Lovci s područja Preloga obilježili blagdan sv. Huberta

Lovci s područja Preloga obilježili blagdan sv. HubertaPRELOG, 3. 11. 2022.
Lovačka društva s područja Grada Preloga obilježila su, u četvrtak, 3. studenoga, blagdan sv. Huberta. Članovi Lovačkog društva Prepelica obilježili su ovaj blagdan zaštitnika lovaca, u njemu posvećenoj kapeli kod Otoka. Misno su slavlje predvodili prečasni Antun Hoblaj, župnik iz Preloga te župni vikar Dominik Cestar. Misnom su slavlju nazočili i gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek te predsjednik Gradskog vijeća Đuro Ujlaki, a nakon misnog slavlja, druženje je nastavljeno u prostoru Lovačkog društva Prepelica u Prelogu. Članovi Lovačkog društva Fazan Draškovec, blagdan sv. Huberta proslavili su misnim slavljem u crkvi sv. Roka u Draškovcu, koje je predvodio župnik iz Draškovca Krunoslav Kefelja te prigodnim druženjem članova Lovačkog društva Fazan.

Dan Sv. Huberta, zaštitnika lovaca, obilježava se svake godine 3. studenog. Osim što je svetac; on je zaštitnik lovaca, šumara, kinologa i optičara i bio je iscjelitelj bjesnoće. Rođen je oko 656, godine, a umro je u Turi (Terveuren) 10. svibnja 727.godine (Belgija). Tijelo Sv. Huberta sahranjeno je (ekshumirano) 827.godine i preneseno iz Liega u opatiju Andain u Ardenima, stotinu godina poslije kada je proglašen svecem. Ardeni su bili lovno područje sv. Huberta i Pipinda, a što se nastavilo i za vrijeme Karolinga. Lovci su poštivali sv. Huberta i cijenili ga jer je pomagao uspješnom završetku lova, do banketa kojim se lov završavao, a divljač slavila i blagovala. Crkva nije samo prihvatila ovaj drevni kult, štoviše, ona ga je podupirala, premda se Hubertova svetost nije mjerila brojem jelena koje je ulovio kao mladi lovac, već strogim isposničkim životom i evangelizaciji. Crkva je u sv. Hubertu idealizirala sveca koji štiti i čuva divljač i koji određuje čvrsta pravila i običaje lovaca. Štovanje sv. Huberta postalo je moralni zakon u zaštiti prirode i okoliša. U čast i spomen na sv. Huberta Englezi su skrojili lovački kaput hubertus, koji je našao mjesto i među lovcima u drugim europskim zemljama pa tako i u Hrvatskoj. Po sv. Hubertu nazvan je belgijski lovački pas, gonič i odličan krvosljednik.

Izvor: www.prelog.hr