Stepinčevo proslavljeno u varaždinskoj katedrali

VARAŽDIN, 10. 2. 2013.

Blagdan blaženog kardinala Alojzija Stepinca, zagrebačkog nadbiskupa, koji je od 1946. do kraja 1951. godine otrpio mučeništvo kao osuđenik komunističkog režima i zatvorenik u lepoglavskoj kaznionici na području današnje Varaždinske biskupije, svečano je proslavljen u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu u nedjelju 10. veljače misnim slavljem koje je predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.

S biskupom su suslavili generalni vikar mons. Ivan Godina, kancelar mons. Antun Perčić, rektor katedrale preč. Blaž Horvat i drugi svećenici.

Pozdravljajući okupljene pred svetištem s njegovim likom, trajno istaknutim na velikoj slici, te izloženim moćima blaženog Alojzija, biskup Mrzljak podsjetio je kako je na “današnji dan prije 53 godine preminuo u Krašiću tadašnji zagrebački nadbiskup kardinal Alojzije Stepinac. Preminuo je kao osuđenik kojeg je svjetovni komunistički sud osudio 'u ime naroda', a danas ga slavimo presudom jednog drugog suda, Božjeg suda”, rekao je biskup Mrzljak dodavši da ga kao zaštitnika slavi Varaždinska biskupija proslavom u katedrali i župama biskupije. Pozvao je okupljene da mole njegov poseban zagovor u vremenu koje je u mnogo čemu slično onome u kojem je bio osuđen i u kojem je kao zatvorenik umro.

U propovijedi je biskup Mrzljak uvodno istaknuo kako se uz vjernike, ateiste i agnostike u novije vrijeme pojavljuje još jedna skupina za koju se mislilo da je izumrla, a to su anti-teisti – oni koji su protiv onih koji vjeruju. Dodao je da to svakako začuđuje jer svijet je posljednjih desetljeća ipak govorio o dijalogu, toleranciji i suživotu te međusobnom poštovanju bez obzira na vjeru, uvjerenje, narodnost... “No, u novije vrijeme pojavili su se tzv. anti-teisti kojima nije svejedno, nego su baš protiv Boga i vjernika”, rekao je podsjetivši da je takvo vrijeme bilo i onda kada je blaženi Alojzije bio suđen i kada je bio u zatvoru.

“Na žalost, takva vremena govora protiv vjere i Crkve ponovno se javljaju i mi se pitamo što činiti. Odgovor možemo pronaći upravo slaveći današnji blagdan blaženog Alojzija, kojeg nam je blaženi papa Ivan Pavao II. prilikom beatifikacije postavio kao kompas – orijentir kojeg smo pozvani slijediti na putu našeg kršćanskog života. Na tome putu vjere pozvani smo poput blaženika pouzdati se u Gospodina, pa i onda kada to znači da trebamo ponijeti i životni križ”, poručio je biskup Mrzljak kazavši da su u Godini vjere pozvani učvrstiti svoje povjerenje i pouzdanje u Boga, pozvani su shvatiti što to znači biti kršćanin, a to znači da su pozvani iz svoje vjere živjeti. “Na tom putu često puta naići ćemo na protivštine. Tada se sjetimo Isusovih riječi 'Ako vas svijet mrzi, znajte da je mene mrzio prije vas', a mrze vas jer 'niste od ovoga svijeta'. Crkva nije od ovog svijeta i zato se ne smijemo čuditi kada se s vremena na vrijeme jave tendencije mržnje prema Božjoj riječi i svemu što je Božje, prema crkvenim ustanovama i onome što joj je povjereno na skrb po Božjim zakonima kao što su obitelj, sam život, odgoj djece i mladih ... Pozvani smo čuvati ono što je Crkvi povjereno, kao što je i blaženi Alojzije kao pastir Crkve u teškim vremenima bio pravi putokaz, no on nam je to i danas”, istaknuo je biskup dodavši da je karakteristika svetih ljudi da su oni za sva vremena.

“Tako se i o blaženiku može govoriti kao o čovjeku koji je branio dostojanstvo ljudi i pravo na slobodu hrvatskog naroda, ali on nam i danas govori kako živjeti svoju vjeru. Pritom će ponekad biti potrebno otrpjeti i pogrde i protivštine kao što ih je trpio i sam blaženik”, upozorio je biskup. “Kada proslavljamo Stepinčevo, želimo da ponajprije njegov duh bude živ među nama te da ojačani njegovim duhom krećemo dalje na put vjere. A taj duh je duh istine, kojeg smo pozvani nositi i slijediti podnoseći različite teškoće i napade, osobito onih koji žele maknuti Boga iz društvenog života”, naglasio je u propovijedi poručivši okupljenima da pred njima stoji lik blaženika kao jedan svjetionik ali i kao moćan zagovornik koji pomaže i u svakidašnjem životu.

Misno slavlje pjevanjem je popratio Zbor zajednice mladih varaždinske katedrale, čija je predstavnica na kraju mise pročitala duhovnu oporuku kardinala Stepinca iz 1957. godine.

Jasminka Bakoš-Kocijan