Tradicionalni susret uoči Božića varaždinskog biskupa sa štićenicima i djelatnicima Dnevnog boravka „Dr. Antun Bogdan“VARAŽDIN, 16. 12. 2022.
Mons. Bože Radoš, varaždinski biskup, posjetio je Dnevni boravak „Dr. Antun Bogdan“ u Čakovcu, gdje se susreo sa štićenicima, njihovim roditeljima i djelatnicima Doma, u petak 16. prosinca 2022.

Tom prigodom ondje je predslavio i euharistijsko slavlje u zajedništvu s vlč. Leonardom Šardijem, povjerenikom Ureda za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, fra Anđelkom Rakhelom, župnim vikarom u Župi sv. Nikole biskupa u Čakovcu, na čijem je području Dnevni boravak te koji redovito sa svojom subraćom duhovno skrbi o štićenicima doma. Zatim,  vlč. Markom Domiterom, biskupovim tajnikom  i vlč. Ivanom Hercegom.

Uvodeći u svetu misu, biskup je podsjetio kako su anđeli oni koji najavljuju Božić te, dok su djeca iz dječjeg vrtića pjevali "Dođi nam Gospode", poput anđela su najavili da će Bog doći među njih, ondje okupljene na euharistijskom slavlju, a Bog dolazi najprije malenima.

"Zato smo došli ovdje među vas, draga djeco, dragi maleni koji ostajete maleni cijeli život, da i mi susretnemo Gospodina. Vama će sigurno doći, ovdje će zbog vas sigurno doći, zato i mi imamo priliku s Njim se susresti", rekao je biskup.

U svojoj homiliji  biskup je najprije roditeljima poručio: „želimo vam biti blizu: župan, gradonačelnica, ravnatelj Caritasa, povjerenik Ureda za pastoral osoba s invaliditetom, djeca iz Dječjeg vrtića “Sveti Nikola” u Belici…želimo vama dati podršku koja nije samo ljudska, nego i Božja podrška.“

Izrazio je, biskup želju da Bog, koji je roditeljima ove djece dao posebno poslanje u njihovu životu, bude njihova podrška te da On podržava svaki njihov korak. Da im Gospodin daje snage da mogu ići dan za danom, korak po korak i tako ostvarivati svoj život te vidjeti, gledati, zahvaljivati Bogu što je stavio ovu djecu u njihovo krilo.

„Učinio je to jer ima posebno povjerenje u vas za svoju djecu, jer su to Božja djeca, a da ih vi vodite kroz život“, poručio je roditeljima biskup Radoš.

U nastavku se osvrnuo na lik Ivana Krstitelja za kojeg je, u naviještenom evanđelju, Isus rekao da je svjetiljka te je biskup to uzeo kao sliku koju je usporedio sa životima okupljenih roditelja i djece, korisnika Dnevnog boravka.

Svjetiljka je, naime, u Svetom Pismu simbol za budnost. Ovi roditelji su uz svoju djecu budni 24 sata dnevno, a to je i slika pravog vjernika koji nije zaspao ni u ljudskom obliku, ni u duhovnom životu, u kojem isto nema mjesta spavanju, jer, kako je rekao „onaj koji u duhovnom životu zaspe, polako u duhovnom životu i umire“.

Nadalje, upaljena svjetiljka i prima i daje svjetlo – tako je i Ivan – svjetiljka koja prima svjetlo od Boga, ali to Svjetlo i širi dalje, tako da ljudi mogu vidjeti put do Boga.

„Kad primimo svjetlo od Boga, onda ga možemo i darovati drugima. Vjerujem da često osjećate da nemate više snage, ali opet idete dalje. Kad se pomolite, onda je ta snaga još očitija, to je znak da ta snaga dolazi od Onoga koji ima snagu ljubavi za nas i vi možete svijetliti dalje. Upravo vam to želim: da vaša svjetiljka bude stalno upaljena. Da bdijete nad ovim anđelima – djecom Božjom“, poručio je roditeljima biskup Radoš te dodao kako su njihova djeca najprikladnija da ih usporedi s Onim koji je došao kao posebno dijete u naš život – Isus iz Nazareta.

„Došao je da bude svjetlo u našem životu i on svijetli u svakome onome tko je Njegov, tko je dijete, tko je posebno dijete. Dragi roditelji, to vam posebno želim – i kroz ovo vrijeme i stalno – da vaša djeca budu za vas svjetlo, da vam oni osvjetljavaju put – put života.“

I premda svjetlo neće oduzeti križ niti teškoću, ipak, dat' će smisao i onu ljepotu koju nije moguće vidjeti bez očiju vjere, ako čovjek nema svjetla koje dolazi od Boga.

„Neka vam Gospodin svaki dan pali to Svjetlo, daje da možete ići radosni kroz život i nama svojim životom svijetliti“, poželio je, između ostalog roditeljima, u svojoj homiliji mons. Radoš.

Na kraju euharistijskog slavlja, svima okupljenima je riječi zahvale uputila ravnateljica Dnevnog boravka dr. Antun Bogdan Kristina Novaković, podsjetivši kako je poslanje i zadaća u Dnevnom boravku brinuti o njihovim korisnicima, prije svega profesionalno i stručno, ali i skromno i ponizno. U proteklih godinu dana su, uz neizostavnu pomoć ljudi otvorena srca, nabavili novu opremu, educirali se i ostvarivali planove s ciljem podizanja kvalitete usluga Dnevnog boravka na višu razinu.

„Mnogi od vas su to prepoznali i pružili nam podršku. Uz brojne nepredvidive okolnosti tokom godine i brojne promjene, 2022. možemo zaključiti s osjećajem ispunjenosti i duboke zahvalnosti za dar vjere“, poručila je Novaković dodavši kako su ih kroz godinu pratili izuzetno teški križevi, ali u trenutcima kad su prihvatili Božju volju i odmaknuli se od vlastitih želja i zahtjeva, očitovala se Božja snaga i ljubav u obliku brojnih milosti koje su primili.

„Naši korisnici, vaša djeca, svojim su nam suosjećanjem, dječjom radosti i iskrenošću, pomogli nasmijati se kad je teško, naći mir u vrtlogu osjećaja i problema. Bili su pravi prijatelji, na tome smo im beskrajno zahvalni“, naglasila je roditeljima Novaković te im zahvalila što su imali razumijevanja u nepredvidivim situacijama koje su se događale.

Također, zahvalila je i svim volonterima koji nesebično Dnevnom boravku daju svoje vrijeme i talente, kao i donatorima te svima koji misle i mole za njih.
Tekst: Iva Kuzmić
Fotografije: Siniša Conar

Slika Tradicionalni susret uoči Božića varaždinskog biskupa sa štićenicima i djelatnicima Dnevnog boravka „Dr. Antun Bogdan“
Slika