Proslava Porcijunkulova u Čakovcu

Proslava Porcijunkulova u ČakovcuČAKOVEC, 30. 7. - 2. 8. 2015.
Duhovni sadržaji proslave blagdana Majke Božje od Anđela, više znanog kao Porcijunkulovo, u organizaciji Franjevačkog samostana u Čakovcu počinju trodnevnom duhovnom pripravom koju će voditi od četvrtka 30. srpnja do subote 1. kolovoza fra Zoran Bibić, gvardijan u Našicama, koji će predvoditi misu u 18.30 sati u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa.

Prvoga dana poslije svete mise na Franjevačkom trgu ispred crkve bit će svečano otvorenje Porcijunkulskog proštenja. Drugog dana trodnevnice, u petak 31. srpnja nakon večernje mise bit će klanjanje pred Presvetim. Oba dana ispovijedat će se od 17.30 sati.

Trećeg dana trodnevnice u subotu 1. kolovoza misa za bolesne i potrebne bit će u 9 sati. U 19.30 sati bit će koncert u čast Gospi od Anđela, a od 21 do 22 sata marijansko bdjenje. Toga dana ispovijedat će se prije podne od 8 do 12 sati i poslije podne od 17.30 sati.

Na sam blagdan Gospe od Anđela – Porcijunkulovo, svete mise na hrvatskom jeziku bit će u 6.30, 8, 10 i u 18.30 sati, a misa na slovenskom i mađarskom jeziku u 11.15 sati.

Središnje misno slavlje u 10 sati na otvorenom kod franjevačke crkve predvodit će varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak. Misi će prethoditi svečana procesija od Trga Republike u 9.30 sati u kojoj će biti nošena nova slika Gospe od Anđela, rad umjetnika Josipa Jerkovića koja je dar Zrinske garde Čakovec Franjevačkom samostanu. Središnju misu će izravno prenositi Hrvatska televizija. Toga će se dana ispovijedati od 6.30 do 12 sati i od 17.30 sati.

Porcijunkulski oprost, odnosno potpuni oprost od vremenite kazne, može se dobiti 1. kolovoza poslije podne i 2. kolovoza cijeli dan uz uvjete: ispovijed, pričest molitva Očenaš i Vjerovanje, te molitva na nakanu Svetog Oca.

Uz Porcijunkulovo, koje u Čakovcu s vjernicima proslavljaju franjevci od svog dolaska u grad Zrinskih 1659. godine, čakovečka Turistička zajednica zajedno s raznim udrugama priređuje mnogobrojne svjetovne sadržaje.