Blagoslov kapele svetog Tome apostola u Tomaševcu Biškupečkom

Blagoslov kapele svetog Tome apostola u Tomaševcu BiškupečkomTOMAŠEVEC BIŠKUPEČKI, 8. 7. 2018.
U nedjelju 8. srpnja mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup, predvodio je svečano euharistijsko slavlje u novoizgrađenoj kapeli svetog Tome apostola u Tomaševcu Biškupečkom, u Župi sveti Ilija.

Tom je prilikom blagoslovio spomenutu kapelu izgrađenu na mjestu gdje je prije 40 godina, na inicijativu pokojnog župnika Ivana Košćaka, podignuto raspelo koje je nakon restauracije postavljeno u središnji dio ove nove poluotvorene kapele.

Svih ovih godina jednom godišnje se kod raspela slavila sveta misa, obično oko svetkovine Presvetog Trojstva, dok se u svibnju i listopadu molila krunica. Kako mjesto nosi naziv Tomaševec, kapela je prikladno posvećena svetom Tomi apostolu čiji se blagdan slavi 3. srpnja.

U koncelebraciji s biskupom Mrzljakom bili su, kao domaćin, preč. Izidor Ferek, župnik Župe svetog Ilije, preč. Josip Koprek, kanonik Stolnog kaptola i arhiđakon Varaždinsko-zagorskog arhiđakonata čija je rodna kuća nedaleko same kapele u Tomaševcu, zatim vlč.  Alexandre Adjimon Djivoedo, svećenik iz Benina koji je prije nekoliko godina bio na đakonskom praktikumu u Župi svetog Ilije, i vlč. Nikola Tomašević, biskupov tajnik.

Prije početka misnog slavlja preč. Koprek je naglasio važnost ovog povijesnog događaja, tim više što je prvi puta u Tomaševcu, mjestu koje se u Kanonskim vizitacijama Zagrebačke biskupije spominje još u 13. stoljeću, prisutan jedan biskup. Zahvalio je svima koji su pomogli da se ova kapela izgradi, pogotovo u dosta kratkom roku.

U homiliji sabranim vjernicima ispred blagoslovljene kapele biskup Mrzljak je govorio o tragovima koje čovjek ostavlja za svog života na zemlji, ali i primjeru Tome apostola kome je posvećena novosagrađena kapela u Tomaševcu.

- Čovjek je sličan Bogu zato što može stvarati i ostavlja svoje tragove bilo u arhitekturi, gradnji, umjetnosti, ali isto tako i tragove svoje vjere. Kada putujemo po svijetu, možemo vidjeti tragove ljudi koji grade znakove pripadnosti nekoj vjeri. Crkve i kapele, raspela, kipove...puno toga su naši preci znali napraviti što bi ih poticalo na razmišljanje o vjeri. Svojevremeno su se vodile velike borbe, jer su jedni smatrali kako se ne smiju praviti likovi misleći da će se ljudi klanjati kipu. No, mi znamo da se ne klanjamo kipu, već nam on predstavlja nekog. Tako i kada gledamo ovaj reljef svetoga Tome, podsjeća nas na jednog od dvanaestorice koji su temelj Crkve i naše vjere. Podsjeća nas na ono najvažnije: sam čin Uskrsnuća i života vječnoga. Nije čudo, stoga, što je Toma, kojeg su zvali Nevjerni, zapravo slika svakoga od nas. I mi nastojimo propitkivati svoju vjeru i tražiti razloge zašto vjerujemo. Kada je Tomu obasjala Božja milost susreta s Isusom, kazao je ‘Gospodin moj i Bog moj’. Prvi od apostola Isusa naziva Bogom. Zato Toma zaista može biti primjer naše vjere i poticatelj da razmišljamo o vjeri - kazao je varaždinski biskup Josip Mrzljak na prvoj svetoj misi slavljenoj u kapeli svetoga Tome apostola u Tomaševcu Biškupečkom.

Izgradnja kapele u najvećem se dijelu financirala sredstvima Općine sveti Ilija te prilozima mještana Tomaševca Biškupečkog. Idejni i izvedbeni projekt izradio je arhitekt Petar Stipišić iz Varaždina, kapelu je izgradila tvrtka “Kontura”, a reljefe svetog Tome apostola i Uskrslog Isusa, koji krase kapelu, izradio je domaći umjetnik iz Križanca Zvonko Šagi.

Goran Damjanić