova, a svi, čak i oni najmanji jednako su važni za funkcioniranje tijela.

Podsjetio je vlč. Šardi i na sinodalni hod Crkve u kojem upravo papa Franjo traži da se Crkva zapita koje je mjesto osoba s invaliditetom u Crkvi. Na tom tragu je i njegova ovogodišnja poruka uz Međunarodni dan osoba s invaliditetom u kojoj ističe kako je Crkva naš dom i kako u njezinoj izgradnji svi trebaju biti prisutni i uključeni, svatko prema svojem poslanju i mogućnostima.

U nastavku je propovjednik, osvrnuvši se na poslanje apostola u evanđelju, rekao okupljenim osobama s invaliditetom da su i oni svi jednako, kao apostoli, pozvani i poslani: „Bolesne liječite, mrtve uskrisujte, gubave čistite, zloduhe izgonite!“ A kako ćemo to činiti, zapitao je vlč. Šardi te odgovorio: „Osim onog fizičkog što nam je darovano kao tijelo imamo i naš duh. Naša duhovna dimenzija po kojoj smo slični Gospodinu i po njoj možemo davati zdravlje drugima, liječiti rane koje postoje u drugim ljudima. Našom prisutnošću, našom vjerom, našom radošću, našim opredjeljenjem za Krista i mi smo lijek ovoga svijeta.“

Papa Franjo poziva osobe s invaliditetom na redovitost vjerskog življenja iz koje će onda moći postati aktivni sudionici, subjekti djelovanja Crkve kao svjedoci vjere, molitelji, pravi propovjednici Kraljevstva Božjega. Isus prepoznaje u našem vremenu, kao i u vremenu njegovog zemaljskog života da su ljudi „izmučeni i ophrvani kao ovce bez pastira“, te nam dolazi ususret upravo kao Dobri Pastir koji nas želi odmoriti i u tim trenucima izliječiti rane koje su nam nanijeli drugi te nam ujedno pokazati put, otvoriti vrata, kako bismo uspjeli u naumima i naporima koji su nam potrebni i za ovozemaljski život, a još više vječni život kojem se nadamo i kojem težimo, rekao je vlč. Šardi.

„Zajedno idemo na taj put prema Kraljevstvu nebeskom, put gdje svi želimo biti radnici, gdje svi želimo biti oni koji ćemo se odazvati današnjem pozivu. Idemo u svoje Udruge, svoje obitelji, svoje društvo, svoje škole. Zašto tamo ne bismo svjedočili Gospodina ostvarujući duh dobrote, ljubavi, međusobne i uzajamne podrške. Tamo gdje će biti Gospodin prisutan bit će blagoslov, kada Gospodin bude prisutan u našem društvu otvarat će se putevi, vrata koja godinama nismo uspjeli sami otvoriti. Molimo jedni za druge, za naše zajedničko poslanje“ pozvao je vlč. Šardi.

Završno je istaknuo kako Crkva ne želi da Međunarodni dan osoba s invaliditetom bude samo jedna prigoda za susret već da se ti susreti, pravo i istinsko zajedništvo i ostvarivanje Kraljevstva Božjeg nastavlja u našoj svakodnevici. Najavio je i trogodišnji ciklus Obiteljskog pastorala na razini Hrvatske biskupske konferencije naslovljen Obitelji osoba s invaliditetom u krilu Crkve.

Na kraju svete mise okupljeni su prema vlastitim potrebama mogli pristupiti i sakramentu bolesničkog pomazanja, nakon prilike za svetu ispovijed prije mise i svete pričesti u slavlju euharistije.
Prije završnog blagoslova vlč. Šardi je čestitajući Međunarodni dan osoba s invaliditetom izrazio i osobnu spremnost da uz ponuđene programe Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, bude na raspolaganju udrugama i pojedincima koji trebaju duhovnu okrjepu i vodstvo.

Anita Treščec