U Čakovcu predstavljena knjiga "Milosrđe na kotačima" o vlč. Dragutinu Goričancu

ČAKOVEC, 11. 12. 2016.

Župa sv. Antuna Padovanskog u Čakovcu na Nedjelju Caritasa 11. prosinca ugostila je vlč. Dragutina Goričanca, svećenika rodom iz Međimurja, osnivača udruge "Job" koja posebnu pažnju posvećuje osobama s posebnim potrebama te za njih organizira hodočašća i ljetovanja. Tom je prigodom predstavljena knjiga o njemu pod nazivom "Milosrđe na kotačima" kojoj je autorica urednica religijskog programa Hrvatskog katoličkog radija, voditeljica i novinarka Tanja Popec.

Večernju misu predvodio je vlč. Goričanec, rođen u međimurskoj župi svete Marije Magdalene u Štrigovi, povjerenik Zagrebačke nadbiskupije za osobe s invaliditetom i utemeljitelj humanitarne udruge Job. U svojoj nadahnutoj propovijedi okupljenim vjernicima iz ove i okolnih župa, osim što je ukazao na ljepotu i važnost  uranjanja u živog Isusa prisutnog u euharistiji, iznio je niz svjedočanstava iz svog života koji obiluje mnoštvom susreta sa svojom i patnjom drugih, s kušnjama i grijehom koje Bog svojom milošću preobražava u smisao, radost i mir.

Predstavljanju knjige "Milosrđe na kotačima" prisustvovao je velik broj volontera i  članova lokalnih udruga za pomoć osobama s različitim vrstama invaliditeta čija su lica Tanja Popec, autorica knjige, i vlč. Goričanec ozarili širokim i srdačnim osmijesima svojom neposrednošću i vedrinom u opisivanju životnih epizoda vezanih uz nastanak knjige i pastoral velečasnog Dragutina.

"Milosrđe na kotačima" naslov je knjige koja donosi neispričanu priču vlč. Dragutina Goričanca o iskustvu Božjega milosrđa – u svojem životu i u životu ljudi koje je susreo. Knjigu je u Godini milosrđa (lipanj, 2016.) objavio Veritas, a potpisuje je Tanja Popec.

Iz Predgovora: “Knjiga je jedinstveno putovanje s Milosrđem na kotačima ili u cipelama svakodnevnih običnih ljudi koji žele naći put do Boga. Glavni lik javno svjedoči svoj put – od grešnika do svećenika. I zato što je iskusio Božje milosrđe može razumijeti druge, spoznao je svoje padove i može imati strpljenja i za tuđe padove… Iako je hrvatskoj javnosti kroz medije proteklih godina bio poznat tek jedan manji dio njegova rada, bit poslanja vlč. Drageca je rad s osobama na periferiji društva, osobito s onima posebnih potreba. Zbog toga postoji Udruga ‘Job’, zbog toga je ovaj svećenik i postao vozač autobusa, zbog toga su se dogodile brojne nepredviđene stvari koje ne uče nikakve škole niti učilišta, već isključivo Milosrđe. ‘Bog je milosrdan i ja sam se u to uvjerio’ – zaključuje vlč. Dragec.”

Suputnici u knjizi su ljudi s periferije: oni koji su željeli odustati od života, zatim invalidi, beskućnici, oni skloni piću, oni u preljubu, nevjerni, ili vjernici koji se dugo nisu ispovijedali. Da bi navijestio dobroga Boga, vlč. Dragec je u ovoj knjizi otkrio i svoju intimu, i to samo s jednim razlogom – želeći pokazati da Njegov život pripada Bogu i da Bog s njim ima svoj naum od začeća.

Posebnu pozornost vlč. Goričanec posvećuje osobama s invaliditetom. "Oni su naša snaga, učim ih kako svoju patnju i bol prikazati kao žrtvu za druge." Upravo na takav način vlč. Goričanec katehizira članove Humanitarne udruge "Job". I vidi ih kao snagu u novoj evangelizaciji. Čovjek se ne treba stidjeti zbog svojih teškoća, već ih preobraziti – uz pomoć milosti Božje – u svoju snagu.

Humanitarna udruga "Job" neprofitna je udruga nastala 1999. godine, i djeluje za osmišljavanje života osoba s posebnim potrebama. Samostalna je, volonterska i neprofitna organizacija koja okuplja osobe sa ili bez posebnih potreba, bez obzira na spol, dob, vjeroispovijest i druge razlike. Ciljevi Udruge su: rad s osobama s posebnih potrebama, te osmišljavanje njihovih života, pomoć u njihovom duhovnom rastu kroz hodočašća i radionice, duhovne obnove, tečajeve, posjete volontera. Udruga pruža i uslugu prijevoza onima koji žele samo prijevoz, a potrebna su im specijalizirana vozila.

Vlč. Dragutin Goričanec, svećenik Zagrebačke nadbiskupije, od jeseni 2016. imenovan je i župnikom župe Uzvišenja sv. Križa u Završju.

Vlatka Železnjak