Sveta misa u vojnoj kapelici povodom blagdana svetog Jurja

Sveta misa u vojnoj kapelici povodom blagdana svetog JurjaVARAŽDIN, 24. 4. 2017.
U povodu 25. godišnjice 7. gardijske brigade „Puma“ i uz Dan Policijske i vojne kapelanije “Sveti Juraj mučenik” Policijske uprave varaždinske, u ponedjeljak 24. travnja, varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak predvodio je misu u kapelici svetog Jurja mučenika u vojarni „Ivan V. Drašković“ u Varaždinu. Na početku misnog slavlja, pripadnici braniteljskih udruga proizašlih iz Domovinskog rata, te obitelji i prijatelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja zapalili su svijeće za sve one koji su položili svoj život u obranu hrvatske države.

S biskupom su suslavili, u ime domaćina, kapelan Policijske i vojne kapelanije “Sveti Juraj mučenik” PU varaždinske vlč. Ivica Horvat i župnik Župe svetih Fabijana i Sebastijana Mijo Horvat te kancelar Bjelovarsko-križevačke biskupije, ujedno vojni i policijski kapelan Kapelanije „Sveti Matej apostol i evanđelist“ PU bjelovarsko-bilogorske, preč. Damir Vrabec, župnik u Župi svetih Petra i Pavla apostola u Peterancu te kapelan Policijske kapelanije „Sveti Marko Križevčanin“ PU koprivničko-križevačke vlč. Ozren Bizek i tajnik varaždinskog biskupa vlč. Nikola Tomašević. Mons. Mrzljaka srdačno je pozdravio načelnik Policijske uprave varaždinske Darko Jurčec, dok je otac biskup naglasio kako je ova sveta misa za sve nas žive, ali i za one čije slike možemo vidjeti na zidovima vojne kapelice.

- Molit ćemo za sve naše stradale, ubijene i nestale. Ne volimo tu riječ - nestali. Čovjek ne može nestati. Može ga se ubiti, ali on ne nestaje jer jest negdje, a najvažnije je da svi oni žive među nama ovdje. Molimo za sve nas da možemo pod zaštitom svetoga Jurja mučenika učvrstiti svoju vjeru posebno u ovo uskrsno vrijeme kada nas okuplja Isus koji je živ - kazao je u uvodu biskup Mrzljak.

U svojoj homiliji biskup Mrzljak je posebno podcrtao svetog Jurja kao primjera svim kršćanima.

- Obično svetog Jurja prikazujemo kako se bori sa zmajem i ubija ga. Taj zmaj je simbol svega zla, a to zlo može biti fizičko, ali i moralno. Sveti Juraj nam pokazuje kako treba biti spreman na borbu protiv svakoga zla. A da zlo postoji danas, zar je potrebno o tome govoriti? Danas kada zapravo više niti ne znamo pravilno razlikovati što je dobro, a što zlo. Zato Bog progovara čovjeku što je dobro. No, često želimo maknuti Boga i reći kako mi znamo razlikovati bolje od Njega. Kako se ljudi mogu dogovoriti što je dobro, a što zlo, mogli smo vidjeti u Domovinskom ratu kada su neki željeli zavladati našom domovinom vršeći nasilje. Sigurno su opravdavali svoje postupke time da je to za njih dobro i da žele svoje granice staviti na druga mjesta. Izokrenuli su tu ljestvicu što je dobro i zlo. Tako i u današnje vrijeme, u 21. stoljeću, svjedočimo kako se događaju zla širom svijeta. Itekako je stoga potrebno gledati i vidjeti upravo kroz tu božju prizmu i razlikovati dobro od zla. Sveti Juraj uvijek je bio na strani dobra i ta njegova borba protiv zmaja zapravo je borba za istinu i pravednost. Zato on može biti primjer svima nama i poruka ovom našem vremenu kako neprestano treba biti budan i promišljati što je dobro, a što zlo i uvijek biti na strani istine, pravde, ljubavi i poštenja, odnosno svega što čovjek želi, a često ne može ostvariti. Možemo susresti ljude i svaki će kazati da želi istinu i dobro, ali često ljudi to izokrenu. Zato je potrebno biti u blizini svetaca, kao što je sveti Juraj, uvijek noseći poruku i hrabro se boriti protiv zla i grijeha, najprije u samima sebi, jer taj je grijeh najteže pobijediti. Jer ako u korijenu ne sasiječemo zlo, tada se ono širi dalje - poručio je u svojoj propovijedi okupljenima biskup Mrzljak.

Goran Damjanić