Predvođena varaždinskim biskupom Kamenica proslavila blagdan svetog Bartola apostolaKAMENICA, 24. 8. 2017.
Župa svetog Bartola apostola u Kamenici, u četvrtak 24. kolovoza, proslavila je dan svog nebeskog zaštitnika. Tim je povodom središnje misno slavlje u 11 sati predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u zajedništvu s domaćim župnikom Dragutinom Jočom i desetak svećenika. Blagdan svetog Bartola apostola u Kamenici su proslavili brojni vjernici iz kameničke i okolnih župa te njihovi gosti iz Austrije i Mađarske koji tradicionalno za Bartolovo hodočaste u Kamenicu.

Proslava Bartolova u Kamenici jedno je od najvećih vjerskih i pučkih slavlja u ivanečkom kraju, pa su stoga u tradicionalnoj procesijskoj povorci centrom Kamenice sudjelovali: lepoglavska limena glazba, kamenički vatrogasci, lovci, kuburaši i ostali vjernici.

Procesija se zaustavila kod spomen obilježja poginulim Kameničancima u obrani Vukovara gdje su članovi Koordinacija braniteljskih udruga iz Domovinskog rata gradova Ivanca i Lepoglave te predstavnici lokalne i državne vlasti upalili svijeće i položili vijenac. Počast vukovarskim herojima – Tomi Jamboru, Josipu Kapustiću i Stjepanu Vusiću, odali su i brojni okupljeni vjernici pridruživši se molitvi za poginule branitelje koju je, u zajedništvu s više svećenika, predvodio mons. Josip Mrzljak.

Proslava blagdana svetog Bartola apostola nastavljena je na središnjem misnom slavlju u kameničkoj župnoj crkvi. Varaždinski biskup u svojoj je propovijedi okupljenom mnoštvu naglasio molitvu s početka misnog slavlja - “Gospodine učvrsti nam vjeru kojom je sveti Bartol pristao uz Krista Gospodina”.

- Ovdje smo zato što smo vjernici. Većina ljudi kaže da su vjernici. No, pitanje je - kakva je vjera? Da li je to Bartolova vjera kojom je on pristajao uz Gospodina? Ne možemo vidjeti vjeru drugog čovjeka, što netko zapravo u sebi nosi. Možemo vidjeti njegov život i je li u skladu s onim učenjem o vjeri u kojem nas Krist Gospodin poziva da idemo za njime. Zato je važno na blagdan svetog Bartola ili, kako smo čuli u Evanđelju, Natanaela da razmislimo o toj vjeri i svojoj vjeri. Za Natanaela Bartola Isus, kada ga je vidio, kaže: “Evo pravog Izraelca, u njemu nema prijevare”. To je ta vjera po kojoj Isus poziva učenike. Dvanaestorica apostola nisu bili ni najpametniji ljudi svojega vremena, ni najučeniji, ni najbogatiji, već su to bili obični ljudi - ribari, ali su imali kvalitetu da su pristajali uz Krista Gospodina. Znači da su sebe zatajili, a prihvaćali ono što Isus govori. Bili su različiti karakterom, poput Petra koji je bio nagle naravi, ali svi su imali zajedničku crtu da su prihvaćali Isusa. Vjera jest tradicija, kao što to želimo naglasiti kada govorimo o stoljetnoj tradiciji hrvatskog naroda, ali vjera nisu samo tradicija i običaji. Vjera je zaista pristajanje uz Krista. To je bit naše vjere. Na tome je i Isus ustanovio Crkvu - na dvanaestorici ljudi koji su njemu do kraja vjerovali. Nisu mogli drugačije živjeti. I kada je to trebalo posvjedočiti životom, nisu mogli to zatajiti. Gotovo svi su oni umrli mučeničkom smrću. Nisu mogli drugačije živjeti i govoriti od onoga kako ih je Isus učio. To je bit naše žive vjere - poručio je mons. Josip Mrzljak.

Biskup se u homiliji nadovezao kako kod svetaca, kao što je sveti Bartol ili bilo koji drugi svetac, želimo vidjeti što nama danas, u 21. stoljeću, taj čovjek ima za reći.

- Netko će reći kako je to daleka prošlost i pitati se što on nama ima govoriti. “Danas je drugačije vrijeme, treba neke stvari promijeniti, ne trebamo biti baš do kraja pošteni. Ako vidimo neki dobitak, zašto ne bismo malo i slagali, prevarili,...” To je tada potpuna suprotnost onog čovjeka za kojeg Isus kaže: “Evo čovjeka u kojem nema prijevare”. Upravo takva vjera povjerena je Crkvi i zato danas, u naše vrijeme, ima itekakvu poruku kako treba živjeti svoju vjeru. A vjeru treba neprestano hraniti, učvršćivati. Krist Gospodin neprestano nam govori - ne samo da se prisjetimo nekih događaja iz Biblije, nego da vidimo što nama danas ta Riječ govori. Ima li ona neku snagu današnjem čovjeku nešto kazati ili ćemo je ostaviti po strani? - poručio je misao za razmišljanje varaždinski biskup vjernicima u kameničkoj župnoj crkvi.

Župa Kamenica, kao i svi vjernici, spomenuli su se osobe čije ime jako puno znači svim žiteljima ivanečkog kraja. Günter Hüttenhölscher iz njemačkog gradića Verla pored Paderborna sa svojom suprugom Brigittom i suradnicima istaknuo se u prikupljanju humanitarne pomoći za Hrvatsku tijekom Domovinskog rata. Od 1992. godine skupili su i dovezli u Hrvatsku te Bosnu i Hercegovinu 386 šlepera humanitarne pomoć. “Veza” s Hrvatskom u to vrijeme bio mu je tek vlč. Zdravko Gašparić iz župe Kamenica, u to vrijeme još student teologije, koji je u Njemačku odlazio raditi ljeti. Vlč. Gašparić, danas svećenik u Gradišću u Austriji, početkom 90-ih godina upoznao je gospodina Hüttenhölschera i njemu bliske ljude s pravom istinom o Domovinskom ratu, stradanju civilnog stanovništva i ostalim strahotama koje su se događale u Hrvatskoj. Zbog svojih zasluga, a simbolički prigodom 25. obljetnice početka te akcije, Günter Hüttenhölscher dobio je priznanje Vlade Republike Hrvatske. Nažalost, zbog godina i osobnih razloga, ovaj 78-godišnji humanitarac nije mogao osobno primiti priznanje, pa je iz ruku generala hrvatske vojske, ujedno i državnog tajnika u Ministarstvu obrane Zdravka Jakopa, inače rođenog u Donjoj Višnjici pored Lepoglave, priznanje primio vlč. Gašparić koji će ga, kako je rečeno, ubrzo proslijediti na pravu adresu - u Verl gospodinu Günteru.

Brojni gosti iskoristili su posjet Kamenici za posjet kapelici Majke Božje Snježne iznad Kamenice koju je oslikao najveći hrvatski barokni slikar pavlin Ivan Krstitelj Ranger.

Goran Damjanić