U predvečerje Velike Gospe biskup Mrzljak predvodio euharistijsko slavlje u Svetoj MarijiSVETA MARIJA, 14. 8. 2018.
U predvečerje svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije na Nebo, u utorak 14. kolovoza, varaždinski biskup Josip Mrzljak je predvodio svetu misu u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Svetoj Mariji u Međimurju.

S biskupom su suslavili domaći župnik vlč. Pavao Markač, zatim preč. Antun Hoblaj, župnik u Prelogu i dekan Preloškog dekanata, vlč. Mirko Pilaj, župnik u Donjoj Dubravi, vlč. Darko Kelemenić, župnik u Svetom Juraju u Trnju, don Ivan Filipović, duhovnik zajednice Cenacolo, te vlč. Marko Domiter, tajnik varaždinskoga biskupa.

Župnik Pavao Markač kazao je kako je dolazak biskupa u njihovu župnu zajednicu velika milost. Učvrstite ove drage ljude i štovatelje Majke Božje u svetoj vjeri, poručio je vlč. Pavao.

Na početku euharistijskog slavlja biskup je žiteljima ove međimurske župe čestitao župni blagdan, kazavši kako je svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije blagdan naše nade. U svojoj propovijedi u ispunjenoj crkvi u Svetoj Mariji biskup Mrzljak je promišljao u prvom redu o Mariji i njezinom značaju za kršćanski puk.

- Neki ljudi kažu da je Velika Gospa ljetni Božić. Na poseban način velik se broj ljudi okuplja u Marijinim svetištima širom naše domovine, ali dakako i drugdje po svijetu. No, često su ljudi zbunjeni ne znajući odgovoriti na pitanja poput onih zašto dolaze u marijanska svetišta na svetkovinu Velike Gospe ili pak što očekuju i koji je smisao slavljenja te svetkovine. To i nije čudno, jer teško je izraziti ono što osjećamo u svojoj nutrini. Kada se susretnu majka i dijete često tom prilikom nema puno riječi, već je dovoljan zagrljaj. Prisnost, ljubav i susret. To se ne može uvijek izreći, već se mora doživjeti. Zato mnogi doživljavaju i proživljavaju susret s Marijom u nutrini svoje duše. To je naš način slavlja kršćanskoga blagdana. No, sigurno da moramo sami sebi protumačiti što to zapravo slavimo. Je li to samo sjećanje na neki događaj iz povijesti ili slavimo tom prilikom i sadašnjost? Pitamo se zašto hodočastimo Mariji i što ćemo tamo doživjeti te sa sobom ponijeti. Glavna Marijina zadaća je povezati nas sa svojim sinom Isusom. Ona želi da dođemo k Njemu. A mi želimo da slavlje Uznesenja Marijina ne bude samo neki običaj, već doživljaj iz kojega ćemo nešto ponijeti i iz njega živjeti. Marija nije istrunula u grobu kao ostali ljudi, već je izuzeta od toga. Umrla jest kao i svaki čovjek, ali je uznesenja na Nebo, dušom i tijelom. U tom otajstvu vjere je smisao našeg života. Gledamo sebe, kamo idemo i kako do toga cilja doći. Naš ljudski život tada ne ide u ništavilo. Idemo, jasno, i kroz smrt, ali Isus je pobijedivši svoju smrt, pobijedio i našu smrt. Zato i mi kroz smrt prolazimo u život. Doduše na nešto drugačiji način od Isusa i Marije, ali i mi ćemo doživjeti kraj zemaljskog života i početak novog, vječnog, života. U tome nam je Marija primjer da vidimo kako se živi Božja Riječ - istaknuo je varaždinski biskup Josip Mrzljak.

Na kraju svete mise župnik Markač je zahvalio biskupu Mrzljaku na dolasku i predvođenju misnog slavlja. Zahvalio se prvopričesnicima, članovima vatrogasnog društva, pjevačima i svima koji su pomogli u pripremi euharistijskog slavlja. Uslijedila je procesija vjernika sa svijećama ulicama Svete Marije.

Dodajmo svakako kako su se vjernici Svete Marije za proslavu nebeske zaštitnice svoje župe i svog mjesta pripremali trodnevnom duhovnom obnovom. Trodnevnicu je predvodio ranije spomenuti don Ivan Filipović pod geslom “Od pakla droge do svećeničkog poziva”. Naime, don Ivan je prvi u Hrvatskoj i među prvima u svijetu postao svećenikom nakon što je kao ovisnik prošao pakao droge. Nakon što je prošao put liječenja kroz zajednicu Cenacolo, 2004. godine je zaređen za svećenika Katoličke Crkve.

Uz to, spomenimo i kako je tijekom ove godine u župnoj crkvi u Svetoj Mariji obnovljen oltarni reljef Uznesenja Blažene Djevice Marije s kipovima sv. Josipa, sv. Ivana Krstitelja, sv. Augustina i sv. Dominika čime je na ovogodišnjoj proslavi župnog blagdana crkva zasjala novim sjajem.

Goran Damjanić