U varaždinskoj katedrali uz blagoslov cvijeća i grančica svečano proslavljena Cvjetnica, Nedjelja Muke GospodnjeVARAŽDIN, 25. 3. 2018.
Kao i u čitavom katoličkom svijetu, u Varaždinu je, točnije u varaždinskoj katedrali, proslavom Cvjetnice, Nedjelje Muke Gospodnje, 25. ožujka, započelo slavlje Velikog tjedna. Središnje misno slavlje predvodio je mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup, uz koncelebraciju kanonika Stolnog kaptola; preč. Mirka Horvatića, preč. Josipa Kopreka i preč. Damira Bobovca, zatim umirovljenog svećenika mons. Alojzija Petrovića i vlč. Nikole Tomaševića.

U spomen na Isusov ulazak u Jeruzalem, mons. Mrzljak je prije svete mise u parku iza katedrale tradicionalno blagoslovio maslinove i druge grančice te cvijeće. Prilikom blagoslova cvijeća i grančica biskup je rekao kako smo se skupili s čitavom Crkvom da započnemo slavlje Vazmenog otajstva, muke i uskrsnuća Kristova.

- On je zato i unišao u svoj grad Jeruzalem. Ondje je htio trpjeti i umrijeti i od mrtvih ustati. Izvršimo spomen Njegova ulaska u Jeruzalem živom vjerom i pobožnošću. Slijedimo Gospodina na križnom putu da i mi imamo djela u njegovu uskrsnuću - poručio je biskup.

Nakon blagoslova grančica, vjernici su se predvođeni biskupom u svečanoj procesiji uputili u katedralu gdje je nastavljeno misno slavlje. “Muku Gospodina našega Isusa Krista po Marku” pjevali su đakon Marko Domiter (Isus Krist), katedralni glazbenik Mislav Lucić (propovjedač) te katedralni zbor Chorus Liturgicus predvođen mo Višeslavom Jaklinom.

U svojoj propovijedi sabranom mnoštvu u varaždinskoj katedrali na Nedjelju Muke Gospodnje, biskup Mrzljak je podsjetio kako ulazna procesija na svetu misu na Cvjetnicu simbolično označava ulazak u Veliki tjedan u koji idemo zajedno s Kristom.

- Isusov ulazak u Jeruzalem nije samo povijesni događaj, jer On i danas ulazi u naš konkretni svijet, ulazi među nas, svoje učenike. On ulazi u naš grad, u našu domovinu, u kršćansku Europu, a mi se pitamo kako ga dočekujemo. Na čijoj smo strani? Isusu prilikom ulaska u Jeruzalem najprije kliču “Hosana”, rekli bismo “dobrodošao, častimo te i hvalimo”, da bi ti isti ljudi za koji dan vikali “raspni ga”. Zar nije to i danas slučaj kada Isus ulazi u naš svijet? On želi ući u naš život, no kako ga to naše društvo dočekuje? Kličemo li mu “dobrodošao” ili “raspni ga, ne želimo te”? Čini se kao da je sve izgubljeno u Isusovom životu, čini se kao da je izgubio. I upravo to ljudi iskorištavaju i rugaju mu se kada visi i umire na križu. No, baš taj Njegov poraz vodi u pobjedu, smrt vodi u život. To je paradoks kršćanske vjere da kada život gubimo, zapravo ga dobivamo. Na taj način Isus želi ući u naše vrijeme, a na nama je da ga prepoznamo u svim vrijednostima i nauku koje Crkva čuva i neprestano daje, a koje dakako možemo odbacili ili primiti. Zato ulazimo u Veliki tjedan s posebnim raspoloženjem i čvršćom vjerom da bismo, ne samo bili promatrači, već aktivni sudionici naroda koji ga je dočekivao s povicima “Hosana”, jer dakako nipošto ne bismo željeli biti na onoj strani koja mu se izrugivala i željela da ga nema. Neka naša procesija i nošenje cvijeća i grančica bude izraz pobožnosti i našeg kršćanskog života - kazao je vjernicima u homiliji biskup Mrzljak.

Goran Damjanić