Od:
Do:

Predstavljanje pretiska marijanskih propovijedi Mihalja Šimunića "Služba Marialska" iz 1697. godine

Predstavljanje pretiska marijanskih propovijedi Mihalja Šimunića "Služba Marialska" iz 1697. godine


























NEDELIŠĆE, 28. 6. 2023.
U sklopu obilježavanja dana općine Nedelišće, u srijedu 28. lipnja 2023.  župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Nedelišću, predstavljena je zbirka marijanskih propovijedi Mihalja Šimunića Služba marialska iz 1697. godine.

Mihalj Šimunić bio je svećenik rodom iz Nedelišća. Djelovao je u 17. stoljeću i bio je omiljen marijanski propovijednik.

Originalno, ova zbirka marijanskih propovijedi pisana je kajkavskim nariječjem, no napravljen je pretisak originala na književni hrvatski jezik. Ovu zbirku priredio je prof. Vladimir Mihaljević, a općina Nedelišće financijski je podržala projekt.

Uz profesora Vladimira Mihaljevića o zbirci su na predstavljanju govorili i prof. dr. Alojz Jembrih, zatim načelnik Općine Nikola Novak te župnik u Nedelišću i dekan Štrigovskog dekanata preč. Ivan Herceg.

Autor zbirke, Mihalj Šimunić, rođen je u Nedelišću sredinom 17. stoljeća, a umro je u Zagrebu u studenome 1699.

Po vlastitom svjedočenju, školu je polazio u Varaždinu, 1677. godine odlazi u zagrebačko sjemenište, a studij teologije završava u Hrvatskom zavodu u Beču.

Od 1682. bio je župnik u Donjem Vidovcu, potom u Legradu, 1687. je imenovan zagrebačkim kanonikom, a od 1689. do 1692. obavlja dužnost rektora Hrvatskog zavoda u Bologni.

Kasnije je imenovan za arhiđakona, a 1695. za prefekta i potom rektora Zagrebačkog sjemeništa.

Autor je dviju knjiga propovijedi Služba Marijanska i Fenix pokore, obje tiskane 1697. u Zagrebu.

U peštanskoj knjižnici sačuvana je i njegova hrvatsko kajkavska nadgrobna propovijed posvećena Gaboru Crnkoviću iz Črnkovca, tiskana u Zagrebu 1695. godine.

Ta njegova djela svrstavaju ga među najbolje hrvatske prozaike 17. stoljeća, uz J. Habdelića i B. Milovca.

Preč. Herceg u svojem je govoru prilikom predstavljanja Šimunićeve zbirke izdvojio dio propovijedi za blagdan pohođenja Blažene Djevice Marije:

"Današnji dan u mojem se kalendaru imenuje Dan Pohođenja. Pun je veselja, pun tajnovitosti, u kojem se riječ čuje od glasa i glas čuje svoju riječ. Jedan Kralj, u utrobi Blažene Djevice Marije – tronu ljepšem od slonove kosti, kreće dijeliti svoju milost. Jedna trudna, ali ničime opterećena djevica, ide služiti, premda je kraljica Neba i zemlje. I mati i sin, jednakim žarom, udjeljuju danas posebnu milost. Njome i ja naviještam današnje sveto pohođenje.

Blažena Djevica Marija, kao kraljica u pohodu, u planinama simbolički prima vlast na kraljevstvom vjekovječnim. Izvore svraćaš u potoke što žubore među brdima (PS 103,10). To su vode nebeskih milosti po Mariji. Ispuniše se ovime riječi Izaije proroka: Gle Jahve sjedi na brzu oblaku, ulazi u dom Zaharijin, dršću pred njim idoli egipatski, u njedrima premire srce Egipćana.

Umjesto nedostojnih lažnih bogova pokreće se djetešce – zaigra čedo u utrobi, pade ničice i pokloni mu se.

Pohodi me i obdari milostima Milostivna Gospo moja, ne ostavljaj me. Sav moj trud to je tron, o Kraljice moja."
 
Izvor: Župa Nedelišće


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika