Od:
Do:

U Svetom Jurju na Bregu prikazan film "Neprijatelj naroda"

U Svetom Jurju na Bregu prikazan film "Neprijatelj naroda"SVETI JURAJ NA BREGU, 2. 11. 2015. 
U župnoj crkvi sv. Jurja mč. u Svetom Jurju na Bregu na Dušni dan u ponedjeljak 2. studenoga prikazan je dokumentarni film "Neprijatelj naroda" redateljice i scenaristice Višnje Starešine. Prvo prikazivanje u Varaždinskoj biskupiji priređeno je u župi koja je vezana uz dvojicu stradalnika komunističkog režima, žrtve nepoznata groba, Vladimira Mrzljaka, državnog službenika koji je dio radnog vijeka proveo u Svetom Jurju na Bregu te je odveden u nepoznato u komunističkim čistkama u Vukovaru po završetku Drugog svjetskog rata, kao i Vinka Kosa, pjesnika i tajnika Društva hrvatskih književnika koji je stradao na Križnom putu u okolici Bleiburga, a rodom je iz župe Sveti Juraj na Bregu.

Prikazivanju filma nazočili su i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, čiji je otac bio jedna od žrtava komunističke čistke, te Lada i Vera - kćeri Vinka Kosa i drugi članovi njegove obitelji, kao i sama autorica filma. Sve je okupljene pozdravio domaći župnik vlč. Ivica Puškadija koji je rekao da je film "Neprijatelj naroda" priča o represiji, strahu i šutnji. Film kroz obiteljske i osobne sudbine žrtava i kroz objašnjenja povijesnih stručnjaka dokumentira sustav komunističke represije: od masovnih poslijeratnih likvidacija i ciljane eliminacije inteligencije i građanske klase, do današnje šutnje i nijekanja istine. To je i priča o biljegu nepodobnosti kojeg neke obitelji nose već sedamdeset godina.

Dokumentarni film, snimljen u prigodi 70. obljetnice poratnih događanja, govori o stradanjima ljudi u nemilosrdnim progonima u komunističkoj Jugoslaviji nakon Drugog svjetskog rata, te o njima govore članovi njihovih obitelji. Zajedničko je protagonistima filma što su bili obilježeni od režima, koji je likvidirao članove njihovih obitelji u čistkama komunističke vlasti kada su od 1945. do 1949. nestajali bez traga i bez groba. O vremenu poslijeratne represije straha i šutnje u kojem su zauvijek izgubili očeve i braću: državnog službenika Vladimira Mrzljaka, književnika Vinka Kosa, učitelja Zlatka Ognjanovca, općinskog bilježnika Jeronima Mlinarića, dužnosnika komunističke partije Andriju Hebranga, te gimnazijskog maturanta Borisa Novaka, u filmu su govorili njihovi sinovi, kćeri i braća varaždinski biskup Josip Mrzljak, Lada i Vera Kos, Ljerka Ognjanovac, Ratko Mlinarić, Andrija Hebrang mlađi i Vladimir Novak. Povijesni kontekst objašnjavali su dr. Ivo Banac, dr. Mitja Ferenc, dr. Martina Grahek-Ravančić, dr. Vladimir Geiger, Roman Leljak i Vice Vukojević.

Župnik Puškadija istaknuo je kako film govori o ljudima koji su otišli na put bez povratka, te o obiteljima koje su proživljavale Kalvariju kroz razne vrste psihičkog i fizičkog maltertiranja, ali koje nisu dopustile zaborav svojih muževa i očeva. "Pravda je spora, ali dostižna -  istina uvijek pobjeđuje, budite u to uvjereni", citirao je župnik Puškadija riječi blaženog Alojzija Stepinca, mučenika komunističke represije tijekom koje je ubijeno više od 660 hrvatskih svećenika.

Nakon filma, koji nijednog gledatelja otvorenim, istinitim i dojmljivim prikazom jednog teškog razdoblja nedavne hrvatske prošlosti nije ostavio ravnodušnim, okupljenima se obratio biskup Mrzljak kojem je blaženi Alojzije Stepinac, čija je sudbina također prikazana u filmu, bio praujak. Napomenuo je da ovih dana mnogi obilaze grobove svojih pokojnih, no treba se prisjetiti da ima i mnogo onih koji ne mogu obići grobna mjesta svojih bližnjih, jer se ne zna njihova sudbina, ne zna se gdje su pokopani. Kada se danas govori o ljudskim pravima i tome da svaki čovjek ima pravo na grob, naši bližnji o kojima je bilo riječi u filmu, nisu ostvarili to pravo, rekao je biskup dodavši kako oni još jedno pravo nisu ostvarili, a to je pravo na istinu. 70 godina poslije ni to pravo im se ne želi dati, pa ni 25 godina nakon demokratskih promjena i samostalne države Hrvatske. Ovaj film vidjeli su mnogi diljem zemlje, a ovdje u sjeverozapadnoj Hrvatskoj to je prvo prikazivanje. Na žalost, govori li nam i to nešto?, upitao se biskup dodavši kako svima zajedno ništa drugo ne preostaje nego se pomoliti na kraju za duše svih pokojnih.

S nekoliko pjesama događaj su obogatili članovi muške vokalne skupine župnog zbora pod ravnanjem zborovođe Milovana Horvata. Prikazivanju filma nazočili su predstavnici laičkih udruga s područja Međimurja kojima je želja organizirati prikazivanje filma za sve zainteresirane u međimurskim gradovima.
 
Jasminka Bakoš-Kocijan