„Upoznaj pravu ljubav“ bila je tema duhovne obnove u Ludbregu prve nedjelje u svibnju

Svake prve nedjelje u mjesecu u svetištu Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu održava se duhovna obnova kao priprava za proslavu Svete nedjelje u rujnu. Duhovnu obnovu u nedjelju 5. svibnja 2025. predvodio je župni vikar Župe sv. Nikole Tavelića iz zagrebačke Kustošije vlč. Višeslav Foretić na temu “Upoznaj pravu ljubav - Isusovih sedam posljednjih rečenica s križa”.
Uvodno je vlč. Foretić poručio kako Božju ljubav upoznajemo kroz Božju riječ te istaknuo kako bez ljubavi nema vatre, nema poleta, a ni radosti u našem životu.
Kroz nagovor, razmatrao je Isusov život kroz Njegove posljednje riječi koje je izrekao na križu. Vlč. Foretić je rekao kako upoznati nekoga čovjeka znači upoznati njegovo srce, a prema evanđelistu Luki to možemo tako da upoznajemo riječi te osobe. Podsjetio je i na Sirahove riječi u Bibliji koji kaže „u posljednjem času otkrivaju se djela čovjekova. Prije smrti ne zovi nikoga sretnim, jer se tek na svom koncu spoznaje čovjek. Zato ćemo uzeti te Isusove posljednje riječi, jer tek na koncu možemo vidjeti tko je bio Isus“, poručio je uvodno vlč. Foretić.
Sedam posljednjih Isusovih rečenica s križa su: “Oče, oprosti im, ne znaju što čine.”; “Zaista, ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju!”; “Ženo, evo ti sina! Sinko, evo ti majke!”; “Žedan sam.”; “Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?”; “Dovršeno je!”; “Oče, u tvoje ruke predajem duh svoj!”
Između ostalog, vlč. Foretić je u svom nagovoru istaknuo da Isus nije došao s nakanom da nam daruje nešto od sebe, već da na spasenje gleda kao na zajedništvo s Njim. Isus nas ne želi riješiti križa, muke, pojašnjava vlč. Foretić, dati nam tek tako ono za što molimo, nego nam poručuje 'ja hoću tebe'.
„Ako želimo živjeti raj već na ovoj zemlji, onda je to tamo gdje je Isus. Stoga, ako smo u nekom zapetljanom odnosu, Gospodin te neće riješiti tog odnosa, nego kuca na ta vrata i želi On ući u taj odnos. Želi ustrajnost, želi prijateljstvo. Isus ne nudi jeftina rješenja niti jeftino spasenje... svaki brak, svaka veza može biti raj ako je s Isusom“, poručio je vlč. Foretić.
Dodao je i da je Isus s križa htio posvjedočiti i što se nalazi u Njegovom srcu, a to je čežnja koja glasi: 'ostanite zajedno'. Kao prava ljubav, Isus povezuje. Isus ne želi raspršiti. Isusu je važno zajedništvo.
"Prava ljubav je u stvari u tome da darujemo sebe drugima radi dubljeg zajedništva. Upravo to možemo vidjeti u Isusovoj oporuci s križa“, rekao je vlč. Foretić te primijetio kako su Isusovi posljednji trenuci života između dva vapaja Ocu.
„Fokus je, dakle na Ocu nebeskome, onome što On čini. Čeka. Otac nebeski je ljubav koja je strpljiva. Za nas je to važno jer taj Otac ne sili niti prisiljava Isusa ni na što. Taj Otac čeka da taj Isus - taj Njegov sin - kaže u svom nekom trenutku: 'ja ti se predajem, evo uzmi me Oče'. Razmatrati to, znači razmatrati doista samu ljubav koja je strpljiva“, istaknuo je vlč. Foretić te dodao da ljubiti drugu osobu znači poštivati njezin ritam. Čekati, biti vrlo pažljiv, ponizan, bdjeti, ne prisiljavati, nego čekati. I to Otac nebeski čini. To znači poznati pravu ljubav, predati se.
Okupljene je potom potaknuo na molitvu Krunice predanja sluge Božjega oca Dolinda za koju smatra da je doista ključna pobožnost odnosno molitva za ovo današnje vrijeme.
„'Isuse, ti preuzmi.' Ne, 'ja ti ostavljam… ja stavljam pod tepih… ja želim riješiti ovo…' nego 'Ti, Gospodine, preuzmi'. I tako neprestano u svom životu“, potaknuo je vlč. Foretić.
Kroz kratku poučnu priču, vlč. Foretić je na kraju istaknuo da nije važno što čovjek ima u svojim rukama, ako to zna predati Gospodinu, jer je jedino važno što je u Njegovim rukama.
„I ako u našim rukama postoje neke stvari za koje ne znamo što bismo s njima i mislimo da ničemu ne vrijede, ajde stavite to u Božje ruke. Ali kad to kažem, ne mislim na jedan trenutak života. Mislim na ustrajnost. Mislim na to da tražimo zajedništvo s Gospodinom. U svakom trenutku, svaki dan i tako do smrti“, zaključio je svoj nagovor vlč. Foretić.
Program duhovne obnove nastavljen je molitvom Gospine krunice, potom slavljem svete mise i na kraju u poklonstvu Presvetom Oltarskom Sakramentu.