Od:
Do:

Blagoslov obnovljene kapele svete Elizabete Ugarske i proslava 50. obljetnice njezine izgradnje

Blagoslov obnovljene kapele svete Elizabete Ugarske i proslava 50. obljetnice njezine izgradnjeNOVO SELO PODRAVSKO, 21. 6. 2026.
Mons. Josip Mrzljak, umirovljeni biskup, pohodio je i blagoslovio kapelu sv. Elizabete Ugarske u Novom Selu Podravskom u nedjelju, 21. lipnja 2026. Ove godine obilježava se 50. obljetnica njene izgradnje, a tim povodom, mještani Novog Sela Podravskog, ujedno župljani Župe sv. Franje Asiškog Veliki Bukovec, kapelu su u potpunosti obnovili.

Svečanost je započela euharistijskim slavljem koje je predslavio mons. Mrzljak uz koncelebraciju preč. Josipa Vidovića, dekana i domaćeg župnika, te vlč. Ivana Petera, umirovljenog svećenika.

Preč. Vidović na početku je pozdravio mons. Mrzljaka uime okupljene zajednice poručivši kako se ovoga dana prisjećaju svih onih koji su doprinijeli da je ova kapela u selu na ponos već 50 godina.

"Hvala svima koji ste došli da zajedno slavimo Gospodina. Molite za nas da naše župno zajedništvo, i svijest da je Crkva zajednica, sve više raste i u ovoj našoj sredini", kazao je preč. Vidović. 

U svojoj homiliji mons. Mrzljak je podsjetio da slaviti jubilej znači osvrnuti se na proteklo vrijeme i Bogu zahvaliti za te dane, mjesece i godine koje nam je Božja providnost dala i prepoznati tu Božju dobrotu. Kršćani trebaju prepoznati da, sposobnosti koje imaju, dar su od Boga bez kojeg čovjeg sam po sebi ništa ne bi mogao znati, ni raditi i zato je na tome potrebnog Bogu zahvaliti.

"Tako danas na poseban način želimo biti zahvalni Bogu za ovu kapelu koja je ovdje sagrađena prije 50 godina, a vi biste mogli govoriti o tome što ona zapravo znači ovome mjestu", rekao je mons. Mrzljak.

Primijetio je, nadalje, kako svaka crkva, kapela, bez obzira na veličinu, uvijek ima toranj koji kao da želi pokazati da nam pogled uvijek treba biti usmjeren na Nebo. I premda čovjek živi na zemlji, a za zemaljski život čovjeku je potreban rad, ne može preživjeti bez plodova zemlje koji su potrebni za harnu, ipak ovakva mjesta poput kapele s tornjem "podsjećaju da čovjek nije ovdje na zemlji samo zato da bi proživio ovaj zemaljski život, da bi prošao te godine koje mu je Božja providnost odredila, nego da bi znao odgovore na važna pitanja: zašto sam zapravo ovdje, koji je smisao mojega života, odakle sam, kamo idem, zašto živim, je li to samo neki besmisao ili postoji neki smisao? … Mi znamo da nismo stvoreni za to da budemo stalno ovdje na zemlji, nego da je to naše putovanje kroz naše vrijeme, dane, mjesece, godine, koje nam je Boža providnost odredila. Ovaj tornjić upravo to pokazuje - treba misliti na ono što je Gore. To je taj naš konačni cilj. Zato su ove kapele posebna mjesta gdje o tome mislimo, ali i gdje se molimo da naš život protekne tako kako nam pokazuje Božja riječ, jer ona je svjetlo našega života", poručio je okupljenima mons. Mrzljak.

Prisjetio se i župnika koji je inicirao gradnju ove kapele te potaknuo na zahvalnost Bogu za njega, ali i sve koji su ovu kapelu gradili.

"I dok zahvaljujemo za ovaj jubilej, želimo da ova kapela i dalje bude tu kao putokaz koji će podsjećati kako smo ovdje na svijetu u prolaznom vremenu te putujemo prema vječnosti, a da nam je na tom putu potrebna Božja snaga, Njegova pomoć, Božja riječ i Božje svjetlo koje će nas prosvijetliti da znamo kako treba putovati i gdje je naš konačni cilj" istaknuo je na kraju biskup Mrzljak potaknuvši okupljene, uz zahvalu za proteklo vrijeme, i na molitvu da tako putuju ovom zemljom da prispiju u sretnu vječnost u zajedništvu s Bogom kojem vjeruju.

Na kraju euharistijskog slavlja, župljanin Dalibor Horvat u svom zahvalnom govoru istaknuo je ponos i radost zbog ovog događaja.

"Proslaviti 50 godina naše crkvice svete Elizabete velika je stvar, a vidjeti je u ovakvom, novom i punom sjaju - to je pravi blagoslov. Sveta Elizabeta, naša zaštitnica, čitav je život nesebično pomagala drugima. Vođeni upravo njezinim primjerom, mi smo proteklih mjeseci pokazali što sve može učiniti složna zajednica kada se skupi oko zajedničkog cilja", poručio je Horvat uz riječi zahvale svima koji su se ugradili u obnovu, te uručio zahvalnice onima za koje je rekao da su ponijeli najveći teret ovog pothvata.

Na kraju je župnik Vidović zahvalio biskupu Mrzljaku uz riječi: "Vaša prisutnost, tople riječi i blagoslov naše obnovljene crkvice dali su ovom našem velikom zlatnom jubileju posebnu svetost i svečanost."

U znak sjećanja na ovih 50 godina i duboke zahvalnosti svih okupljenih preč. Vidović biskupu je također uručio, kako je rekao, prvu i najvažniju zahvalnicu ovoga slavlja te mu poželio da ga prati zagovor sv. Elizabete.
 
Župa sv. Franje Asiškog Veliki Bukovec
Foto:  Foto Šimunić
 


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika