Adventsko-božićna duhovna obnova članova Hrvatske zajednice bračnih susreta Varaždinske biskupijeVARAŽDIN, 8. 12. 2018.
Na temu “Sveta obitelj kao ključ za povjerenje i strpljivost u braku” članovi Hrvatske zajednice bračnih susreta Varaždinske biskupije (Regija Sjeverna Hrvatska) imali su adventsko-božićnu duhovnu obnovu na svetkovinu Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije, u subotu 8. prosinca.

U organizaciji Obiteljskog centra Varaždinske biskupije duhovna je obnova započela u poslijepodnevnim satima u dvorani Pastoralnog centra Varaždinske biskupije. Ondje su za 34 bračna para duhovnu obnovu vodili bračni par Robert i Đurđica Katanec zajedno s vlč. Damirom Slamekom, župnikom u Orehovici, ujedno svećenikom u Hrvatskoj zajednici bračnih susreta.

Nakon izlaganja bračnog para Katanec i vlč. Slameka, središnji događaj duhovne obnove, misno slavlje u varaždinskoj katedrali Uznesenja BDM, predvodio je varaždinski biskup Josip Mrzljak. Euharistiju su slavili i preč. Josip Koprek, predstojnik Obiteljskog centra Varaždinske biskupije, vlč. Siniša Preiner, župnik u Goli, zatim vlč. Damir Slamek te vlč. Marko Domiter, biskupov tajnik. Prije i tijekom svete mise vjernici su imali mogućnost za svetu ispovijed.

Na početku misnog slavlja biskup je pozdravio sve okupljene, a posebno bračne drugove pristigle na duhovnu obnovu.

- Duhovna obnova nam je u adventu svima itekako potrebna kako bismo mogli dočekati i prepoznati Boga koji dolazi i ulazi u našu svakodnevicu, obitelj i društvo. Važno ga je znati dočekati i prepoznati - poručio je biskup.

U propovijedi okupljenima u varaždinskoj katedrali mons. Josip Mrzljak naglasio je kako je Blažena Djevica Marija pred nama kao prva vjernica te uzor vjere. No, iako je čovjek kao i mi, izuzeta je od grijeha, čak i onog Izvornog kojega svi mi baštinimo, rekao je biskup Josip.

- Ta vjera postojala je kroz sva stoljeća, ali tek 1854. godine papa Pio IX.  proglasioje dogmu o Bezgrješnom začeću Blažene Djevice Marije. Malo nakon tog papinog proglašenja, Marija se u Lourdesu ukazala Bernardici i rekla za sebe da je ona ‘Bezgrešno Začeće’. Tako je i samo Nebo potvrdilo da je to istina. Evo, mi danas slavimo tu odliku da je ona jedina od ljudi izuzeta od svakoga grijeha. No, što je to zapravo grijeh? Kada bismo radili neku anketu među ljudima, bilo bi onih koji bi sigurno odgovorili da takvo što niti ne postoji. Tko nam je to nametnuo, pitali bi. Upravo smo danas u čitanju čuli opis iz prvih stranica Biblije koji govori o tome kako je zapravo taj prvi grijeh nastao i gdje je njegov izvor. Grijeh je nastao kada je čovjek prvi puta Bogu rekao ‘ne’. Bog je čovjeku dao sve na zemlji, ali voće sa ‘stabla dobra i zla’ mu je zabranio. Doista, mogu li se ljudi dogovoriti oko toga što je dobro, a što zlo? Vidimo razne rasprave u svijetu oko mira, no dogovora nema. Možemo pogledati i naš Hrvatski sabor. Mogu li se oni uopće o čemu dogovoriti, a da se ne svađaju ili vrijeđaju? Pred njima je donošenje Obiteljskog zakona kojeg odgađaju jer ne znaju što je obitelj. Zar nije obitelj ono što je Bog učinio u početku, kada je stvarao muškarca i ženu, čime je zapravo nastala obitelj? Tu postavljamo to pitanje, smije li čovjek dirati tu ‘jabuku’, odnosno dirati stablo razlikovanja dobra od zla. Na nama je da se poklonimo i priznamo da je Bog jedini koji nam može reći što je dobro, a što zlo. Grijehom prvih ljudi svi smo zaraženi osim Marije. Ona je zato znala odabrati ono što Bog od nje traži, a to dakako nije bilo lako. Prihvaćanjem Božje volje nije joj bilo lako živjeti, ali ona se uvijek odazivala Bogu. Tu možemo vidjeti izvor Marijinog izuzeća od svakoga grijeha i zla i sigurno je da zato ona stoji pred nama kao uzor koji promatramo i molimo za pomoć kako bismo se i mi mogli odazvati njezinim riječima ‘evo službenice tvoje’, kako bismo u svjetlu Božje riječi mogli raspoznati što je dobro, a što zlo - poručio je biskup Mrzljak.

Na kraju svete mise, u ime Zajednice bračnih susreta, Željko i Vanja Cerovčec  zahvalili su biskupu i ostalim svećenicima na predvođenju slavlja. Biskup je zahvalio članovima Zajednice na svemu što čine te svima zaželio blagoslovljen i sretan Božić.

Goran Damjanić