Adventska duhovna obnova svećenika Varaždinske biskupije

VARAŽDIN, 7. 12. 2009.

Redoviti mjesečni susret svećenika Varaždinske biskupije, koji je na početku došašća tradicionalno posvećen duhovnoj obnovi i pripravi za proslavu svetkovine Božića, održan je u ponedjeljak 7. prosinca u Varaždinu.

Započeo je u dvorani Biskupskog ordinarijata gdje je o temi "U iščekivanju blažene nade 'Gledati s povjerenjem u budućnost'" izlagao fra dr. Darko Tepert, profesor na katedri Starog zavjeta na KBF-u u Zagrebu, a nakon predavanja varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak predvodio je misno slavlje u katedrali Uznesenja BDM.

Oko 120 svećenika Varaždinske biskupije na čelu s biskupom Mrzljakom okupilo se na redovitom mjesečnom susretu koji je vodio generalni vikar mons. Ivan Godina, uputivši pozdrav svima nazočnima, osobito predavaču Tepertu. Istaknuo je kako su u danima kada u svojim župama vjernike pozivaju da se priprave za radosnu svetkovinu Isusova rođenja, svećenici pozvani i sami sebe duhovno obnoviti i pripraviti svoja srca za Isusov dolazak. Uvodno je predstavio izlazak dviju knjiga, i to zbornika radova sa znanstvenog skupa "Kardinal Alojzije Stepinac - svjedok vremena i vizionar za treće tisućljeće" i zbornika intervjua župnog lista Močile "Zajedno na putu". Župnici su sa susreta u svoje župne zajednice također ponijeli novi tiskani raspored zaručničkih tečajeva u 2010. godini, te DVD s filmom Ureda za pastoral u medijima Varaždinske biskupije o radu Biskupijskog Caritasa kojim se želi animirati i potaknuti karitativan duh ljubavi i pomoći bližnjem i onom u potrebi, a može se prikazati u aktualno blagdansko vrijeme u kojem se ujedno treće nedjelje došašća obilježava Nedjelja Caritasa. Mons. Godina, kao predsjednik Biskupijskog Caritasa, podsjetio je župnike, koji su predsjednici župnih Caritasa, da se sredstva od milodara na Nedjelju Caritasa raspoređuju za potrebe župnog, Biskupijskog i Hrvatskog Caritasa.

Na kraju je u ime nazočnih još jednom uputio čestitku biskupu Mrzljaku na nedavno proslavljenoj 40. obljetnici svećeništva te zaželio da uistinu bude dobar pastir mjesne Crkve. Zahvaljujući na čestitki biskup je istaknuo kako su jubileji prigoda Bogu zahvaliti za proteklo vrijeme. Osvrnuvši se na radosnu i lijepu vijest koja je objavljena u subotu o osnutku novih dviju biskupija, Sisačke i Bjelovarsko-križevačke, biskup Mrzljak podsjetio je kako su dvojica prvih i novih biskupa tih dviju mjesnih Crkava rodom s područja Varaždinske biskupije. Mons. Vlado Košić, rodom iz župe Petrijanec, svećenik je Zagrebačke nadbiskupije, dok je mons. Vjekoslav Huzjak, koji je rodom iz župe Jalžabet, svećenik Varaždinske biskupije. Biskup Mrzljak izrazio je posebnu radost čitave mjesne Crkve što je na dar drugoj biskupiji dala svog svećenika za prvog biskupa te što obojica svećenika s ovog područja obogaćuju život Crkve u Hrvatskoj. Dodao je kako je u ime svih svećenika uputio novim ordinarijima čestitke. Ujedno je naglasio da se bliži završetak jubilarne godine proslave 800. obljetnice Franjevačkog reda, u koju se i Varaždinska biskupija uključila ovim izlaganjem jednog franjevca, te je zahvalio svim franjevcima koji djeluju na području biskupije.

Predavač Tepert pridružio se čestitkama novim biskupima kazavši kako njihovo imenovanje u aktualnoj Svećeničkoj godini govori o plodnosti župa Varaždinske biskupije i svjedoči o njezinoj duhovnoj snazi i vitalnosti. U svom izlaganju svećenicima je nastojao posvjestiti važnost Božje Riječi koju su pozvani vršiti, slušati, prihvatiti i aktualizirati u svom životu kako bi druge mogli poticati na to isto. Podsjetio je kako Božja Riječ poziva na budnost, vjernost i ustrajnu molitvu u duhu zaziva "Dođi, Gospodine Isuse" koji ne bi trebao biti aktualan samo u došašću jer pokazuje smisao, smjer i cilj našeg ovozemaljskog privremenog života. Nakon predavanja svećenici su imali priliku za sakrament pomirenja, a zatim su s biskupom proslavili svetu misu u katedrali.

Jasminka Bakoš-Kocijan