Prave i krive slike Boga

VARAŽDIN, 16. 11. 2023.
U četvrtak, 16. studenoga 2023. godine, održan je još jedan katehetski susret zajednice „Bartimej“. Župa svetog Josipa u Varaždinu okupila je 30-ak sudionika. Na početku povjerenik Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, vlč. Leonardo Šardi, pozdravio je sve okupljene, a potom je uslijedilo druženje.

Središnju je temu održao Saša Josip Milec, vjeroučitelj u II. gimnaziji Varaždin, koji se na samom početku predstavio iskazavši svoju veliku radost što može sudjelovati na susretu. Zatim je uslijedilo prikazivanje Boga u slikama prema knjizi patera Mije Nikića „Krive i prave slike Boga“. Ljudi najčešće Boga prikazuju pogrešno, a ne onako kako nas je Isus Krist naučio. Neki ljudi smatraju da je Bog sijedi starac, to kažu oni koji misle da je izvan našeg vremena i vrlo star te ne razumije današnji način života. Druga skupina ljudi smatra Boga strogim sucem u smislu da vreba na svaku našu pogrešku pa ga se mnogi boje. Bog dobričina, prema trećoj skupini ljudi, sve prašta, a mi ne trebamo ništa napraviti nakon grijeha, što je olako shvaćanje Boga. Bog pogodbe jest potkupljiv i ljudi, koji ga takvim smatraju, nemaju ispravnu vjeru i misle da moraju dati milostinju umjesto da to žele učiniti ili prisilno odlaze na hodočašća, a u stvarnosti su izgubljeni i lutaju. Za neke ljude Bog je izbavitelj, i to samo onda kad su u nevolji, a kad je sve u redu, ne trebaju ga i za takvu skupinu ljudi na prvom je mjestu uvijek nešto drugo, a Bog tek onda kad sve drugo pokušaju. Netko bi rekao da je Bog kozmička sila, a tako misle oni koji nemaju čvrstu vjeru, ali će reći da ima nečega, neke sile i energije, no ne mogu definirati Božju prisutnost. U konačnici, neki misle da je Bog u slavi i oduševljenju, a to misle oni koji kažu da je vjera samo u osjećajima. Nažalost, neki Boga i proklinju i kad se dogodi što loše, pitaju se gdje se nalazi. Za takve ljude Bog je sluga, a čovjek gospodar. Bog je svet jer je drukčiji, a kakav je, to najbolje pokazuje Biblija, evanđeoski tekstovi i svete mise.

Nakon završetka teme i kraćeg odmora uslijedio je molitveni dio koji je vodio vlč. Leonardo Šardi. Zapjevali smo pjesmu „Silan Bog“, a zatim je uslijedilo razmišljanje o molitvi Očenaš. Postoji priča kako je neki čovjek molio, a onda bi ga Bog prekinuo, javio mu se da ga upozori na svaki dio njegove molitve i što treba popraviti, na što bi se čovjek najprije naljutio, dok na kraju nije shvatio kako treba iskreno moliti.

Na svetoj misi vlč. Šardi također je sve okupljene pozvao da pravu sliku Boga pronađu duhovno se jačajući. Evanđelje, čitanje Božje riječi i sveta misa pomoći će nam da iskorijenimo sve što je krivo, a sačuvamo pravu sliku Boga koji je bio, koji jest i koji dolazi. Sljedeći će susret biti 23. studenoga od 16 do 19 sati na istome mjestu i svi ste više nego dobrodošli da radost susreta pronađete u slavljenju našega Gospodina i u druženju s prijateljima naše zajednice.

Danijel Kralj