Duhovna obnova prve nedjelje u srpnju u Ludbregu: "Od leptirića do križa... i natrag"

U ludbreškom euharistijskom svetištu Predragocjene Krvi Kristove i u ljetnim mjesecima nastavljaju s duhovnim obnovama prve nedjelje u mjesecu koje imaju za cilj hodočasnike duhovno pripremiti za onu središnju proslavu Svete nedjelje koja je uvijek prva nedjelja u rujnu. Duhovnu obnovu, u nedjelju 6. srpnja 2025. predvodio je vjeroučitelj Saša Josip Milec iz Varaždina te je održao katehezu na temu vezanu za kršćanski brak: "Od leptirića do križa... i natrag".
Milec je najprije protumačio riječi iz Knjige postanka: Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu i bit će njih dvoje jedno tijelo (Post 2,24) svraćajući pozornost na, kako je rekao, tri ključna izraza: ostaviti, prionuti i postati jedno tijelo. Prevodeći ove izraze s hebrejskog jezika dolazi do zaključka da „hebrejsko tumačenje pokazuje da brak počinje odlaskom od staroga obiteljskog života, zatim čvrstim prianjanjem uz drugu osobu i stvaranjem svoje obitelji te konačno dovodi do dubokog jedinstva i zajedništva koje je više od puke fizičke veze, odnosno to je životni savez.“
Podsjetio je i na četiri različita pojma kojima se opisuje ljubav u kontekstu govora o braku: Synousía, Eros, Philía i Agápē. Ova potonja je ona kojoj svi trebaju težiti, to je ljubav koja se daje potpuno, božanska je i bezuvjetna.
Prema Joshu McDowellu, kršćanskom autoru, govorniku i apologetu koji je napisao više od 150 knjiga o vjeri, moralu, odgoju i međuljudskim odnosima, Milec je naveo i tri vrste ljubavi: Volim te ako…, Volim te jer… i Volim te unatoč…
„Ono čemu bismo mi trebali težiti u punini jest ta ljubav koja je najsličnija Agápē i koja je bezuvjetna, a to je Volim te unatoč… tome što imaš mane, volim te i kad pogriješiš, volim te jer ti jednostavno jesi. Odnosno volim te - i točka“, naglasio je Milec.
Nadalje, protumačio je i simboliku toga da je žena stvorena iz muškarčeva rebra.
„Koja je svrha rebra? Rebro štiti srce i unutarnje organe da možemo živjeti. Slika rebra je zato što smo mi u braku, u vezi, u odnosu zaštita srca jedno drugome. Zato što je naš posao brinuti da onaj drugi ne bude ranjen, a ne da ja budem onaj koji ranjava nečije srce. Ta slika rebra je zato što želi reći da smo isti i da moramo štititi jedno drugome srce. To je svrha braka“, istaknuo je Milec i dodao kako supružnicima u braku mora biti značajno bolje nego što im je to, svakom pojedinom od njih, bilo prije braka - tada brak ima smisla, rekao je.
Dotaknuo se i ljubomore za koju je rekao da je ne smije biti, jer kako sama riječ kaže ljubo-mora znači moriti ljubav. Ljubomora je ubojica ljubavi, stoga ona nikad nije dobra, jer to pokazuje da nedostaje povjerenja.
Primjerima iz vlastitog života i braka posvjedočio je i o tome kako zaljubljenost postepeno prelazi u ljubav, a koja kroz život ima oscilacija te bračni drugovi nisu uvijek u stanju biti emotivno dostupni, no to ne znači da ljubavi nema, već se ona izražava na drugačije načine. Pojašnjavajući pojam “drug“ - potporanj koji se stavlja ispod jako rodne grane kako ne bi popucala pod težinom plodova, Milec je rekao da, u teškim trenutcima, kada možda pritisne teška bolest i(li) neka druga kriza jednom od supružnika, drugi je pozvan tome biti “drug“ - potporanj koji će ga podržati da ne pukne, podrška koja će pomoći da onaj izdrži tu situaciju.
„To je ljubav koja dolazi od temelja našega braka, od Krista. To bez Isusa možemo jako teško, ali s Kristom puno lakše… Dvoje ljudi tako dugo ide istim putem dok gledaju u istu točku prema kojoj hodaju. Ako ne gledate u istu točku, teško da ćete doći zajedno na isti cilj. Koja je zajednička točka braka? Isus. Isus je ta zajednička točka prema kojoj moramo gledati, ako želimo da naš brak bude uspješan. Kad nas pitaju o ljubavi, jedna stvar je jako bitna. Naša jedina, prava, prva ljubav je Isus. Sve dok zajedno gledamo prema Isusu, moja žena i ja smo sigurni na našem putu“, poručio je Milec. Također potaknuo je sve okupljene da u svoj brak pozovu Boga koji svojom milošću dopunja u sakramentalnom braku sve one dijelove braka koje supružnik sam ne može popuniti, ako ne dopusti Bogu da uđe u brak.
Svratio je i pozornost i na to kako supružnici moraju popravljati sebe, a ne drugoga te se uvijek voditi pitanjem: kako ja mogu biti bolji muž svojoj ženi, odnosno žena svome mužu. Pritom je posvjedočio kako on i njegova supruga uvijek mole da budu jedno drugome bolji.
„Ne da ona bude bolja meni, nego da ja budem bolji njoj. Moj jedini posao, jedino što ja mogu napraviti i truditi se je biti bolji muž moje žene. Kako je ona prema meni, to je njeno“, rekao je Milec.
Kroz katehezu izrekao je još mnoštvo zanimljivih promišljanja o tome što je važno za kvalitetan brak, a snimka cijele kateheze bit će uskoro dostupna na YouTube kanalu Svetišta Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu.
Nakon kateheze uslijedila je molitva Gospine krunice potom sveta misa i na kraju euharistijsko klanjanje. Glazbeno je ovu duhovnu obnovu animirao župni zbor i vokalna skupina Hosana iz Goričana.