Zlatomisnik mons. Milan Šimunović na proslavi Majke Božje Karmelske

Zlatomisnik mons. Milan Šimunović na proslavi Majke Božje KarmelskeŠTRUKOVEC, 16. 7. 2017.
Povodom proslave Majke Božje Karmelske u Štrukovcu, na području župe Selnica, ove godine bilo je posebno svečano. Naime, euharistijsko slavlje predvodio je mons. dr. Milan Šimunović iz Rijeke, prilikom kojeg se s prisutnim vjernicima spomenuo i svojih 50 godina svećeništva. Uz njega, suslavio je generalni vikar Varaždinske biskupije mons. Antun Perčić te svećenici iz župe Selnica i drugih župa.

Mons. Šimunović vezan je uz ovaj kraj prijateljstvom s braćom svećenicima Antunom Hoblajem, župnikom u Prelogu i dr. Alojzijem Hoblajem, zagrebačkim kanonikom i prof. u miru, obojica rodom iz Štrukovca, a samim time i njihovom brojnom rodbinom.

Domaći župnik vlč. Tomislav Leskovar i braća Hoblaj, htjeli su da se ovom prilikom obilježi 50. godišnjica svećeništva koju mons. Šimunović slavi ove godine te je, u tom kontekstu, župnik Leskovar s predstavnicima djece, pozdravio mons. Šimunovića naglašavajući njegove važne službe i bogato pisano djelo koje je od iznimno velike koristi za cijelu domovinsku Crkvu.

Misno slavlje je svojim skladnim pjevanjem uveličao župni selnički pjevački zbor.

Mons. Šimunović odmah osvrnuo se na razočaranje ljudi ovoga kraja koje je pogodilo veliko nevrijeme, sve do pijavice i prouzročilo velike štete, što i vjernike stavlja pred veliko pitanje kako je to Bog dopustio? Otklonivši mišljenje o nekoj Božjoj kazni u elementarnim nepogodama, ipak se nadovezao na mišljenje nekih ljudi i u medijima da se svi moramo promijeniti, pa i u odnosu prema sebi i prirodi gdje imamo udjela u krivnji i zbog naglih klimatskih promjena. Izražavajući razumijevanje za veliku muku ljudi i pozivajući na solidarnost, ukazao je na drugi problem upitavši:
- Dok se užasavamo zbog ovih 'životnih udara', kako to da se ne pitamo o velikim udarima koje se sručuju na naše živote uslijed djelovanja raznih medija, od interneta nadalje, ideologija i drugih, koji ruše vrijednosti u našim obiteljima, međuljudskim odnosima i poput teških 'pijavica' razaraju tkivo hrvatskog i katoličkog naroda? Nama je danas moliti Majku Božju Karmelsku (Škapularsku) da nas zagovara kod svoga Sina u izbavljenju od raznih zala koje pogađaju naš hrvatski narod. Treba nam čvrste i mučeničke vjere blaženog Alojzija Stepinca, čovjeka i sveca velikih zasluga i za ovaj međimurski hrvatski kraj. Zar je potrebno neko komisijsko 'dokazivanje' i provjeravanje da je bio i jest veliki svetac, uzor i zagovornik od svih zala koja prate naš narod?, upitao je mons. Šimunović.

Također, pozvao je prisutne da, po zagovoru Majke Božje Karmelske i blaženog Alojzija Stepinca, ne propuste uspinjanje, simbolički govoreći, brdu Karmel, a to je Krist Gospodin, ne zanemarujući nedjeljnu misu bez koje ne možemo osmisliti svoj život, osobito u raznim nevoljama koje nam donosi život.

tekst: Maja Kralj
fotografije: Studio "Vipro"