Od:
Do:

U varaždinskoj katedrali proslavljena misa Večere Gospodnje

U varaždinskoj katedrali proslavljena misa Večere Gospodnje

VARAŽDIN, 21. 4. 2011.

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak predvodio je na Veliki četvrtak 21. travnja u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu misu Večere Gospodnje u zajedništvu s više svećenika te uz sudjelovanje mnoštva vjernika.

U propovijedi se biskup Mrzljak osvrnuo na značenje Crkve kazavši kako je to zajednica koja želi slijediti Krista i živjeti u zajedništvu s Njime. Dodao je kako je govor o Crkvi nemoguć bez euharistije bez koje Crkva ni ne može živjeti. Naglasio je kako to veliko otajstvo euharistije čovjek pokušava razumijeti ali je pritom svjestan da je ljudski razum ograničen i da nikad do kraja neće shvatiti to veliko otajstvo Božje ljubavi prema čovjeku, koje je izvor i vrhunac kršćanskog života. Okupljenima je posvijestio važnost sakramenta euharistije koje ne bi bilo bez svećenika koji poput svjedoka prenose događaj Isusove Posljednje večere. Osvrnuvši se na obred pranja nogu koji se odvija na Večeri Gospodnjoj, biskup je kazao kako je to spomen na ono što je Isus učinio svojim učenicima kada je tim činom iskazao svoju poniznost, služenje i vrhunac svoje ljubavi prema bližnjima. Podsjetio je kako je Petar najprije kazao Isusu da to ne treba činiti, te primijetio da bismo i mi danas često puta rekli Isusu da nešto nije primjereno, ispravljali ga i htjeli da bude drugačije.

Naglasivši kako se hrvatski vjernici pripremaju za veličanstvenu euharistiju sa Svetim Ocem u Zagrebu, biskup je kazao kako će se na toj misi događati ono što se zbiva od Isusove Posljednje večere, a to su otajstva Kristove prisutnosti koji je želio ostati s ljudima. Istaknuo je kako su vjernici pozvani živjeti iz euharistije i od euharistije, od otajstva kršćanske vjere u kojem se krijepe i jačaju za svakodnevni život. Poručio je kako je euharistija središte kršćanskog života, a sve ostalo, poput molitve, nadograđuje se oko tog središta i izvire iz njega kako bi čovjek učvršćivao svoju vjeru i postajao boljim kršćaninom i boljim čovjekom, koji je kršćansku vjeru pozvan svjedočiti i onda kada nije u crkvi. Zaželio je svima plodonosno vazmeno trodnevlje kako bi bili još bolji kršćani i u radosti proslavili Uskrsnuće Isusovo.

Nakon propovijedi, biskup Mrzljak oprao je noge 12-orici apostola - angažiranih vjernika laika. Misa je završila obredom prijenosa Svetotajstva u svetohranište oltara pokrajnje kapele gdje je pohranjeno za pričest vjernika u liturgiji Muke Gospodnje na Veliki petak, te je održano klanjanje uz prigodne meditacije i pjesme.

Jasminka Bakoš-Kocijan