Od:
Do:

Održan susret svećenika Varaždinske biskupije o temi komunikacije u obiteljskoj krizi i prepoznavanju manipulacije u odnosima

Održan susret svećenika Varaždinske biskupije o temi komunikacije u obiteljskoj krizi i prepoznavanju manipulacije u odnosimaVARAŽDIN, 5. 5. 2025.
Svećenici Varaždinske biskupije okupili su se na redoviti mjesečni susret u ponedjeljak 5. svibnja u Dvorani Pastoralnog centra u Varaždinu.
U susret koji je počeo molitvom Trećeg časa uveo je vikar za kler preč. Anđelko Košćak. Predstavio je gošću, predavačicu Maju Jakšić, realitetnu psihoterapeutkinju i specijalisticu za pastoral kriznih situacija. Zaposlena je na projektu Hrvatskog društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja gdje pruža pastoralnu potporu osobama pogođenim potresom na Banovini. Jakšić je povodom Obiteljskog dana i susreta krizmanika i mladih Varaždinske biskupije, koji će se održati u lipnju u Ludbregu, govorila o temi „Komunikacija u obiteljskoj krizi i prepoznavanje manipulacije u odnosima“.

U prvom dijelu predavanja Jakšić je govorila o emocionalnoj manipulaciji, analizirajući njezine najčešće suptilne, ali vrlo destruktivne oblike. Detaljno je objasnila dinamiku manipulativnog ponašanja, od pasivno-agresivnih taktika, preko emocionalnog ucjenjivanja, do izazivanja osjećaja krivnje i glumljenja žrtve. Istaknuto je kako ove manipulacije mogu ozbiljno narušiti obiteljske i međuljudske odnose i ostaviti duboke rane. Nadalje, predavačica je istaknula važnost prepoznavanja tih obrazaca i uspostavljanja zdravih emocionalnih granica nužnih za očuvanje vlastite stabilnosti i integriteta, ali i za pružanje dugoročne učinkovite potpore.

Drugi dio predavanja bio je posvećen komunikaciji u obiteljskim krizama, osobito u kontekstu izrazito teških životnih situacija poput iznenadne i/ili traumatične smrti, smrti djeteta, suicida, nasilja i ovisnosti u obitelji, spontanog pobačaja, neplodnosti, bračnih problema i ozbiljnih psihičkih poremećaja i stanja.  U takvim trenucima nije cilj racionalizirati i ublažiti bol tješenjem nego biti sposoban podnijeti zajedno s osobom koja pati. Komunikacija treba biti nenametljiva kroz tihu prisutnost, aktivno slušanje bez moraliziranja i jasnoću u izražavanju kako bi se osobi pružila sigurnost i prostor za procesiranje patnje.

Predavanje je ponudilo konkretne smjernice za integraciju psihološkog uvida u pastoralnu praksu, omogućujući bolje razumijevanje kriznih situacija i učinkovitije odgovaranje na izazove u obiteljskim i međuljudskim odnosima. Jakšić je naglasila važnost uvođenja strukture i jasnoće u komunikaciji, koja osigurava emocionalnu sigurnost osoba u krizi.
U završnom dijelu predavanja predavačica je naglasila važnost razumijevanja posttraumatskog rasta - procesa u kojem osoba, nakon iskustva patnje, može doživjeti dublju emocionalnu i duhovnu zrelost. Istaknula je da kriza nije samo prijetnja, nego i mogućnost - prostor u kojem se, uz odgovarajuću emocionalnu potporu i duhovnu pratnju, može dogoditi promjena koja vodi prema većoj ljubavi prema sebi i prema bližnjima. Svaka životna kriza, premda teška i bolna, nosi i milost - za dublje razumijevanje sebe, drugih i Boga.
Zaključno, predavanje je pružilo praktične smjernice za djelovanje u kriznim pastoralnim situacijama, nudeći stručan, ali duhovno osjetljiv okvir za komunikaciju u okolnostima koje zahtijevaju posebnu pažnju, suosjećanje i mudrost.

Nakon izlaganja predavačice, svećenici su postavljali pitanja te se razvila i kratka rasprava.

Na kraju susreta svećenicima se obratio i varaždinski biskup Bože Radoš. Potaknuo je svećenike da dođu s krizmanicima i obiteljima svojih župa na Obiteljski dan te susret krizmanika i mladih Varaždinske biskupije koji će se održati 14. lipnja u Svetištu Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu.
Branimir Gubić


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika