Biskup Mrzljak posjetio Caritasovu pučku kuhinju

Biskup Mrzljak posjetio Caritasovu pučku kuhinjuVARAŽDIN, 14. 4. 2017.
Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak na Veliki petak, 14. travnja, posjetio je Caritasovu pučku kuhinju u Varaždinu. Mons. Mrzljak, inače predsjednik Hrvatskog Caritasa, zajedno je s ravnateljem Biskupijskog Caritasa mr. Antom Šolom, posjetio volontere i korisnike pučke kuhinje te im podijelio tople obroke, a zajedno s njima je i blagovao.

Biskup je, u društvu predstavnika gradske i županijske vlasti na čelu sa županom Predragom Štromarom i njegovim zamjenikom Alenom Kišićem, zahvalio svima koji pomažu onima kojima je to doista potrebno, posebno onima koji to čine bez da za to traže posebnu hvalu.

- Pred nama je najvažniji kršćanski blagdan. Uskrs je blagdan perspektive, nade i života. No, on nas potiče i da živimo pravim životom te da vrednujemo svaki život i da pomognemo jedni drugima kao ovdje danas. Teško je reći pomažemo li kao ljudi dovoljno. Vjerujem da mnogi naši sugrađani prilično pomažu drugima. Ljudi koji su u potrebi ponekad ne žele izaći u javnost, pa je važno pomagati im diskretno. Treba činiti ono što kaže Evanđelje: “Neka ti ne zna ljevica što čini desnica”. Nastojmo pomoći i onda kada se to ne objavljuje - poručio je varaždinski biskup.

Caritasova pučka kuhinja dnevno pripremi oko 330 toplih obroka za sve kojima je to potrebno. Na Veliki petak korisnici su dobili topli obrok koji se sastojao od juhe, pohanog oslića, krumpira, grah salate, voća i kolača. Pučka kuhinja radit će i na Veliku subotu kada će svim korisnicima biti podijeljeni paketi sa šunkom i jajima za nedjeljni obrok.

- Caritas Varaždinske biskupije uspijeva odgovoriti na sve potrebe ljudi u potrebi. Oko 75% potreba za kuhinju financira se iz Biskupijskog Caritasa i župa. Lokalna samouprava, Grad i Županija, ukupno sudjeluju s 360.000 kuna, a ostalo otpada na donatore. Ljudi koji su u potrebi, briga su cijele zajednice - istaknuo je ravnatelj Biskupijskog Caritasa mr. Ante Šola te izrazio želju da za proslavu 20 godina Varaždinske biskupije, koja će biti u rujnu, bude dovršen novi Caritasov centar na Banfici.

Biskup Mrzljak već tradicionalno dva puta godišnje, na Badnjak i Veliki petak, posjećuje kuhinju Biskupijskog Caritasa kako bi se upoznao s aktualnim stanjem i njezinim potrebama te potaknuo dobročinitelje na daljnje darivanje namirnica potrebnih za svakodnevnu pripremu objeda socijalno ugroženim osobama koje u Caritasovoj pučkoj kuhinji blaguju najčešće jedini topli obrok u danu.

Goran Damjanić