U Udruzi slijepih Međimurske županije o Euharistiji

ČAKOVEC, 4. 2. 2020.
U utorak, 4. veljače 2020. godine održan je susret članova Udruge slijepih Međimurske županije s vlč. Leonardom Šardijem, povjerenikom za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije. Nastavljeno je razmišljanje o euharistiji, i to o njezinu drugom dijelu, nakon što se o prvom dijelu govorilo 19. studenoga prošle godine. U drugom dijelu svete mise Isus Krist daruje nam se pod prilikama kruha i vina, što je, uz kršćane rimokatolike, karakteristično i za pravoslavne i grkokatoličke kršćane i suprotno od kršćana protestantskih crkava. Vlč. Šardi osvrnuo se na prinos darova - kruha koji će postati Kristovo tijelo, vina koje će postati Kristova krv i na milostinju koju dajemo, ali i na molitve koje svećenik moli dok prinosimo darove na oltar, gdje i sam drugi dio mise započinje. Pritom valja imati na umu da su kruh i vino Božji dar nama i plod rada ljudskih ruku i potrebno je ujediniti se u molitvi da Gospodin primi naše darove na hvalu i slavu svojega imena i na korist nama i čitavoj svojoj svetoj Crkvi, što izgovaramo u darovnoj molitvi, a to je posebno vrijedno jer Crkva je u cijelosti ujedinjena i svi molimo jedni za druge, svi kršćani cijeloga svijeta, gdje god bili i slavili euharistiju. Nakon toga bilo je riječi o središnjem dijelu mise u kojem slijedi predslovlje kada se posebno svečano daje hvala našem Gospodinu. Tada svoje misli trebamo usmjeriti prema nebu, tako da su srca gore, a zemaljske brige ostaviti i posvetiti se zahvaljivanju, što i jest sama euharistija. U tom su trenutku i nebo i zemlja u zajedničkom slavlju i klicanju Bogu, a zatim slijedi preobrazba kada kruh postaje Tijelo Kristovo, a vino Krv Kristova. Naravno, ljudskim se očima to ne može vidjeti, ali vjerom spoznajemo što se dogodilo i tako otkrivamo da nas pričest jača, čisti i krijepi. Spominjemo se tada Crkve širom svijeta u zajedništvu s papom Franjom, biskupom Božom Radošem, sa zborom biskupa, svećenstvom i narodom koji je Gospodin sabrao, a tu su uključeni i svi sveti i blaženici koje štujemo i kojima se molimo. Također se sjećamo pokojnika i molimo Gospodina da se smiluje i svima nama i podari nam koje mjesto u zajedništvu svetih koji žive u vječnosti. Na kraju susreta i razmatranja svi zainteresirani mogli su postavljati pitanja i vidjeti predmete bitne za misu, pa su tako članovi bez ostatka vida mogli dodirnuti kalež, pliticu i štolu. Dogovoren je i sljedeći susret za 28. veljaču ove godine kada za učenike gimnazije završava projekt Bartimej i tog će dana oni posjetiti članove Udruge slijepih Međimurske županije koji će im prenijeti sve što mogu i znaju, a bit će još jedno razmatranje o euharistiji na kojem će se govoriti o Božjoj riječi i završetku svete mise.

Danijel Kralj