600. obljetnica posvete župne crkve u Lepoglavi

LEPOGLAVA, 11. 10. 2015.
U nedjelju 11. listopada svečano će se proslaviti 600. obljetnica posvete župne crkve Bezgrešnog začeća BDM u Lepoglavi. Tom će prigodom svečano misno slavlje u 11 sati predvoditi varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.

U povodu jubileja u župi će biti održana duhovna obnova od 2. do 4. listopada koju će pod geslom "Na svetost pozvani" predvoditi pučki misionar, isusovac o. Antun Volenik. U petak i subotu mise će biti u 18 sati, a na njima će pjevanje prvog dana predvoditi zbor župe Presvetog Trojstva iz Zlatara, a drugog dana zbor župe sv. Nikole iz Varaždina. U nedjelju 4. listopada svete mise s misionarom bit će u 8, 11 i 18 sati.

Uoči glavne proslave bit će trodnevnica. U četvrtak 8. listopada svetu misu u 18 sati predvodit će mons. Zlatko Koren, čuvar svetišta Majke Božje Bistričke. Poslije mise će biti blagoslov djece predškolskog uzrasta i njihovih roditelja.

U petak 9. listopada misu u 18 sati predvodit će vlč. Ivan Grbešić, duhovnik Dječačkog sjemeništa u Zagrebu. Molit će se za starije, nemoćne i bolesne župljane. Poslije mise bit će održan koncert duhovnih pjesama "Najljepše o Mariji" koji priređuju Marija Hodalj i mladi iz Glazbene škole Varaždin s gostima iz Zagreba.

U subotu 10. listopada dan će biti posvećen blaženom kardinalu Alojziju Stepincu, koji je svoje mučeništvo započeo petogodišnjim uzništvom u lepoglavskoj kaznionici. U 7.30 sati bit će molitva svete krunice i litanija blaženog kardinala Alojzija Stepinca. Od 15 sati bit će izložba knjiga o blaženom Stepincu uz mogućnost kupnje. Svetu misu u 18 sati predvodit će i propovijedati mons. dr. sc. Juraj Batelja, postulator za proglašenje svetim Alojzija Stepinca. Poslije mise bit će Stepinčev križni put sa zapaljenim svijećama.

U nedjelju 11. listopada program počinje u 10 sati blagoslovom kipa anđela Gabrijela na zapadnom ulazu u Lepoglavu. U 11 sati svečanu euharistiju u župnoj crkvi predvodit će biskup Josip Mrzljak. Prije mise bit će blagoslov svečane misnice, dara lepoglavskih čipkarica svojoj crkvi za njezin jubilej.

Župnu crkvu u Lepoglavi posvetio je 1415. godine zagrebački biskup Eberhard Alben, i to druge nedjelje poslije blagdana sv. Mihaela, Gabrijela i Rafaela, kako stoji u zapisima pavlina.