Živjeti kao bogataš ili siromah

VARAŽDIN, 29. 2. 2024.
Katehetski susreti članova zajednice „Bartimej“ u župi svetog Josipa u Varaždinu svakoga tjedna okupljaju osobe s invaliditetom i njihove prijatelje. Tako se i ovog četvrtka, 29. veljače 2024. godine, okupilo 30-ak sudionika kako bi zajedno nastavili korizmeni hod i družili se. Na početku sve je prisutne pozdravio vlč. Leonardo Šardi, povjerenik Pastorala osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, a zatim smo krenuli s kreativnom radionicom. Središnji je tekst bio odlomak iz Lukina evanđelja (Lk 16, 19-31) u kojem se opisuje bogataš i siromah Lazar.
Bogataš se svakodnevno gostio, odijevao se u grimiz i imao svega u izobilju, dok je Lazar patio i gladovao. Isus je farizejima to govorio nastojeći štogod kod njih popraviti i potaknuti ih da drukčije žive. Na kraju je bogataš umro i otišao u pakao, a Lazar u raj, u krilo Abrahamovo, kamo su ga ponijeli anđeli. Sada su uloge bile zamijenjene: bogataš se mučio moleći Abrahama da mu pomogne ili barem da usmjeri njegovu braću da ne dođu onamo, na što mu je Abraham rekao kako imaju Mojsija i proroke, a Lazar je primio mnoga dobra u raju. Nakon pročitanog teksta zaključili smo da Isus nije došao radi ovozemaljskih dobara, već radi spasenja naših duša.
Potom je vlč. Šardi sve okupljene upitao zašto je bogataš završio u paklu kad nije ništa loše učinio i sudionici su zaključili da je završio tamo jer nije ni učinio ništa dobro kako bi našao mjesto u raju. Teško je gledati kako se Lazar muči, no na kraju je ipak bio spašen i u nebu je doživio utjehu, što čeka i sve nas ako budemo slijedili Gospodina.
Razgovarali smo i o tome kakve bismo osobine trebali imati za raj i pakao. Osobine ljudi za pakao jesu sebičnost i oholost te svaki oblik grijeha, a osobine ljudi koji žele u raj bile bi poniznost i spremnost za pomaganje ljudima. Razlike između bogatih i siromašnih moguće je smanjiti kad smo spremni prihvatiti ljude s kojima živimo, kada dijelimo osmijeh i pružimo ljubav, a pritom ne činimo nikome ništa zlo, baš kao što je osobina članova zajednice „Bartimej“. Kasnije smo se pripremili za oživljavanje evanđeoskog teksta koji smo slušali i uvježbavali smo pjesme za misno slavlje: „Predivan“, „Primi ove darove, naš Oče“, „Kruh svoj s gladnim dijeli“ i „Kao Marija“.
Svatko je napisao i svoju molitvu vjernika i dogovoreno je tko sudjeluje u službi čitanja Božje riječi i psalma. Tako je misno slavlje, koje je predvodio vlč. Leonardo Šardi, bilo ispunjeno radošću susreta s Gospodinom i još smo jednom vidjeli koliko je vrijedno slijediti Lazara jer bogataš je imao sve, a ipak je bio nesretniji u vječnom životu. Na kraju, kad se pogleda, u paklu ima mjesta samo za muke, a u raju za radost i veselje.
Svatko je od članova u nečemu sudjelovao: čitajući, ministrirajući i sudjelujući u oživljavanju Lukina evanđelja nastavili smo svoj put prema Gospodinu koji nas čeka kao što je dočekao Lazara i vratio mu nadu nakon svega što je prošao u ovozemaljskome životu. Sljedeći će susret, na koji ste više nego dobro došli, biti u četvrtak, 7. ožujka, na istome mjestu od 16 do 19 sati. Zajednica „Bartimej“ s radošću vas očekuje!

Danijel Kralj