NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

Knjiga "Zajedno na putu"

MOČILE, 23. 11. 2009.

"Zajedno na putu“, peta knjiga u izdanju župe Uznesenja Blažene Djevice Marije iz Močila, predstavljena je u ponedjeljak 23. studenog u koprivničkom društvenom domu "Vinica".

Riječ je o knjizi u kojoj je na 300-njak stranica sabrano 70-tak razgovora s mnogim poznatim i stručnim osobama s raznih područja koji su objavljivani u župnom listu "Močile". Radi se o razgovorima objavljenima nakon 2005. godine i koji nisu bili obuhvaćeni u prethodno objavljene dvije knjige razgovora.

Predstavljanje je započelo pozdravima i riječima zahvale samih autora, mons. Leonarda Markača, glavnog urednika knjige i župnika župe Uznesenja BDM u Močilama, Blaženke Jančić, r. Sataić, urednice Redakcije religijskog programa Hrvatskoga radija te Zlatka Vedriša, poznatog koprivničkog novinara. Knjigu "Zajedno na putu" predstavio je Zvonimir Despot, dugogodišnji kolumnist "Večernjeg lista".

Mons. Leonard Markač protumačio je zašto knjiga nosi upravo naziv "Zajedno na putu", kazavši kako se u njoj može pronaći razgovore i odgovore na mnoga pitanja od uvaženih teologa, zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, varaždinskog biskupa Josipa Mrzljaka i drugih biskupa, kao i od izuzetnih djelatnika, uspješnih mladih intelektualaca iz župe, športaša i drugih. Velik broj ljudi iz raznih područja progovara o važnim životnim pitanjima koja danas zanimaju. "Mislim da će ta knjiga biti doista jedan lijepi dar svima onima koji traže rješenje u našem životu", zaključio je mons. Markač.

Blaženka Jančić zahvalila je svima na odazivu i zanimanju za tu knjigu. Istaknula je kako su se autori trudili da teme budu životne dodavši da se mons. Markač na poseban način posvetio evangelizaciji medija. "Mediji, novinari i njihovi tekstovi neprestano su pod kritikom i ljudi se s pravom žale na senzacionalizam i žute riječi", rekla je Jančić naglasivši kako ta knjiga svjedoči da se stranice mogu ispuniti i s dobrim vijestima i da one mogu zaista biti zanimljive. Na kraju je još zahvalila svim sudionicima s kojima se našla "Zajedno na putu" i koji su prepoznali vrijednost ovakvog projekta.

Za Zlatka Vedriša bio je izazov razgovarati o vjeri, ali istovremeno ga i veseli što u knjizi piše o vjeri u dragoga Boga. Zahvalio je obitelji, župljanima, kao i svim sportašima koji su se odazvali na poziv da sudjeluju u razgovorima te na samoj promociji.

Zvonimir Despot predstavljanje knjige započeo je citirajući iz knjige riječi mons. dr. Milana Šimunovića i 22-godišnjeg Mladena Tomasa, prognanika koji je 1992. doselio u Koprivnicu, a danas je student Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Kako kaže Despot, u toj knjizi svjedočanstva govore upravo o duhovnoj dimenziji čovjeka, o tom dijelu intime čovjekova bića. Posebno je važna ta tema u ovom vremenu kad smo zatrpani crnim kronikama i žutilom. U knjizi odgovaraju župljani župe u Močilama, ali i mnogi vanjski vjernici. "No, ono što svaka od tih osoba govori, svima nama je vrlo blisko. Zato je dragocjeno da ovakvi intervjui budu sabrani u knjizi kako bi mogli produbiti duhovnu dimenziju čovjeka. Mnogi govore o tome kako knjige i tiskani mediji propadaju, no to nije točno, u ovoj knjizi nalaze se svjedočanstva mnogih i nadamo se da će takvih knjiga biti više", zaključio je Despot.

O važnosti knjige te uredniku mons. Leonardu Markaču govorilo je i nekoliko dugogodišnjih prijatelja župe u Močilama i samog župnika, čiji se intervjui također nalaze u knjizi "Zajedno na putu". Završnu riječ uputili su koprivnički gradonačelnik Zvonimir Mršić i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak. Biskup je istaknuo kako bi tu knjigu nazvao "udžbenikom dijaloga" tj. razgovora. "Ona je primjer kako bismo trebali komunicirati. Iz knjige možemo naučiti postavljati pitanja koja ne provociraju i ne ponižavaju. Svi smo mi obični ljudi na različitim službama koji imamo svoje životne stavove i svoja razmišljanja. Neka ova knjiga bude udžbenik iz kojeg ćemo učiti komunicirati, iz kojeg ćemo učiti kulturu dijaloga, uz kojeg ćemo ići dalje zajedno na putu", rekao je biskup Mrzljak.

Predstavljanju su se odazvali i fra Bono Zvonimir Šagi, poznati teolog koji je također pohvalio ovaj projekt, zatim Zvonimir Sekelj, župnik župe sv. Blaža u Zagrebu, vlč. Marko Đurin, tajnik biskupa Mrzljaka, vlč. mr. Damir Bobovec i drugi svećenici, redovnici i redovnice s područja Varaždinske biskupije.

Predstavljanje knjige "Zajedno na putu" svojim pjevanjem uzveličali su mješoviti pjevački zbor "Marija" te zbor mladih "Eshaton" župe Uznesenja BDM iz Močila.

Knjiga je tiskana u 2.000 primjeraka i može se nabaviti po cijeni od 50 kn u župi Uznesenja BDM u Močilama te u župi sv. Nikole biskupa u Koprivnici.

Iva Kuzmić