Komemoracija za žrtve prvih masovnih likvidacija iz 1943. na području sjeverne HrvatskeKALNIČKA KAPELA, SVIBOVEC, VARAŽDINSKE TOPLICE, 27. 9. 2020.
U nedjelju 27. rujna održana je komemoracija za žrtve prvih masovnih likvidacija na području sjeverne Hrvatske u kojima je nakon zauzimanja Varaždinskih Toplica od strane partizanskih postrojbi, 29. rujna 1943. godine na blagdan Svetog Mihovila, bez suđenja mučeno i poubijano stotinjak ratnih zarobljenika.

Organizatori komemorizacije bili su Društvo za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin, Udruga Hrvatski domobran, ogranak Varaždinske Toplice i Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata klub Jalševec.

Uz prisustvo svećenika i molitvu, paljenje svijeća i polaganje vijenaca sudionici komemoracije su obišli grobišta u Kalničkoj Kapeli, Svibovcu, u šumi iznad Leskovca te na groblju u Varaždinskim Toplicama. Svetu misu zadušnicu u župnoj crkvi Sveta tri kralja u Svibovcu predvodio je biskup u miru, mons. Josip Mrzljak.

Franjo Talan