Tečaj Kursilja za odrasle u Varaždinskoj biskupiji

Tečaj Kursilja za odrasle u Varaždinskoj biskupijiLUDBREG, 17. – 19.2.2023.
U župi Presvetog Trojstva u Ludbregu od 17. do 19. veljače održan je tečaj radosnog kršćanstva „Kursiljo“ za odrasle. Tridesetak sudionika iz više župa varaždinske biskupije u tri je dana prolazilo kroz program i metode rada Kursilja.

Susret je započeo molitvom i temom „Tko sam ja?“, a održao ju je duhovnik Kursilja Varaždinske biskupije, vlč. Petar Mlakar. Zatim je voditeljica, tzv. rektorica ovog tečaja, gđa Silvija Čavlek uputila sudionike u tijek programa u danima koji slijede.

Kroz različite laičke i svećeničke teme sudionici su širili svoje horizonte i slušali o stvarnom Bogu koji hoda uz nas i ohrabruje nas na putu života i vjere. Slušajući istinite priče stvarnih ljudi sudionici su shvatili kako život nije bajka i da praktički, kad povjeruje svom Stvoritelju, čovjek vjere nemoguće pretvara u moguće. Kroz euharistijsko klanjanje posvješćivali su si da su djeca Božja i da ih Stvoritelj grli i onda kad se udaljuju od Njega.

Svaki dan je započeo i završio s molitvom. Zadnji dan tečaja završen je svečanom svetom misom koju je predvodio varaždinski biskup Bože Radoš u suslavlju sa vlč. Kristijanom Stojkom, vlč. Petrom Mlakarom, vlč. Markom Domiterom i vlč. Kristijanom Sajkom. Na svetoj misi, svaki sudionik je dobio križić kao simboličnu uspomenu na završeni tečaj, a zatim su sudionici pozvani na zajednički ručak nakon kojeg su izrekli svoje dojmove o završenom tečaju.

Nakon odslušanih dojmova, mons. Bože Radoš sudionicima je poručio: „Papa Franjo je nedavno rekao kako laici nisu ukućani već domaćini u Crkvi. Lijepo je što ste osjetili bliskost da možete otvoreno razgovarati kao obitelj, iako u obitelji nije uvijek lako. No, kao što ste i sami spominjali, ovdje ste se osjećali kao braća i sestre, a mi to kao Crkva i jesmo. Drago mi je što su animatori stvorili lijepu atmosferu i dali svjedočanstvo vjere. Domaćin u kući uvijek priprema prostor da mogu drugi doći. Vjerujem da je ovaj tečaj za odrasle na neki način i priprema prostora za one koji trebaju doći, a to su mladi i djeca. Vjerujem da ćete im svojim svjedočanstvom dati do znanja da je Crkva i njihov dom. Crkva ima svoj ritam i svoje mjesto, a vaše mjesto je nezamjenjivo. Hvala vam lijepa što sam mogao biti dio ove obitelji.“

Nekoliko dojmova sudionika:

Moj prvi susret s Kursiljom. Prvi dan sam došla s malom dozom straha i pitanjem kako ću ja to. Ali već taj prvi da Duh Sveti djelovao je na mene poklonivši mi zaštitnicu sv. Malu Tereziju. Hvala Silviji i Petru na razgovorima i na putokazima kako dalje. Hvala svima koji su podijelili svoje svjedočanstvo. Osjećaji koji su me pratili tijekom cijelog Kursilja su me iznenadili. Bilo je smijeha, suza ali ono što je nestalo, a to je najbitnije je onaj straha od početka. Uz Božju prisutnost nestaje strah. Prva rečenica koju sam zapisala: htjela bih vidjeti u sebi ono što Isus vidi u meni. Daleko sam do toga da se vidim savršena kakvu me Bog vidi. Ali napravila sam korak i osjetila Božju ljubav. Ono najteže predala sam Bogu. Sve probleme i poteškoće On će obrisati i olakšati novi put snagom koja mi je darovana. Vesele dugine boje Kursilja neka nas sve prate kroz život. S Božjom ljubavi sve je moguće. V. P.

Na ovom tečaju ponovo sam susrela Boga u svakom od sudionika, ohrabrila se u otvaranju svog srca djelovanju Duha Svetoga. Predivno je i oduševljava biti dijelom zajednice koja žeđa za Kristom u svakodnevnici, otvorena je i spremna dijeliti svoja iskustva koja nas međusobno obogaćuju. Hvala Bogu na tome! De colores =)

Na Kursiljo u Ludbregu došla sam na inicijativu prijateljice. S obzirom da se već neko vrijeme borim s duhovnom prazninom i tjeskobom, ovaj tečaj je došao u pravo vrijeme. Dojmila su me se i svjedočanstva i poduke vlč. Petra. Kroz svjedočanstva o velikim križevima, a ujedno i velikim blagoslovima dobila sam novu snagu i ojačala vjeru. Sa ovim iskustvom i vođena Božjom milošću lakše ću se nositi sa novim izazovima na koje ću nailaziti. Ujedno, vjerujem da ću čuti i osjetiti više potreba ljudi oko mene i davati im ohrabrenja i prenositi kršćansku radost. Zahvalna sam što sam sudjelovala na ludbreškom Kursilju. De colores

Hvala voditeljima, blagoslovljenim vazda. Njihova otvorenost prema Bogu i ljudima treba nam biti primjer. Vjerujem da nas je dotakla Božja milost i želim ostati čim duže u istoj. Hvala vlč. Petru na prelijepom razmatranju Božje riječi. Hvala kuharicama za fini ručak, kaj se brinu o nama da ne budemo ni žedni ni gladni. Hvala moliteljima koji nas prate u molitvi. Hvala svima nama što smo se okupili oko Gospodina našega Isusa Krista. Amen! Antun Sačer

Anika Sačić