Blagoslovom nove postaje završila obnova Marijina puta u župi Klenovnik

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak blagoslovio je u subotu 31. listopada novu postaju Marijina puta u Klenovniku s prikazom drugog otajstva radosti "Pohođenje Blažene Djevice Marije svetoj Elizabeti", čime je završen sedmogodišnji rad na obnovi jedinstvenih 15 kamenih postaja otajstava krunice Blažene Djevice Marije. Nova postaja, smještena u blizini klenovničke Bolnice u zaseoku Cikači, rad je i osobni dar kipara Slavka Bunića iz Ivanca, koji je izradio 11 postaja Marijina puta, a ovu je, kako stoji uklesano na stupu postaje, darovao župi Klenovnik i svim hodočasnicima u zahvalu za ukazano povjerenje obnove Marijinog puta.
Prije blagoslova nove postaje, mons. Nedjeljko Pintarić osvrnuo se na izvještaj iz Lukinog evanđelja koji opisuje kako je Marija, saznavši od arkanđela Gabrijela da je Elizabeta, koju su zvali nerotkinjom, trudna već šesti mjesec, otišla brzo u gorje, u grad Judin, u pohod svojoj rođakinji. Put od Nazareta do Ain Karina je dug gotovo 140 kilometara, i bio je put Marijinog povjerenja u Boga, što je Marija izrekla u hvalospjevu "Veliča duša moja Gospodina", opisujući Božje milosrđe i izričući svoju poniznost, kazao je mons. Pintarić opisavši nadalje Zahariju, Elizabetu i Mariju, koje je kipar Bunić smjestio na ulazni trijem Zaharijine kuće. Ističući da je kipar upravo Zaharijin lik prikazao na istaknutom mjestu domaćina, mons. Pintarić je ukazao na značenje Zaharijine uloge oca Ivana Krstitelja, prigodom čijeg rođenja je prorokovao i ispjevao Gospodinu himnu hvalu i pokajanja: "Blagoslovljen Gospodin, Bog Izraelov, što pohodi i otkupi narod svoj"(Lk 1,68).
Nakon blagoslova nove postaje nastavljena je pobožnost Marijina puta te su razmatranja uz biskupa Mrzljaka čitali kancelar Varaždinske biskupije mons. Antun Perčić, klenovnički župnik vlč. Josip Jagarčec, voćanski župnik vlč. Josip Drvoderić, duhovni asistent u Caritasu Zagrebačke nadbiskupije i povjerenik za pastoral osoba s posebnim potrebama vlč. Dragutin Goričanec, kapucin Mirko Kemiveš i mons. Pintarić.
"Dobro je da smo kroz ovih sedam godina učinili ovo lijepo vrijedno djelo, jedinstveno u našoj domovini Hrvatskoj, a i šire. Moram priznati da nam se prije sedam godina, razgovarajući o planovima što treba učiniti činilo da je sve to jako daleko, da je to teško, pitali smo se tko će napraviti od kamena te postaje. Ali kroz sedam godina i to djelo koje nam se na početku činilo daleko, izvršeno je. Izvršeno je zato jer su mnogi sudjelovali na tome da se to djelo ostvari", kazao je mons. Mrzljak u propovijedi na misnome slavlju koje je uslijedilo nakon pobožnosti Marijinog puta, tumačeći nazočnima kako je potrebno prihvatiti sebe, svoj život, svoju obitelj, svoje mjesto, svoj narod i volju Božju, što uvijek nije lako i jednostavno, ali je Marijin put slika puta kojim vjernik želi ići.
"I kada se nalazimo i pred izborima u našoj domovini Hrvatskoj, onda su mnogi u strahu kako ćemo to, teško nam je, toliko imamo nevolja, toliko nezaposlenih, toliko siromašnih, toliko onih koji nam sada dolaze kao izbjeglice. Kako ćemo sve to učiniti? Ali, možemo, i zato trebamo hrabre ljude, dobre i poštene ljude, trebamo ljude koji se ne boje staviti ramena pod križ. Ne onih, kao što smo čuli u evanđelju, koji bi se možda gurali da budu prvi, da ih se časti, da žele postaviti se iznad drugih. Isus je jasno rekao kada je došao da je on kralj, vrhovnik, ali nije došao da gospodari nad ljudima, nego je došao da služi čovjeku. To je bit svake vlasti, to su oni koji žele služiti, koji žele pomoći, koji žele učiniti nešto da mnoge stvari idu naprijed", kazao je mons. Mrzljak, govoreći nadalje da je Marijin put "pokazatelj i primjer kako se može onda ako čovjek ima hrabrosti, ako se čovjek pouzdaje i u ljude, u suradnju, i u Božju pomoć".
"To je vjera, to nam daje snagu kada činimo nešto iz vjere. Želimo nešto učiniti da se nešto pomakne, da se ide naprijed, da bude bolje. Vjerujem da će Marijin put biti mnogima na pobudu, ne samo kada se godišnje okupljamo nego da ih se uputi da idu tim životnim putem", zaključio je biskup Mrzljak podsjetivši da je prekrasan krajolik i priroda kroz koju se prolazi na Marijinom putu dobar put koji je pokazatelj našeg zemaljskog životnog puta na kojem su svih sveti učvršćenje našeg puta vjere koja je uvijek suvremena i životna.
Na završetku misnoga slavlja župnik Jagarčec podsjetio je na tijek obnove Marijinog puta te je zahvalio svima koji su sudjelovali u obnovi, od Varaždinske biskupije, Općine Klenovnik sa svojim načelnicima tijekom tri mandata, ivanečkog poduzetnika Martina Bunića te različitih pojedinaca i sponzora koji su prepoznali veličinu projekta, s čijom su obnovom željeli dati svoj generacijski doprinos tom jedinstvenom ambijentalnom sklopu. Kipar Bunić zahvalio je mons. Pintariću i biskupu Mrzljaku za potporu i iskazano povjerenje da je svojim radom pridonio obnovi Marijinog puta te im je uručio prigodne radove iz kamena.
U povodu završetka obnove Marijina puta izrađen je i prigodni suvenir u obliku crvenog licitarskog srca, izlivenog iz gume, koji su dobili najprije djeca i mladi, a zatim i svi nazočni, kao dar zagrebačkog obrtnika Zlatka Glasnovića.
Obnova otajstava krunice Blažene Djevice Marije iz 1672. godine započela je 2008. godine, zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, koje je osiguralo sredstva za obnovu 4 postojeće postaje, a ostale su postaje, među kojima za neke nije bilo ostalo ni "kamena na kamenu", svojim prilozima obnovili pojedinci i tvrtke iz Klenovnika te ivanečkoga i varaždinskoga kraja.
Kronološki tijek obnove Marijinog puta u Klenovniku
Godine 2008. obnovljena je prva postaja Marijina puta "Krunjenje Blažene Djevice Marije i slava svih svetih", koja se nalazi na platou ispred kapele sv. Volfganga, najizvornije i najočuvanije gotičke kapele u Hrvatskoj. Obnovu postaje financiralo je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Radovi su izvršeni pod nadzorom mr. sc. Davorina Stepinca iz Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu u radionici Bože Martinčevića u Varaždinu. Obnovljenu pobožnost Marijina puta predvodio je i prvu obnovljenu postaju blagoslovio u petak 31. listopada 2008. varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.
Godine 2009. obnovljena je sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, a pod nadzorom mr. sc. Davorina Stepinca iz Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu izrađena u radionici Bože Martinčevića postaja "Uzašašće Gospodina našega Isusa Krista". Biskup Mrzljak blagoslovio je postaju 31. listopada 2009. godine.
Godine 2010. obnovljena je postaja "Prikazanje Gospodina našega Isusa Krista u Hramu". Obnovu postaje financiralo je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a pod nadzorom mr. sc. Davorina Stepinca iz Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu izrađena je u radionici Bože Martinčevića. Biskup Mrzljak blagoslovio je postaju 31. listopada 2010. godine.
Godine 2011. obnovljena je postaja "Molitva i krvavi znoj Gospodina našega Isusa Krista". Obnovu postaje financiralo je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a pod nadzorom mr. sc. Davorina Stepinca iz Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu izrađena je u radionici Bože Martinčevića. Biskup Mrzljak blagoslovio je obnovljenu postaju u nedjelju 30. listopada 2011. godine.
Postaju "Navještenje Blaženoj Djevici Mariji" godine 2012. sufinancirala je Općina Klenovnik, zauzetošću načelnika Izidora Gladovića, a bila je to prva postaja Marijinog puta kipara Slavka Bunića. Blagoslovio ju je u srijedu 31. listopada 2012. na spomendan sv. Volfganga varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.
Godine 2013. izrađene su tri postaje. Postaju "Trnovo krunjenje Gospodina našega Isusa Krista" darovali su Nada Šušnjara, rođ. Kolačko, Josip Plahinek i Slavko Kolarek. Rad kipara Slavka Bunića blagoslovio je mons. Pintarić 19. svibnja 2013. godine.
Postaju "Rođenje Gospodina našega Isusa Krista“ darovala je jedna obitelj iz Varaždina. Postaju "Nemilo bičevanje Gospodina našega Isusa Krista" darovao je g. Ivan Pintarić iz Ivanca, rodom iz Lipovnika u župi Klenovnik, u spomen na svoje pretke. Obje postaje, rad kipara Slavka Bunića, blagoslovio je biskup Mrzljak, 31. listopada 2013. godine.
Godine 2014. postavljeno je pet postaja te je to bio svojevrsni rekord po broju postavljenih postaja autora Slavka Bunića. Postaju "Razapinjanje i smrt Gospodina našega Isusa Krista" darovala je jedna obitelj iz Varaždina. Postaju "Uskrsnuće Gospodina našega Isusa Krista" darovala je obitelj Željka i Dragice Pintarić iz Klenovnika. Postaje je blagoslovio mons. Pintarić, 18. svibnja 2014. godine.
Biskup Mrzljak blagoslovio je 31. listopada 2014. godine postaju "Silazak Duha Svetoga na apostole", koju je i osobno darovao. Istog dana blagoslovio je i postaje "Smrtna osuda i put na Kalvariju Gospodina našega Isusa Krista" i "Uznesenje Blažene Djevice Marije na nebo" koje je darovao Slavko Kišićek i tvrtka Mipcro d.o.o. iz Ivanca.
Godine 2015. postaju "Našašće Gospodina našega Isusa Krista u Hramu“ u spomen na sve klenovničke župnike darovali su živući svećenici i časna sestra rodom iz Klenovnika: mons. Andrija Kišiček, vlč. Ivan Friščić, vlč. Josip Bunić sdb, vlč. Juraj Oštarjaš, mons. Pintarić, vlč. Ivan Kljunić i s. Jeronima Vuglovečki. Postaju, rad kipara Slavka Bunića, blagoslovio je mons. Pintarić, 17. svibnja 2015. godine.
Posljednju postaju "Pohođenje Blažene Djevice Marije svetoj Elizabeti" u znak zahvale Bogu i Majci Božjoj za učinjeno višegodišnje djelo obnove Marijina puta, darovao je kipar Bunić, a mons. Mrzljak blagoslovio ju je u subotu 31. listopada 2015, na spomendan sv. Volfganga.