NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

Župa Močile objavila knjigu 'Obitelj budućnost naroda'

MOČILE, 3. 5. 2011.

"Obitelj budućnost naroda" naziv je najnovije knjige u izdanju župe Uznesenja Blažene Djevice Marije iz Močila u Koprivnici.

Podijeljena u tri dijela, sadrži intervjue objavljene u časopisu “Močile“, zatim komentare koji su pratili aktualna zbivanja u Crkvi i društvu objavljivane pod naslovom “Močile plus“, dok središnji dio knjige čine naslovi s obiteljskom tematikom.

O knjizi je bilo riječi na svečanosti na Uskrsni ponedjeljak 25. travnja kada vjernici koprivničkog kraja hodočaste Majci Božjoj Močilskoj u zavjetnoj procesiji obnovljenoj 2000. godine. Osvrt na knjigu dao je dr. o. Ante Crnčević, prof. na KBF-u u Zagrebu koji je kazao kako je ova autobiografija obitelji u Močilama svjedočanstvo vremena. Vremena u kojem obitelj na nov način propitkuje sebe, svoje poslanje i mjesto u društvu, u Crkvi i u župnoj zajednici. Obitelji s kojima su vođeni razgovori nisu stavljene kao ogled ili primjer obiteljskoga života, nego kao svjedočanstvo da se mučna pitanja s kojima se kao pojedinci susrećemo, nameću svakoj obitelji i svakome pojedincu. Potrebna je hrabrost pred drugima govoriti osebi, i o svojim životnim teškoćama. Njihovi odgovori zacijelo neće svima dati rješenje životnih pitanja, ali će ih zasigurno ohrabriti u postavljanju pitanja samima sebi, kao i u spoznaji da svi dijelimo ista životna pitanja. Zato su i ovi intervjui važni, ne samo zbog odgovora koje donose, nego i zbog pitanja o kojima se nerijetko zaboravljamo pitati i razmišljati, osobito unutar obitelji, rekao je prof. Crnčević.

Napomenuo je da knjiga donosi doprinos i kroz pojedinačne intervjue koji tvore prvi dio ove knjige. Niz od sedamnaest sugovornika pokazuje raznolikost životnih iskustava – raznolikost poziva, profesija i zanimanja, ali u toj raznolikosti otkrivamo opet jedinstvo životnih pitanja. Svaki od sugovornika, od biskupa, znanstvenika, umjetnika, liječnika, radnika i studenata, do mladih župnih suradnika, na vlastiti se način susreće s neizbježnim životnim pitanjima i svojim mjestom pred drugima i pred Bogom, u društvu i u Crkvi. I ovdje je vrijednost spoznaje da svi sugovornici trajno propituju sami sebe o tim životnim pitanjima.

Osvrnuo se i na treći dio knjige u kojem novinarka Blaženka Jančić kratkim esejima nudi priliku za misao i razgovor sa samim sobom.

Prof. Crnčević istaknuo je kako čestitka i zahvalnost za ovu knjigu na osobit način pripada župniku mons. Leonardu Markaču i svim suradnicima, osobito prof. Heleni Koščak, i drugima koji su svojom blizinom umijećem i darovanim radom omogućili dah obiteljskoga zajedništva i radosti u ovoj župnoj zajednici.

“Ne poznajem dovoljno ovu zajednicu, a vaš sam list imao prilike listati i čitati tek nekoliko puta, pa bi bilo doista neprikladno dopustiti da me govor odvede dalje od ovoga što sam iznio. Međutim, listajući vaš list i čitajući ovu knjigu, bez straha mogu reći: vrijedi doći ovdje i susresti vas, jer susresti živu zajednicu, zajednicu koja ima hrabrosti pisanom riječju i živim razgovorom svjedočiti svoju vjeru i svoja životna propitivanja znači susresti živu Crkvu. Radujem se kršćanskoj radosti koja živi u ovoj župnoj zajednici. Neka u vama nikada ne nestane kršćanske radosti i snage za uvijek novo svjedočenje i kršćansko propitivanje o životu i našemu mjestu u svijetu“, poručio je prof. Crnčević.

Iva Kuzmić